"Слънчевите двери" приеха духа на проф. Александър Фол

С тракийски обред край Казанлък колеги, студенти и приятели изпратиха учения в пътя към отвъдното

Велиана Христова

С нетрадиционен обред вчера починалият на 1 март голям български учен проф. Александър Фол, създателят на науката Тракология, бе изпратен в света на безсмъртието на духа. Съпругата му доц. Валерия Фол в присъствието на десетки негови колеги, студенти и приятели пръсна част от праха му край уникалното мегалитно светилище, намиращо се над село Бузовград, на 3 км от Казанлък. В събота на Централните гробища в София бе погребана урната с праха на учения.

проф. Александър Фол

Безчет специални разрешения от държавата е получила Валерия Фол, за да изпълни последното желание на професора - да остане и след телесната си смърт предан на вярата, която той нарече "тракийски орфизъм": вярата в безсмъртието на интелектуалната енергия, която носи всеки човек.


Мегалитната врата към Отвъд

Снимка Валерия Фол

Изборът на мегалита не е случаен. Това е последното място, което големият наш траколог е посетил през ноември м.г., но главното е, че каменната грамада, наподобяваща вход или врата, е един от паметниците, тясно свързани с развитието на орфизма в последните години.
В отвора на скалната врата Валерия Фол опъна вълнена нишка, боядисана в тъмночервен цвят (т.нар. орфнинос, който преди ден реставратори с много труд са успели да постигнат чрез смесване на червена, черна и бяла боя). Конецът символизира границата между света на живите и мъртвите. Вода и вино бяха смесени в съд с формата на фиала в тъмен зелено-син цвят - цвета на тракийския бог Сабазий. При ритуала се насипва пръст и се произнасят думи, които Александър Фол определя в изследванията си като заклинания на свещеното място. Самият обред е известен от елински писмени източници.
Според хипотезата, разказана от Валерия Фол, мегалитът представлява "Слънчевите двери", които Омир описва като мястото, където слънцето залязва и откъдето минават душите на мъртвите в пътя към Отвъд. Миналата година бе установено, че в деня на есенното равноденствие - 22 септември, слънцето залязва точно в отвора на мегалита край Бузовград. От него Долината на тракийските царе се вижда като на длан с всичките гробници, грамове и могили. Вратата е обърната на запад и точно насреща й е връх Ботев.
Доколкото в древността светилищата са били свързани с планински върхове, скали и жертвени камъни, може да се предположи, че самият връх е бил мислен като слънчева врата, смята г-жа Фол.
Оказа се, че един от студентите на проф. Фол - Андрей от НБУ, е дошъл със счупен крак и с патерици се изкачи по козята пътека до върха. Той сподели, че не е могъл да не изпрати учителя си в последния му път към Слънчевите двери.
Мегалитът при Бузовград вероятно е най-ранното светилище - от II хилядолетие преди Христа, обясни Валерия Фол. Обредът у траките символизира вяра в безсмъртието на духа, на знанието, космическата енергия. Според хипотезата на Ал. и Валерия Фол всички гробници в Долината на тракийските царе са ориентирани да следват пътя на слънцето от изгрева към залеза. Това бе потвърдено м.г. с измерванията на археоастронома Алексей Стоев. На конференция в Стара Загора - последната с участието на проф. Фол, бяха изнесени резултати от проучването. Институтът по тракология при БАН кандидатства с проект в ЮНЕСКО, за да бъдат довършени проучванията. Археологът Георги Китов трябва да направи сондажи при мегалита, необходими са също топографски и геоложки изследвания.

20.03.2006

 

Мнения по темата: