Спасиха наши икони от германски колекционери

Българският свещеник Славчо Панев от Касел отрил следата им, отецът откупи ценни български книги и ги дари на Националния държавен архив

Силвия Николова

Министерският съвет е успял да върне икони, които незаконно за били изнесени в Германия. Те са били притежание на параклиса "Свети Пантелеймон" в българската болница в Истанбул, основана от Евлоги и Христо Георгиеви и отнета ни от турската страна в 1988 г., като рекция срещу т.нар. възродителен процес. По същото време като рекция бе запалена и втората българска църква в Одрин "Свети равноапостоли Константин и Елена". Първата е "Свети Георги". Тогава болничният параклис е бил демонтиран, за да бъде направено на негово място мюсюлмански молитвен кът. По-късно, неизвестно как, иконите попадат в ръцете на турски търговци на антики. Впоследствие попадат в ръцете на православен поляк, също търговец на антики, в германския град Майнц. Иконите бяха откупени след преговори в деня на освещаването на българската църква в Берлин "Свети цар Борис - Покръстител" в квартала Ной Кьолн на 29 май.



Иконите са шест и са изключително ценни, каза доц. Иван Желев - директор на дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет и дългогодишен преподавател в богословския факултет на Софийския университет, който лично преговаря с германския авнтиквар в продължение на близо пет месеца за откупване на светините ни. От края на миналата седмица шедьоврите вече са в София.

Имах късмет, че попаднах на човек, който добре познава нашата култура и тази в балканския регион и има подчертано добро отношение към православието. Това ми помогна преговорите да протекат относително леко и да спазаря добра цена, каза за ДУМА доц. Желев.
За следата към иконите в началото на годината го насочил българският свещеник отец Славчо Панев, който живее и служи в германския град Касел. Духовникът се обадил разтревожен по телефона в дирекцията по вероизповеданията и съобщил, че е видял в антикварния магазин на Георги Клундер в град Майнц шест български икони с изключително високо качество на изпълнение. Седемдесетгодишният Клундер, както и на всички останали посетители на магазина си, предложил и на отец Славчо да ги купи. След няколко "совалки" на доц. Иван Желев до премиера Сакскобургготски, кабинетът решил светините ни да бъдат откупени. Първаночално антикварят поискал 10 000 евро. Последвали преговори за 6000 евро, докато с поредица от пазарлъци, цената била свалена на 4000 евро, за колкото и страната ни ги откупи преди броени дни.
Фактическият спасител на иконите, по чийто сигнал, започнаха преговорите за откупуването им, е отец Славчо Панев. Духовникът е родом от Петричко, емигрирал е в САЩ през 50-те години на миналия век, където е завършил висше техническо образование. Сближава се с Руската задгранична църква, която го ръкополага за свещеник. Работи като инженер, но и служи като православен свещеник. В продължение на 25 години е бил и свещеник на руската задгранична църква, но от няколко години е преминал към Средноевропейската епархия на Българската православна църква.
Това са ценни български икони не само, защото са произведение на български майстор, но и защото са били в параклиса на българската болница в Цариград в продължение на близо сто години, обясни доц. Иван Желев. Зографиите са дело на прочутия български художник - портретист и пейзажист Стефан Иванов, който до 1951 г. живее в Истанбул. Най-известният портрет на Дора Габе е дело на неговите ръце. Иконите за параклиса Иванов е рисувал в 1905 г. специално за болничния параклис "Св. Пантелеймон". Само една от тях, тази на Света Богородица, носи носи подписа на художника "Стеф. Иванов 1905г."
Става дума за иконите от целия олтарен ред на Иисус Христос, света Богородица, свети Йоан Кръстител, свети Климент Охридски, свети Архангел Гавраил, свети Архангел Михаил. Размерът им е 1.40 на 65 см. На иконата на Свети Климент се чете "подарено от Никола Русев. "Изображенията са издържани в тила на т.нар. академична иконопис, в какъвто са и олтарните изображения в патриаршеския катедрален храм "Свети Александър Невски".
Иконите са в относително добро състояние, но се нуждаят от реставрация, тъй като са минали през много ръце и не всички са се грижели за тях като за ценни произведения на изкуството, каза доц. Иван Желев и добави, че преди да бъдат показани за широката публика на ценителите те ще бъдат реставрирани и консервирани. Някои от изображенията са с петна от засъхнала мръсна вода и мухъл. Доц. Иван Желев призна, че дирекцията по вероизповеданията и Министерският съвет още не са мислили какво да правят със светините. Вчера обаче правителственият фотограф засне зографиите в доставения вид. След реставрацията ще бъдат снимани отново. Според шефа на дирекцията доц. Желев иконите са напълно пригодни да бъдат поставени на иконостана на някоя нова църква, носеща името на свети Климент Охридски, например.
Проучване на Министерството на външните работи показва, че изнасянето на българските икони от българската общност в Истанбул е станало преди дванадесет - петнадесет години с любезното "съдейстиве" на наш служител от нашето консулство, който впоследствие е бил уволнен за скандални провинения, заяви доц. Иван Желев. Иконите обаче не са "излязли" от страната с дипломатическа поща, тъй като тя си има специфичните номера за направление, но още на място в Истанбул са попаднали в ръцете на трафиканти на произведения на изкуството. Затова и следите им към Германия трудно могат да бъдат засечени.
Дълбоко убеден съм, че тяхното място е в една жива галерия, каквато е един храм, в който да ги виждат истинските ценители, каквито са вярващите хора. Те най-добре могат да оценяват майсторлъка на художника Стефан Иванов и благоговеят молитвено пред тях. Не бива светините ни, рисувани за едно от най-светите места на българщината извън границите на родината ни, да бъдат затворени в мъртъв музей, категоричен бе пред ДУМА доц. Иван Желев. Той не изключи възможността те са бъдат предоставени на някой от българските черкви в Турция, като "Свети Георги" или "Свети равноапостоли Константин и Елена" в Одрин. По този въпрос той е започнал разговори с Министерството на външните работи още преди иконите да бъдат докарани в София. В бившата българска болница "Евроги Георгиев" в Истанбул, която и след отнемането й от турската страна, не е възможно да бъдат върнати, защото тя продължава да действа като лечебно заведение, но турско и на подчинение на истанбулското кметство. Доц. Желев определи като неподходяща идеята, те да бъдат предоставени на Желязната ни черква "Свети Стефан" заради все още забавящия се ремонт и укрепителни работи на конструкцията й.
Заедно с иконите по същия канал са били изнесени и книгите от болничния параклис "Свети Пантелеймон". Те са били откупени преди време от българския свещеник Славчо Панев от Касел и дарени на Централния държавен архив, където се съхраняват в момента. Предстои да бъде установен къде е потирът за Свето причастие от параклиса. Следата от него води също към Германия. Дирекцията по вероизповеданията към МС и МВнР са готови да го откупят, както и друга църковна утвар от него, ако бъде открита някъде в Европа и бъде прибрана в България.

07.06.2005

 

Мнения по темата: