Обявиха официално кончината на палестинския лидер

Сърцето на Арафат споря да бие

Френските лекари изключват версията за отравяне

Палестинският президент Ясер Арафат почина в 03.30 ч. местно време във френската военна болница Перси в парижкото предградие Кламар, съобщиха вчера световните информационни средства. Причината за смъртта на Арафат е спиране на сърдечната дейност според източници от обкръжението на съпругата на палестинския лидер - Суха. В палестинските територии бе обявен 40-дневен траур.


Френските лекари изключват възможността Арафат да е бил отровен. Специална научна група от най-голямата френска национална следствена лаборатория към полицейското управление на Париж не е открила следи от отрови в кръвта му, е информацията от официални палестински източници. Засега френските медици се въздържат от заключение за причините за смъртта, като се позовават на лекарската тайна. Лекарите от френската военна болница, където бе лекуван палестинският лидер, потвърждават обаче наличието на "аномалии" в кръвта му, заявили източници от обкръжението на Суха Арафат. Още не е казана цялата истина за причините за смъртта на Арафат, смята съпругата му.
След като бе обявена смъртта на Арафат, десетки хиляди палестинци спонтанно излязоха по улиците на ивицата Газа и Западния бряг, за да изразят скръбта си. В палестинските бежански лагери в Ливан и Сирия също скърбят за палестинския лидер. Палестинският кабинет обяви 40-дневен траур. Траур обявиха също Йордания и Египет. Знамето на ООН в централата й в Женева е спуснато наполовина в памет на Арафат - израз на отношението на световната организация към покойния палестински лидер като към държавен глава.
Тлените останки на палестинския президент Ясер Арафат са транспортирани от Париж в Кайро с френски военен самолет, където е траурната церемония. На нея присъстват държавници и политици от цял свят. Франция, Великобритания, Испания и Германия са представени от външните си министри, а Китай от вицепремиера Хуей Лянюй.
Ясер Арафат ще бъде погребан в комплекса Муката в Рамала в каменен саркофаг, за да може в бъдеще да бъде преместен в Ерусалим. Целта е последното място не вечния покой на Арафат да стане комплексът на джамията "Ал Акса" - третото по значение свято място за мюсюлманите.

Избраха първите приемници

След като съобщението за смъртта на Арафат вече е факт, остава открит въпроса за неговите наследници. Трудностите са много големи заради тенденциите на различните формации - светски и фундаменталистки, които се различават радикално и заради конфликтите, тлеещи в светските формации. роблемът е, че всички претендират за участие във властта и финансите.
"Ал Фатах" - организацията, създадена от Арафат през 1957 г., се присъедини към Организацията за освобождение на Палестина (ООП) през 1968 г. и година по-късно стана доминираща. Има статут на наблюдател в Социалистическия интернационал. Влиянието на основата партия на палестинската автономия започна постепенно да намалява на Западния бряг. Обвиненията в корупция невъзможността на палестинската автономия да упражнява власт върху териториите, тъй като нейните ръководители не могат да се придвижват свободно из палестинските градове, спомагат за засилването на местните групировки в различните градове, отбелязва европейски дипломат.
Движението за ислямска съпротива "Хамас" е фундаменталистка организация, свързана с "Мюсюлманските братя" - организация, появила се през 20-те години в Египет, и проповчдваща създаването на шериатска държава и унищожаването на Израел. "Хамас" разполага със собствено финансиране и мрежа за социално подпомагане, която печели все повече подкрепа на Западния бряг. В Газа почти със сигурност тази партия има мнозинство. За "Хамас" насилието не е задължително изискване за постигането на нейните цели.
"Ислямски джихад" е радикална формация, която донякъде загуби влиянието си, защото не се ползва вече с подкрепата на някои арабски страни. Като външна опора й остана само Иран. "Ислямски джихад" отдава на въоръжената борба огромно значение.

Председателят на палестинския парламент Раухи Фатух бе определен за и. д. палестински президент след смъртта на Ясер Арафат. Той ще изпълнява тези функции 60 дни - период през който трябва да се състоят избори за президент на палестинската автонокия. 55-годишният Фатух е смятан е за прагматик, уважаван от ръководителите на "Ал Фатах" и от депутатите. Коментаторите обаче не смятат, че Фатух ще изиграе в дългосрочен план важна роля в бъдещето палестинско управление.
Бившият палестински премиер Махмуд Абас бе избран да наследи Ясер Арафат като председател на Организацията за освобождение на Палестина. Палестинският политик Фарук Кадуми, който живее в Тунис и е известен с твърдолинейните си позиции, бе определен да оглави движението "Ал Фатах". Кадуми изтъкна, че е открит за преговори с Израел, но предупреди, че ако те се провалят, е готов да продължи въоръжената съпротива.


Враждуващите говорят за мир

Във връзка с кончината на Ясер Арафат израелските сили за сигурност задействаха плана "Нова карта", който предвижда извънредни мерки на територията на палестинската автономия поради опасения от вълна на палестинско насилие. Началната фаза на плана започна с блокада на големите палестински населени места на Западния бряг и в ивицата Газа.
Израелският премиер Ариел Шарон без да споменава името на Арафат изтъкна вчера, че новите събития може да станат за Близкия изток повратна точка с историческо значение. "Израел е страна, стремяща се към мир, и ще продължи усилията за скорошно постигане на мирно споразумеание с палестинците," отбеляза премиерът в изявления за журналисти. Той обаче не пропусна да подчертае, че напредъкът към мира ще зависи преди всичко и най-много от отказа от тероризма и от това, дали палестинските лидери ще поведат война срещу терора.
В Рамала палестинският външен министър Набил Шаат потвърди, че палестинците желаят, колкото е възможно по-скоро, да подновят преговорите с Израел въз основа на международния мирен план "пътна карта". В интервю за Си Ен Ен министърът предложи САЩ, ООН и Европа да помогнат за организиране на среща, която да събере двете страни и да създаде условия за възобновяване на преговорите. В интервю за Асошиейтед прес Набил Шаат съобщи, че вчера е разговарял с държавния секретар на САЩ Колин Пауъл и е поискал помощ за осигуряване на необходимите условия за произвеждане на избори до 60 дни. Пауъл е отговорил благосклонно.
Радикалната палестинска групировка "Бригадите на мъчениците от Ал Акса" се преименува в знак на почит към починалия палестински лидер. Групировката вече се нарича "Бригади на мъченика Ясер Арафат", съобщи вчера Абу Мохамед, неин официален говорител в Газа.
Екстремистката ислямска групировка "Хамас" съобщи вчера, че смъртта на Ясер Арафат ще засили решимостта й да продължи нападенията срещу Израел до постигането на победа. "Хамас", чиято цел е унищожаването на държавата Израел, стои зад повечето самоубийствени атентати срещу Израел.

От терорист до държавник

Лидерът на Палестинската автономия повече от четири десетилетия е символ на палестинската борба

Мохамед Абдер Рауф Арафат ал Кудва ал Хусейни твърди, че е роден в Йерусалим през 1929 г., независимо, че неговото рождение е регистрирано в Египет. Ясер го наричат по-късно - Ясер значи "лек". Арафат навлиза в политиката в средата на 40-те години. Той участва в сраженията между евреи и араби през 1947-1948 година, след това във войната от 1948 г., последвала създаването на израелската държава (15 май 1948 г.). Арафат завършва Университета в Кайро и започва работа в Кувейт. Там през 1956 г. оглавява създадената терористична организация Ал Фатах (Откриващи вратата на славата). Целта е освобождението на Палестина по-пътя на въоръжената борба.
Болшинството терористични актове, организирани от Арафат, са насочени против мирното население - тази тактика той поддържа в продължение на цялата своя дейност. На 18 март 1968 г. избухва мина, която взривява автобус с деца, 2 са убити, 27 са ранените. В отговор израелците атакуват база на Ал Фатах в Йордания. атаката е отбита с помощта на йорданската армия. Събитието е голяма победа и фотографии на Ясер Арафат се появяват в световните медии. Организацията придобива голям авторитет. Терорът против мирното население се усилва. В края на 60-те години Ал Фатах става мощна палестинска групировка. По това време Организацията за освобождение на Палестина (ООП) вече съществува ( тя е създадена през 1964 г.). Нейната цел е унищожението на държавата Израел.
Ясер Арафат оглавява ООП през 68-а. Под негово ръководство ООП провежда повече от 2000 атаки срещу израелци. В началото на 1970 г. Организацията се установява на територията на Йордания. Кралят на Йордания Хюсеин, недоволен от готовността на ООП да го свали, през септември 1970 г., разбива отряда на Арафат с танкови удари и прочиства територията на Йордания - в битката загиват 5 хиляди души. В памет на това събитие е организирана терористична група "Черният септември". След две години това име става известно в целия свят. На Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г. групата екзекутира 11 израелски спортисти. През същата година Ясер Арафат за първи път се появява пред генералната асамблея на ООН като представител на палестинския народ. През октомври 1974 г. ООП, начело с Арафат, е призната от арабските лидери за законен изразител на интересите на палестинския народ. Арафат заявява, че Палестинската държава може да бъде създадена на територията на Западния бряг и Ивицата Газа. Арафат не се отказва от идеята за унищожение на Израел до началото на 90 години. През 1988 г. Арафат заявява в ООН, че при определени условия ООП би могла да признае държавата Израел и да отмени смъртната заплаха над нея. На 15 ноември 1988 г. Палестина се самообявява за държава, а през април следващата година Арафат става неин президент.
Мюсюлманин сунит, през 1992 г. Арафат се жени за Суха Тауил, произхождаща от християнско семейство и с 34 години по-млада от него. Арафат назначава Суха да отговаря за връзките с обществеността на ООП, докато той живее в изгнание в Тунис. По-късно тя е негов икономически съветник. Захва е единствената им дъщеря, родена през 1995 г. в Париж.
През 93-а в Осло Ицхак Рабин и Арафат подписват договор, според който палестинците получават автономия, обхващаща Ивицата Газа и района на Йерихон на Западния бряг на река Йордан. През 1994 г. Арафат получава Нобелова награда за мир заедно с Ицхак Рабин и Шимон Перес. Юли същата година Арафат се завръща триумфално в Палестина.
През 1996 г. Арафат е избран за президент на Палестинския автономен съвет. На 5 септември 1999 г. в Египет, Арафат и израелският министър - председател Ехуд Барак подписват споразумение, отварящо пътя за мирно урегулиране на израело-палестинския конфликт. - 3 декември 2001 г . След серия от самоубийствени палестински атентати Израел блокира Арафат в Рамала.
На 14 февруари 2003 г. Поставен под огромен международен натиск от САЩ и ЕС Арафат се съгласява да сформира премиерски пост. През април 2004-а Шарон заявява, че Арафат няма никаква сигурност за живота си. На 27 октомври здравето на Арафат се влошава и два дни по-късно той постъпва на лечение във френската болница Перси. Палестинският лидер умира на 11 ноември 2004 г.

12.11.2004

 

Мнения по темата: