Празник
Гостолюбивото село край Стряма
В Столетово днес се открива бюст паметник на славния руски генерал, командвал българското опълчение, ще има литургия, курбан и тържествена заря
Столетово ви посреща
В карловското село Столетово днес ще бъде открит паметник на славния руски генерал - Николай Г. Столетов - един от руските военни дейци, допринесли за избавлението на България от османското робство. Това ще стане в ден, в който ще бъде честван храмовият празник на селото "Св. Димитър" - с празнична литургия, с курбан, среща със столетовци, които не живеят в селото, с хора и песни и тържествена заря.
Черквата "Св. Димитър" е построена през 1895 г., а през 1994 г. е реставрирана и днес изглежда така
Бюст-паметникът на Столетов (скултор Димитър Рашков) ден преди откриването му
Села като Скобелево в България не са кой знае колко много. То е едно от най-уредените селища в страната. В тоталитарно време за това се раздаваха награди - три пъти селото е обявявано за национален първенец по благоустрояване. То е напълно водоснабдено. Всички улици са асфалтирани и имат тротоари. Тук се хвалят и със здравната си служба, медицинските работници са осигурени с жилища. Читалището "Христо Ботев" има активна дейност. Звънчето на началното училище привиква сутрин децата на скобелевци. А в колко други такива села замлъкна училищната камбана. Обитателите на Столетово са около 1200 души, повечето работят в заводите в Кърнаре и Сопот. Някога основен поминък тук е било грънчарството, залежите от глина са достатъчни и сега за развиване на този отрасъл, казват, че тя не остъпвала по качества на троянската. А на всичко отгоре селото си има и баня с лековита минерална вода, която е известна в този край.
Читалище "Христо Ботев" и кметството в Столетово
Кметът Славчо Тодоров ще води хорото днес на празника. И по право. Той самият е инициатор за изграждането на паметника на командващия българското опълчение. А скулптор е Димитър Рашков от Карлово, чиято майка е от Столетово. Преди време ДУМА публикува интервю с него по повод успешната му изложба в галерия "Райко Алексиев" в столицата. Пак кметът заедно със столетовския зет Рачо Иванов от София през 1994 г. реставрираха черквата "Св. Димитър". Това показва дарственият надпис на храма. Славчо Тодоров е бил кмет на селото от 1979 до 1986 г. и през 2003 г. столетовци отново му гласуват доверие.
Над река Стряма се строи мост
В този мандат той ги изненада с идеята тук наблизо да се провежда кръг на републиканския шампионат по мотокрос и вече това става за втора година. А сега се е заел с построяването на мост на река Стряма, който ще свърза селото с с. Богдан, с пасбищата и земеделските земи, пък и с трасето на мотокроса.
Николай Григориевич Столетов (1834 г., Владимир - 1912 г. - Царское село) - руски генерал. Завършил Физико-математическия факултет на Московския университет и Академията на Генералния щаб. Доброволец в Кримската война (1853-1855). По време на Руско-турската война 1877-1878 г. командва българското опълчение. През юли-август 1877 г. ръководи отбраната на Стара Загора и Шипка, възглавява авангарда на колоната при прехода през Балкана и ръководи сраженията при Шейново през декември 1877 г.
За него ни напомят паметникът на героите на Шипка и върхът с неговото име. А от днес - и бюстпаметникът му в с. Столетово, Карловско. Някогашното село Карасарлии е получило това име през 1935 г. по молба на видни негови жители, които поискали да увековечат името на славния руски военноначалник. В Казанлъшко също има село Столетово.
25.10.2005
Мнения по темата: