Менделсон по нашенски

Сватба като преди 150 години

Христо и Албена от ансамбъл "Българе" се врекоха в Рибарица пред 400 гости

Надежда Ушева

Продуцентът на ансамбъл "Българе" Христо Димитров и певицата на състава Албена Вескова се венчаха по старинен български обичай в курортното селище Рибарица в Тетевенския балкан. Стотици гости, роднини и приятели на младоженците станаха свидетели на брачен обред с фолклорни носии от различни етнографски области на страната, с много народна музика и танци, с гърмежи, бръснене, петел - характерни за сватбената церемония отпреди 150 години. ДУМА, която бе сред поканените на тържеството, надникна зад завесите и шумотевицата на празника.

Сутринта на дългоочаквания ден сватбари, съпроводени от гръмките звуци на тежки тъпани и гайди, влязоха в "дома" на младоженеца и извършиха забравен български ритуал - т.нар "бръснела". Близки приятели на Христо, който беше разсъблечен до кръста, започнаха чевръсто да го бръснат. "Сложи малко пяна, де. Наточи бръснача и не се бой", подканяше с усмивка нетърпеливият младоженец. Ритуалното бръснене се прави, за да се очисти момъкът, да се махне всичко лошо и мръсно от него. Слага се край на ергенския му живот, обясни пред ДУМА значението на обреда Живко от ансамбъл "Българе". Космите от обръсването и кърпата, с която е избърсан младоженецът, се дават на неговата майка, която пък ги предава на булката със заръката да ги пази. Това е важно, защото с тези косми един ден могат да се правят магии, да се бае против уроки и т.н.

В двора на къщата се връзва пряпорец - ритуалното момково знаме, което е украсено с пуканки и чимшир - символи на доброто. Пряпорецът, който е червен, води всички хора до края на сватбата, поясни танцьорът на път за кума.

Придвижването беше с празнично разкрасени каруци, музика и гърмежи от пушките на свитата на момчето. В "дома" на кумовете се случи т.нар. "ритуално опалване" с памук, който се поставя в четирите посоки - изток, запад, север и юг, отново в знак за очистване къщите на младоженците и на кума.
Оттам веселите сватбари начело с петел, носен от петелджия, се отправиха към "дома" на булката Албена.

Петелът, с който се играе по време на сватбата, е символ на плодовитостта, на семето, разказаха възрастни хора, запознати със старинния обичай. След наддаването пред вратата на булката с викове, танци и македонски песни, които бяха преобладаващите на тържеството, младоженецът и неговите хора нахлуха в къщата на невестата, за да си я вземат. "Наша е", повтаряха упорито роднини на момчето. "Ако не става с добро, дайте да видим със зло", настояваха сватбарите.

Най-сетне булката, прибулена с червен воал - символ на непорочността, с родопчанска рокля, възстановка на костюма на народната певица Надежда Хвойнева, се появи на стълбите лъчезарна и щастлива. Майката на момичето сложи в пазвата й яйце, което падна и се чупи - знак, че злото си е отишло. "Здраве и берекет на цялото семейство и цялата рода", пожелаваха развълнувани гости.

Кулминацията настъпи в местността Костина в Рибарица, където кметицата Стефка Димитрова венча на поляната младите изпълнители от ансамбъл "Българе".

Те си казаха "да" под открито небе в присъствието на около 400 души, които имаха чувството, че бяха върнати години назад. Първите подаръци и поздравления младоженците получиха от президента Георги Първанов и неговата съпруга Зорка Първанова, които са били сред поканените гости.

Христо и Албена се врекоха във вярност пред Бога и в своеобразния параклис, направен специално за церемонията. Моля те да благословиш мен и моята съпруга в нашия живот оттук нататък. Нека да бъдем заедно през всичките дни на живота си, никога да не се разделяме, винаги да си прощаваме и да бъдем истинско християнско семейство. Днес пред Теб се обричам на тази жена. Обещавам да бъда достоен неин съпруг и винаги да я обичам, зарече се младоженецът пред очите на всички. След което същото направи и съпругата му Албена.

По време на празника се появиха и кукери с предвещание за разкош и богатство, както и да прогонят злите духове.

На сватбената трапеза присъстваше типичната за старовременния обичай храна - картофена салата, зрял фасул, сирене, кашкавал, печени пилета, агнета, дроб сърма, чевермета, питка. От напитките - айрянът се предлагаше в изобилие, като водещо питие навремето. В духа на традициите момчетата от националния ни отбор по борба, които бяха специални гости, демонстрираха пехливански умения. А когато се стъмни дойдоха и нестинари, за да прогонят лошото и магиите.

Около 30 хил. лева е струвала идеята на организаторите да пресъздадат по автентичен старовремски начин сватбения обичай.

Снимки Диана Милева

23.08.2005

 

Мнения по темата: