БСП мисли за реформа в точковата система

Минималната пенсия става 90 лева от 1 юли, съобщи социалната министърка Емилия Масларова

Александър Симов

Масларова е убедена, че левицата стъпка по стъпка изпълнява своите обещания

Снимка Диана Милева

БСП обмисля начин да преодолее дефектите на точковата система за пенсиониране. Това стана ясно в събота на заседание на Висшия съвет на партията. На него социалната министърка Емилия Масларова представи виждането на левицата за развитието на социалната и демографска политика.
Според него трябва да се даде възможност на жените, навършили 55 годишна възраст и имащи 27 години осигурителен стаж и на мъжете, навършили 60 години и с 35 години стаж, да могат да се пенсионират с редуциран размер на пенсията до навършване на възрастта за придобиване на правото на пълна пенсия. Наш дълг и ангажимент е да поставим на този въпрос на вниманието на коалиционните си партньори и на парламента, коментира тя.
Социалната министърка съобщи още, че вече са направени разчети с НОИ и от 1 юли се предвижда минималната пенсия в страната да стане 90 лева. Трябва да се помисли дали да се повишат с 5 на сто пенсиите от 90 до 120 лева и с 4 процента тези от 120 до 150 лв., препоръча още Масларова и изчисли, е това ще струва 73 милиона лева допълнително на бюджета. Според нея обаче това ще бъде крачка за изпълнение на ангажимента за чувствително увеличение на доходите в началото на присъединяването ни към ЕС.
Социалната министърка съобщи още, че кабинетът работи и за това до края на годината да бъде готов националният сребърен фонд. Левицата още от 1999 г. поставя въпроса за създаване на този фонд и 25-35 на сто от парите от приватизацията да бъдат насочвани към него. До края на тази година това ще бъде факт и по разчетите на бюджета в него се предвижда да има половин милиард лева, обобщи тя.
Масларова посочи още, че само за първите три месеца на 2006 г. вече са разкрити 43 хиляди работни места по линия на програмите на правителството, а 11 хиляди души са наети по Националната програма "Асистенти на хора с увреждания". Тя припомни, че от 1 юли заплатите в бюджетния сектор ще се повишат с 6 на сто.
Средната брутна работна заплата в бюджетната сфера реално ще нарастне с 9,5 на сто и ще стане през тази година 459,90 лева, коментира Масларова. Според нея обаче това не е достатъчно, но имало ограничения от страна на МВФ. Те не могат да бъдат прескочени, без да се направи оптимизация в областта на държавната администрация, обощи министърката.
Масларова заяви, че на 1 септември има готовност всички деца до IV клас със социалнослаби родители, вместо да получат помощи на ръка, да бъдат облечени и обути за училище. Тя попита и има ли БСП волята като социалноотговорна партия помощите да се дават, след като детето на края на месеца представи документ, че няма неизвинени отсъствия.
Друга стъпка, обмисляна от правителството в социалната сфера, е и обезщетението за раждане и отглеждане на малко дете от 2007 г. да се отчита на базата на осигурителния доход и на бащата, ако това е благоприятно за майката. Обсъждат се и варианти болничните за бременност и раждане да бъдат увеличени от 135 на 200 дни на базата на 90 на сто от брутното трудово възнаграждение на осигурените майки. Третият вариант предвижда увеличението на срока за получаването на болнични за бременност, раждане и отглеждане на малко дете от 135 дни на една година.

Висшия съвет даде мандат за базите

Висшият съвет на БСП даде в събота мандат на парламентарната група на Коалиция за България да подкрепи ратификацията на споразумението със САЩ за сътрудничество в областта на отбраната. С него се предвижда съвместното използване със САЩ на обекти и съоръжения на българска територия.
Петима гласуваха "против" решението, а трима се въздържаха. Сред противниците на американските бази у нас бяха лидерът на Комунистическата партия в България Александър Паунов, както и депутатити Янаки Стоилов, Златко Златков, Трифон Митев. Други двама с различно мнение по този въпрос - Андрей Пантев и Костадин Паскалев, пропуснаха гласуването.
Говорителят на БСП Ангел Найденов съобщи, че левицата ще продложи ратификацията на споразумението да бъде съпъствана с приемането на декларация в общия контекст на стратегическото партньорство между България и САЩ. Лидерът на БСП Сергей Станишев пък изтъкна, че има видима разлика между първоначалното предложение на САЩ и крайния резултат от преговорите. Най-важният елемент на споразумението засяга свободата на действията на войските на САЩ и ограниченията пред подобна свобода, коментира Станишев. Като плюс той сложи и това, че американците ще отчитат българското законодателство и евентуалните има действия ще се реализират след консултации. Соцлидерът се похвали и с постигнатото от преговорния екип по отношение на наказателната юрисдикция. Според него съществува ясно очертана възможност България едностранно да отмени съгласието си за първа юрисдикция на САЩ в случаи, които са от особено обществено значение.
Споразумението предвиждало и ясни механизми по други много чувствителни въпроси като разполагането на оръжия за масово унищожаване, в това число и ядрено оръжие. САЩ са се задължили да зачитат международните ангажименти на България в тази посока.
Единственият, който е защитил позицията си против споразуменито на пленума е бил Александър Паунов. Той иронично е попитал колегите си щом това е споразумение за сътрудничество с американците, САЩ ще ни отстъпят ли място за наши бази на тяхна територия.

Михаил Миков: Вотът ще укрепи мнозинството

Внесеният от десницата вот на недоверие ще е стъпка в укрепването на мнозинството и правителството. Това коментира вчера пред БНР председателят на парламентарната група на Коалиция за България Михаил Миков. Според него вотът е опит на десницата да се консолидира за президентските избори и на парламентарно равнище.
Този опит за сплотяване обаче няма да затрудни пътя България по пътя към ЕС, убеден е Миков и изрази мнение, че десницата не желае горещо членството в съюза. Председателят на левите депутати смята обаче, че опозицията е напълно в правото си да контролира мнозинството и правителството.
Вотът на недоверие ще загуби още един ден на Народното събрание в решаващата фаза в подготовката ни за присъединяване към ЕС, бе пък мнението на депутата от левицата и евронаблюдател Кристиан Вигенин. По думите му подобно действие няма да даде положителни сигнали за състоянието на страната. На въпрос възможно ли е да се стигне до смяна на министри в сегашното правителство, депутатът отговори, че това до момента не е било предмет на дискусия на управляващото мнозинство. Според Вигенин отсъстват причини за персонални промени, защото нямало министри, които "очевадно" да не се справят със задълженията си.

17.04.2006

 

Мнения по темата: