Датата

13 септември

Празник на българските инженерни войски - на днешната дата през 1878 г. с Приказ 11 се обявява създаването на първата българска строева сапьорна рота.

Международен ден на първата помощ.

1307 - френският крал Филип Красиви заповядва да бъдат арестувани всички рицари от Ордена на тамплиерите в страната, а имушеството им да бъде отнето.

1788 - американският Конституционен конгрес решава Ню Йорк да бъде временна столица на САЩ (1788-1789).

1814 - заловеният предишния ден от англичаните адвокат Френсис Ки вижда от борда на британски кораб развяващия се над обсадения американски форт "Макхенри" звезден флаг и вдъхновен от гледката пише стиховете на песента "Знаме, обсипано със звезди" по мелодия на популярна английска настолна песен - през 1931-а тя е утвърдена като химн на САЩ.

1831 - в Грийнок се ражда английският физик и оръжеен експерт сър Ендрю Нобъл (1831-1915), смятан за родоначалник на балистиката. Изобретява т.нар. хроноскоп, с който около 1862-а започва да измерва скоростта на оръдейните изстрели. Неговите изследвания върху балистиката водят до промени в конструкциите на оръдията, до нови методи за зареждане и до разработването на нови видове барут.

1853 - в Копенхаген се ражда датският лекар, патолог и бактериолог Ханс Кристиан Грам (1853-1938) - ученият, който през 1884-а създава прост метод за идентификация на видовете бактерии посредством оцветяване, използван и днес. Оцветяването по Грам дели бактериите на основата на структурата на клетъчните им стени на две групи - грамположителни (a) и грамотрицателни (b).

1872 - Иларион Макариополски е посрещнат тържествено в Търново като митрополит на Търновската епархия.

1875 - в телеграма до руския генерален консул в Букурещ ген. Николай Игнатиев се обявява срещу намерението на българската емиграция да организира въстание. Руският посланик в Цариград пише в нея: "Изяснете на българите безумието и вредата от опитите, обречени на неуспех... Обстоятелствата сега са неблагоприятни. Нека запазят средства и кръв за друга минута."

1880 - в София е учредено Славянско благотворително дружество с председател д-р Константин Бонев, главен военен лекар на княжеството, което си поставя за цел "да се действа в широк кръг за благото на българите и на всички славяни изобщо". Издава сп. "Славянски глас" (1902-1936).

1886 - в София пристига извънредният пратеник на руския император ген. Николай Каулбарс, който носи ултиматум до регентството за отлагане на изборите за ВНС, вдигане на военното положение, въведено на 16 август, и освобождаване на арестуваните детронатори на княз Батенберг. Регентите изпълняват последните две, но отхвърлят първото, основавайки се на конституцията и на решението на IV НС.

1898 - преподобният Ханибал Гудуин патентова целоуидната филмова лента, а на 2 септември следващата година продава една ролка от нея за $ 2,50 на Томас Едисон.

1898 - провежда се първият футболен мач в Русия, а един срещу друг на терена в Санкт Петербург излизат отборите на "Кръжокът на любителите на спорта" и "Петербургският кръжок на спортсмените".

1902 - във Великобритания за първи път в качеството на доказателство за вина са използвани отпечатъци на обвиняемия от местопрестъплението - потърпевшият се казва Хари Джексън, който в онзи момент узнава за дактилоскопията по възможно най-трудния начин.

1913 - Дружеството на българските публицисти и писатели, основано през 1902-а се преименува на Съюз на българските писатели.

1916 - в Ландаф, Уелс, в семейството на преселници от Норвегия се ражда британският писател Роалд Дал (1916-1990). Работи за компанията "Шел", а по време на Втората световна война е пилот изтребител (въпреки своя 2-ветров ръст) и прекарва няколко месеца в германска болница във Франция, след аварийно кацане в либийската пустиня. До края на войната служи като помощник военовъздушен аташе в САЩ и там хваща писалката, изпод която излизат две новели ("Моят чичо Осуалд"), две автобиографии, 19 особено популярни в Англия книги за деца "Чарли и шоколадовата фабрика", "Матилда", "Гремлините", "Вещиците", "ГДВ", "Мисис Биксби и палтото на полковника" и др. (една трета са филмирани) и много сборници с кратки истории - "Някой като теб", "Целувки, Целувки", "Човекът с чадъра и други разкази", "Разкази с неочакван край" (награда "Едгар Алън По", 1980), "Още разкази с неочакван край" и др., част от които са екранизирани в тв поредицата "Разкази с неочакван край". Освен това по творба на Ян Флеминг пише и сценариите за един от филмите за Джеймз Бонд - "Живее се само два пъти".

1922 - в Ал Азизия, на 40 км южно от Триполи, Либия, са измерени рекордните 58 градуса (136,4 градуса по Фаренхайт) по Целзий на сянка.

1923 - избухва въстание на комунистите в Старозагорско - Мъглиж, Стари и Нова Загора и др., продължило до 21 с.м.

1924 - в Лион се ражда френският композитор Морис Жар - автор на музиката за над 120 филма, сред които "Най-дългият ден", "Лорънс Арабски", "Доктор Живаго", "Последният магнат", "Привидение", "Обществото на мъртвите поети", "Тенекиеният барабан", "Дух" и др. През 50-те е музикален директор на Националния народен театър в Париж. Единият му син - Кевин, е сценарист на филми като "Слава" и "Тумбстоун", а другият - Жан-Мишел е известен композитор на електронна музика.

1929 - във Велинград се ражда големият български оперен певец Николай Гяуров (1929-2004). Открит за оперното изкуство от композитора Петко Стайнов, докато е солист кларнетист в Първа батарея в Горнобанската школа за запасни офицери. Учи в Софийската консерватория и завършва Московската консерватория. Печели награди на фестивали във Варшава и Париж, а от 1955 г. е солист в Софийската народна опера, където дебютира с партията на дон Базилио в операта "Севилският бръснар" на Дж. Росини. Три години е солист на "Болшой театър". Следват 48 години на триумфи в "Болшой театър", "Ла Скала", "Метрополитън Опера" и "Ковънт Гардън", споделяни през годините от неговата партньорка в живота и на сцената оперната прима сопраното Мирела Френи. Известен в цял свят с ролите си на Борис Годунов в едноименната опера, на Мефистофел във "Фауст", на Филип II в "Дон Карлос". Носител на орден "Стара планина"- I степен, на орден "Маскани", на Голямата награда за 1977 г. на Италианската асоциация за изкуства, наука и култура "Рома - Европа" за заслуги към световната и италианската музика, на Сребърен медал на мира на ООН за неговия принос чрез изкуството за взаимното опознаване, сближаване и сътрудничество между народите в света (1979), кавалер на френския "Орден за изкуство и литература", почетен член на виенската Щатсопер, почетен доктор на Музикалната академия "Панчо Владигеров" - София, на Московската консерватория "Чайковски" и др. Гяуров почина на 2 юни 2004 г. в Модена, Италия.

1934 - публикувана е Наредба-закон за професионалните организации, с която се прокарва идеята за създаването на 7 казионни профсъюза на корпоративен принцип - на селяни, работници, търговци, индустриалци, държавни и общински служители и свободни професии.

1941 - на 13 септември и на 7 октомври край Добрич кацат две парашутни групи по 5 души българи инструктори за партизанското движение, начело с Атанас Дамянов и Груди Филипов, изпратени от съветското разузнаване. На 18-19 септември около Трявна са спуснати 7 души, водени от Стоян Палаузов, а около Хасково - 5 души начело с Продан Табаков. На 6-7 октомври са спуснати 8 души, водени от Йордан Кискинов - между Солун и Сяр. От 54 души до края на годината оцеляват 14, останалите загиват в сражения с полицията.

1943 - англо-американски бомбардировки над Стара Загора, Горна Оряховица и Казанлък.

1944 - в Уейбридж се ражда английската актриса Жаклин Бисе, позната от филмите "Дива орхидея", "Церемонията", "Казино "Роял", "Бездната", "Убийство в Ориент експрес" и др. На 18 рожбата на англо-френската дружба става фотомодел, а с изкараното плаща за актьорски курсове, за да дебютира през 1965-а на голям екран. В средата на 60-те се мести в Холивуд и се снима в "Детективът", "Булит", "Американска нощ", "Богат и прочут", "Класът", "В подножието на вулкана" и др. Въпреки няколкото дълги романтични връзки (една от тях е с 18 години по-младата звезда на френското кино Венсан Перес), досега кръстницата на актрисата Анджелина Джоли не е минавала под венчилото.

1955 - СССР и Западна Германия установяват дипломатически отношения.

1959 - съветската проба "Луна-2" става първият земен апарат, достигнал лунната повърхност.

1993 - Ицхак Рабин и Ясер Арафат подписват във Вашингтон т.нар. Декларация за принципите, с което се полагат основите на палестинската автономия в сектора Газа и Ерихон, като оттам се изтеглят израелските военни части.

1996 - оригинал на "История Славянобългарска" на Паисий Хилендарски е донесен от анонимен дарител в Националния исторически музей в София. Ръкописът е изнесен тайно от българската обител на Атонския полуостров (Света гора), но по-късно е върнат обратно.