Култура

Лебедът - белият символ

На 29 април целият свят празнува Деня на балета

Ана Александрова

"Драма, написана с музика и въплътена чрез хореография", както определя това вълнуващо изкуство Жан-Жорж Новер, бащата на балета като самостоятелен театрален жанр, чийто рожден ден през 1727 г. е определен от ЮНЕСКО за празнична прослава на танца.

А той, танцът, може всичко: "Това, което не може да се изкаже с думите, четката и длетото не са в състояние да изразят и музиката дори не може да изкаже, изразява единствено танцът" (Александър Балабанов). Символ на балета е Лебедът, основният образ от вълшебната приказка на Чайковски, Петипа и Лев Иванов "Лебедово езеро", от чието рождение (1895) е изминал век.

В началото на двадесетото столетие (1907) друг гений на хореографията, по музика на Сен Санс създава символа на умиращата красота. Със своя танц Лебедът, в хореография на Фокин, Анна Павлова разнася класическия танц по цял свят, наречен поради внушителните трагични краски "Умиращият лебед". Фокин пресъздава в този танц стихотворението на символиста Константин Балмонт "...И трепти с крила, умиращ вече е... Трелите последни се топят... Истината в безпощадната обреченост на смъртта прозрял за първи път".
Най-даровитите представителки на балета са изразявали в образа на Лебеда своята дарба. Ето някои от тях - Мая Плисецка (1) и Франсоаз Легре (2), Галина Уланова (3), Наталия Макарова (5), Анна Павлова (6) в "Умиращият лебед", Вера Кирова (7), Маргарита Траянова (4) в "Лебедово езеро".

Димитър Томов прави земетръси в "Яйцето"

Борис Данков

Прочутото заведение "Яйцето" на Софийския университет "Св. Климент Охридски" се оказа тясно за множеството почитатели на писателя и издателя Димитър Томов. За премиерата на неговата най-нова книга с разкази "Трусове на любовта" бяха дошли писатели и представители на академическото тяло, студенти и журналисти, читатели, любители на изящното слово.

Тържеството бе открито от проф. Ангел Попов. Пръв поднесе своето поздравление към автора на "Безкрайният катун" Любомир Левчев, който определи новия белетристичен сборник на Митко Томов като "трусове на любовта към България". Акад. Антон Дончев не без вълнение прочете своя предговор към книгата, пожелавайки на автора да украси своя "пръстен" от творби с нови заглавия. Писателят и ректор на университета проф. Боян Биолчев назова "Трусове на любовта" литературен триумф, като изрази пожеланието си авторът да продължи да твори със същата самовзискателност. С поздравления към писателя се обърнаха още професорите Минчо Семов, Николай Василев и Петър Пашов.
Развълнуван, Митко Томов благодари за топлите слова и присъствията на всички, дошли да почетат премиерата на книгата. Специално поздравление към автора отправи дошлият от черквата "Пресветая Богородица" в родния му град Павликени отец Георги, който заедно с женски хор изпълни песнопения и "Многая лета". Пя също група свещеници от Банско.
Сред дошлите да почетат известния писател и издател бяха още известният оперен певец Никола Гюзелев, акад. Васил Гюзелев, проф. Георги Петканов, проф. Огнян Герджиков, проф. Андрей Пантев, проф. Марко Семов, Анна Сендова, Стоян Райчевски и др.

28.04.2005

 

Мнения по темата: