Галерия

"Духът" в двора на Владо Бунарджиев

"Енергиен експресионизъм и Балканите" е мотото на творческия експеримент на художника

Яна Петкова

"Духът" е творчески експеримент, опит да се получи уникален духовен център в София, на открито, в двора на ателието на Владо Бунарджиев на ул. "Оборище" 45. Експозицията ще бъде подредена до октомври, а вече е събрала стотици посетители привлечени, от атрактивния цветен двор.

Авторът Владо Бунарджиев си е поставил за цел да представи концепцията "Енергиен експресионизъм и Балканите". Тя е преведена на пет езика - английски, руски, френски, немски и турски. В творческия експеримент е поканил да участват някои от най-известните български изкуствоведи. Като начало беше открита изложба в галерията на СБХ под наслов "Следата", включваща живопис, графика и рисунки. На 15 септември предстои откриване на експозиция в галерията на Художествена гимназия, по случай 55 години от основаването й. Бунарджиев събира материали, снимки, спомени и истории за подготовка на книгата "Художниците от Художествена гимназия София" от 1951 г. (основаването на ХГ) до 1998 г. Ще идват представители на различни випуски, завършили Художествена гимназия София. Целта му е да върне атмосферата на гимназиалните години. Поводът и основанието за това е Колекцията "Следата" на бащата на Владо Бурнаджиев - Петър Бунарджиев (1921-1995 г.) - един от основателите на ХГ София, дългогодишен преподавател и директор повече от 15 години. Колекцията е единствена по рода си в България и представя творби от ученическия период в ХГ София на 90% от възпитаниците й.
Стремежът на "Духът" е да се получи "оазис" в центъра на София, твърди художникът. Да се правят промоции, премиери на книги и други произведения на различните видове изкуство. На 11 юли на фона на 60 картини и рисунки на Владо Бурнаджиев, които са изложени в двора, се състоя представяне на стихосбирката "Скрито око" с автори Добрин Стоянов, Борислав Ждребев и Румен Попстоянов.
Бунарджиев подготвя и издаването на стихосбирката "Отломки" с негови илюстрации и на Борислав Ждребев. Автор на стиховете е Румен Попстоянов.
В двора на ателието художникът рисува на открито. Планира "пленер" - срещи и разговори с приятели, правене на дружески шаржове, разказване на спомени и истории от софийския градски фолклор "Перловска река пред канала", които ще записва с диктофон. Ще се снима и филм, наречен "Духът" с участието на Бунарджиев и водещи български изкуствоведи. Това ще бъде като обобщение на творческият експеримент. Според автора основната цел на експеримента "Духът" е да се улови духът на сегашното време на фона на миналия век 1952-1998 г. Да се намери връзката между поколения творци на базата на разкази и спомени, които минават през времето на ХХ в. и стигат до днес - началото на ХХI в.) новото време, което е доста сурово за хората на всички видове изкуства. Експериментът е за шест месеца, защото твърде бавно и трудно си пробива път всяко ново.

Сините скали и брегове на Юлиян Йорданов

Дочка Кисьова-Гогова

Юлиян Йорданов показва своите творби в камерната зала на галерия "Теа" в столицата. Това е първата му самостоятелна изложба. Пред публиката се представя предимно с пейзажи, които откриват пристрастието му към този жанр в областта на който работи най-много. Пресъздава природата в различните й състояния и сезони на годината. Обича морето и го рисува с особена любов ("Морски пейзаж в зелено", "Сините скали", "Камен бряг"). Претворява в работите си и други природни места - гората, полето, планината, които също го вдъхновяват и настройват за работа. На изложбата представя и пейзажи с такъв характер ("Слънчев лъч", "Тополи", "Листопад"). Честите пътувания из България му откриват природните красоти на страната ни и той ги претворява върху платното. Създава своите пейзажи предимно по впечатления, като включва с пълна сила своята фантазия. Рядко пресъздава природата на пленер, затова често в картините му виждаме чудновати природни местности, които присъстват само във въображението и мислите на автора. Показва възможностите си и в областта на натюрморта с няколко картини в този жанр ("Натюрморт в розово", "Натюрморт").

В пластично отношение в много случаи той постига изразителност чрез напластяванията на бои върху платното, но тези наслагвания не прави самоцелно, а чрез тях внася разнообразие в структурата и релефа на произведенията. Любимите му материали за работа са маслените бои и пастела. Прави опити и в областта на пластиката, но на тази изложба показва само живопис.
Юлиян Йорданов завършва Школа по изкуствата в родния си град Шумен и оттогавa непрекъснато рисува. От няколко години е член на дружеството на шуменските художници и редовно участва в техните колективни изложби както в Шумен, така и в различни градове на страната - Пловдив, Търговище, София и на други места.
Картини на Юлиян Йорданов притежават частни колекции в Германия, Италия, Полша, САЩ, Франция и другаде по света.

Графики на македонски автори в София

Графики на известни македонски художници от Музея на град Скопие ще бъдат показани в България на изложбата "Присъствие". Откриването е днес в 18,30 часа в Културно-информационния център на Република Македония в София. Графиките са на Душан Перчинков, Глигор Чемерски, Владимир Георгиевски, Димитар Малиданов, Симон Шемов, Нове Франговски и др. Отличителен белег на творчеството им е съчетанието между класика и авангардизъм, на традиционното македонско светоусещане, пречупено през призмата на настъпилия ХХI век, отбелязват организаторите. Изложбата ще бъде открита от министър-съветник Гроздан Цветковски в присъствието на новия посланик на Македония в България Абдурахман Алити. Творбите ще представи директорът на Музея на град Скопие Климе Короб.

19.07.2005

 

Мнения по темата: