Датата 03 Февруари
Религиозен празник за Арменската апостолическа православна църква - св. Вартанац.
210 години от рождението в Куман, Венесуела, на латиноамериканския политик ген. Антонио Хосе де Сукре (1795-1830) - съратник на Симон Боливар и един от ръководителите на борбите за независимост в испанските колонии на Латинска Америка. НА 16 е вече полковник, оглавява похода в Еквадор, разбива испанската войска на 24.V.1822 г. и освобождава провинция Кито (съвременен Еквадор). Довършва делото на Боливар в битката при Аякуча, а след това освобождава Горно Перу, където създава независима република Боливия, чийто първи президент става през 1826 г. След метеж (1828) подава оставка и напуска политиката. През 1830-а Боливар го убеждава да стане президент на Националния конгрес на Велика Колумбия - но за кратко, тъй като е убит близо да Пасо, Колумбия, на 4.VI.1830 г. Днес неговото име носят официалната столица на Боливия и паричната единица в Еквадор.
Antonio Jose de Sucre
75 години от създаването на Виетнамската комунистическа партия (1930).
60 години от началото на Ялтенската конференция (известна и като Кримска конференция, 1945), на която държавните ръководители на съюзническите държави от Втората световна война - Йосиф Сталин (СССР), Теодор Рузвелт (САЩ) и Уинстън Чърчил (Великобритания) приемат прословутите Ялтенски споразумения, очертали бъдещето на следвоенния свят и сферите на влияние на двата идеологически блока в Европа - в това число са определени границите на Полша, окупационните зони в Германия и е препотвърдена договорката за Балканите между Чърчил и Сталин, направена в Москва през октомври 1944 г.
1488 - португалският мореплавател Бартоломео Диас слиза на брега в залива Мосал, нос Добра Надежда, и става първият европеец, стъпил на най-южната точка на Африканския континент.
1690 - първите книжни пари в Щатите са пуснати в обращение от колонията Масачузетс и са използвани, за да се плати на... войниците, които се бият във войната срещу Квебек.
1769 - в Русия са пуснати първите книжни пари - т.нар. асигнации, останали в обращение до 1847 г.
1783 - Испания признава независимостта на Съединените щати.
1809 - в Хамбург се ражда германският композитор, диригент и пианист Феликс Менделсон-Бартолди (Якоб Лудвиг, 1809-1847). На 8 взима уроци по композиция в Берлин, на 11 вече има цяла поредица творби, на 14 се среща с Керубини в Париж, който му предрича бляскаво бъдеще. В този период започват да се появяват и някои от знаменитите му произведения - Рондо капричиозо, увертюрата към Шекспировата комедия "Сън в лятна нощ" (част от която е прословутият му "Сватбен марш", който се използва при брачни церемонии от средата на XIX век), творби за пиано и др. Следва успешна кариера като пианист, няколко опери ("Свадбата на Камачо" и др.), триумф като диригент на "Страстите по Матея" на Бах, обиколка из британските сотрови, поредица симфонии - Италианска, Шотландска, Реформационна и др. Известно време е музикален директор в Дюселдорф, а през 1835-а става шеф на лайпцигския оркестър "Гевандхаус". Пише ораториите "Св. Павел", "Илия", "Песни без думи", концерти за пиано и оркестър, за цигулка и оркестър, клавирни пиеси и сонати, квартети, кантати и др., ръководи музикалния отдел на берлинската Академия на изкуствата, организира консерватория в Лайпциг. Умира в Лайпциг на 4.XI.1847 г.
1815 - първата в света търговска фабрика за производство на сирене е създадена в Швейцария.
1830 - Русия, Великобритания и Франция подписват Лондонския протокол, обявяващ Гърция за независима конституционна монархия.
1859 - в Рейт, близо до Мюнхенгладбах, се ражда големият германски авиоинженер проф. Хуго Юнкерс (1859-1935). Учи във висшите технически училища в Бармен, Берлин, Карлсруе и Аахен, специализира топлотехника. През 1895-а основава в Десау завод за газова апаратура, на чиято база създава и фирмата "Юнкерс" (1917). От 1897 до 1912-а е професор във Висшето техническо училище в Аахен. Започва да се занимава с авиация от 1910-а и получава патент за самолет "летящо крило". През 1912-а построява и аеродинамична тръба, а през 1915Ч1916 г. пуска и първите изцяло метални самолети - Ю-1, Ю-4 и Ю-9. През 1919-а заедно с О. Ройтер създава първия изцяло дуралуминиев 6-местен пътнически самолет Ю-13 (Ф-13), сатанл популярен в много страни. От началото на 30-те концерна минава под държавен контрол и произвежда основно военни самолети и двигатели. След Втората световна война военният комплекс "Юнкерс" е ликвидиран, а оцелелите предприятия са присъединени към "Месершмит-Белков-Блом". Самият Юнкерс умира точно на 76-ия си рожден ден.
1874 - в Алегени, щата Пенсилвания, се ражда американската писателка и теоретичка на литературата на модернизма Гертруд Стайн (1874-1946). Завършва психология в Радклифския колеж в щата Масачузетс, учи медицина в "Джонс Хопкинс", а от 1903-а живее в Париж. Именно там нейният салон се превръща в център на литературния живот, чиито постоянни посетители са Ф.С. Фицджералд, Ърнест Хемингуей, Ш. Андерсън, Е. Паунд, Пикасо, Матис и др. И в него при разговор с Хемингуей тя изрича крилатата фраза: "Всички вие сте загубено поколение", дала определение за цяла американски плеяда писатели, появили се на сцената след Първата световна война. Авторка на повеста "Три живота", на романа "Създаването на американците", "Автобиографията на Алиса Б. Токлас", на пиесата "Четирима светци в три действия", на книгите "Войните, които видях", "Бруси и Уили" и др.
1875 - в Дойран се ражда Никола Стоянов (1875-1967) - директор на българските държавни дългове през 1919 и 1939 г. Завършва гимназия и физико-математическия факултет на СУ, специализира математика и астрономия в университета в Тулуза, Франция, и математическа физика в Германия. Пътува из Западна Европа, за да издейства опрощаване на репарациите, наложени от Ньойския договор. Награждаван с много български и чужди ордени, включително и с френския орден на Почетния легион. Председател на Алианс Франсез и Македонския научен институт.
1882 - в Русе се ражда Добри Харалампиев Зафиров (1882-1945), станал по-известен като писателят Добри Немиров. Поради липса на средства не завършва гимназия. Работи като чиновник и библиотекар в БАН и в Министерството на благоустройството. Сътрудничи на сп. "Демократически преглед", "Учителска мисъл", "Народен живот", "Листопад", "Везни" и др. Публикува първия си сборник разкази през 1914 г., автор на повести, драми, трилогията "Братя", "Първи бразди", "През огъня", разказа "Бедният Лука", повестта в три части "Когато бях малък". Член на Съюза на българските писатели от учредяването му през 1913-а, влиза в ръководствата му от 1922 до 1933-а, а от 1937 до 1940 г. е негов председател. По негова инициатива в съюза се връщат Елин Пелин, Николай Райнов, Дора Габе, Николай Лилиев, проф. Александър Балабанов и др. Председател на Дома на изкуствата и печата 1921-1928 г. През 1936 г. получава най-високото отличие за писателско творчество и културна дейност - Кирило-Методиевата награда от фонд "Берлинов" при БАН. Умира на 30.IX.1945 г. в София.
1883 - в Панагюрище се ражда българският писател, поет и преводач Стоян Дринов (1883-1922) - племенник на Марин Дринов. Завършва история в Софийския университет. Учителства в село Баня, Панагюрско и в София. Работи като библиотекар в Народната библиотека и в Народния театър. Сътрудничи на детските сп. "Звездица", "Светулка", "Детска радост", "Веселушка", "Пчелица" и др. Приживе издава три книги - "Болният учител", пиеската "Кукувица кука" и "Забави Ц дневни и вечерни" в два тома. Умира на 7.VIII.1922 г.
1913 - ратифицирана е XVI поправка в американската конституция, която дава право да се налага и събира подоходен данък.
1918 - в Съветска Русия е приет декрет за анулирането на външните и вътрешните заеми на руската държава.
1919 - в Париж е открито първото заседание на Лигата на нациите под председателството на американския президент Уудро Уилсън (1856-1924). По ирония на съдбата 5 години по-късно, на същия ден, 28-ият президент на САЩ Уилсън умира. Той остава в историята с прословутите си "Четиринадесет точки", обявени по време на Първата световна война, според които следвоенният свят трябва да се основава на принципите на откритата дипломация, свободната търговия, всеобщото разоръжаване и прокарване на границите в съответствие с картата на националностите.
1925 - първа радиотранслация в СССР - от залата на Болшой театър предават операта "Княз Игор".
1947 - Пърсивал Пратис става първият чернокож кореспондент (работи за нюйоркския "Наш свят"), получил достъп до прес коридора в американския Конгрес.
1954 - английската кралица Елизабет II посещава Австралия, като така става първият действащ британски монарх, който прави това.
1958 - Холандия, Белгия и Люксембург подписват в Хага договора за съдаването на икономическия съюз Бенелюкс.
1959 - край Мейсън, щата Айова, при самолетна катастрофа загиват няколко от идолите на рокмузиката - Ричи Валенс (17), Бъди Холи (22) и Джил Ричардсън (Биг Бопър) (28).
1962 - Щатите въвеждат пълно търговско ембарго срещу Куба.
1966 - съветската сонда "Луна-9" осъществява първото кацане на Луната и предава изображение на лунния пейзаж.
1969 - Ясер Арафат (1969-2004) застава начело на Организацията за освобождение на Палестина на конгреса в Кайро, Египет.
1972 - в Сапоро, Япония, започват първите зимни олимпийски игри в Азия.
1978 - ЕИО и Китай сключват първото си търговско споразумение.
1981 - Гру Харлем Брундланд става първата жена премиер на Норвегия.
1987 - по обвинение за подкуп е арестуван зетят на Брежнев - първият зам.-министър на вътрешните работи на СССР Юрий Чурбанов.
1992 - аржентинският президент Карлос Менем подписва указ за отваряне на досиетата на избягали в Южна Америка нацисти.
1994 - първи полет на руски космонавт - Сергей Крикольов, с американската совалката "Дискавъри".
1998 - EA-6B "Prowler" (антирадарен реактивен самолет) на американската морска пехота по време на тренировъчен полет удря въжетата на лифт край курорта Кавалезе, Североизточна Италия, и причинява смъртта на 20 скиори, паднали с кабината, в които се возят от 90-метрова височина. Макар и ударен самолетът успява да се прибере в щатската база в Авиано. Следствието доказва, че инцидента е следствие от пилотска грешка (много висока скорост на твърде ниска височина) и двама офицери от 4-членния екипаж - кап. Ричард Ашби и кап. Джоузеф Швайцер, са изправени пред военен съд. Драмата обаче предизвиква и ожесточени дискусии в Италия за затварянето на американските бази в страната.
----
Празник
Зимен Симеоновден - първи, втори и трети февруари се наричат също и Вълчи празници, Трифунци. Посветени са на вълка и затова се спазват ред забрани - жените да не плетат, да не предат, не тъкат, не перат. Зимният Симеоновден се смята за един от най-лошите дни в годината. Някъде го наричат Симеон бележник, защото белязва хората, оставя им рани и белези. Не се работи с вълна, не се изхвърля пепел и смет навън, за да не се разсърдят вълците. В някои краища забраняват употребата на думата вълк. Лятно-есенното съответствие на Симеоновден е на 1 септември. Двата празника имат в основата си аграрна идея, защото разполовяват годината на две - пролетна и есенна оран и сеитба.