Топло

ГЕОРГИ РОГАЧЕВ:

Цените на парното остават ноемврийските

Не предвиждаме "шоково увеличение", директорите на топлорайоните всеки петък ще приемат граждани, твърди новият шеф на столичната "Топлофикация"

Пулт за управление на турбогенератор в топлорайон София-Изток. Г-н Петър Димитров, директор на влязлата през 1964 г. в експлоатация ТЕЦ (тогава - "Трайчо Костов) обеща да разкаже за ДУМА за трудностите и да разкрие "тайните" на своя топлорайон

"Топлофикация София" АД е третият по големина енергиен комплекс в страната и е сред най-важните инженерни структури в столицата. По мащабите на производство и периметър на обслужване дружеството е най-голямата топлофикационна система на Балканския полуостров. Топлопреносната мрежа в столицата е над 900 км, почти 90 процента от софиянци са абонати на "Топлофикация". Началото е поставено през март 1949 г. с въвеждането в експлоатация на първата топлофикационна електрическа централа в страната - ТЕЦ "София". През 1957 г. с решение на ИК на СГНС е създедана СП "Топлофикация", а през 1992 г., с решение на МС, СЕК "София" е преобразувано в търговско акционерно дружество "Топлофикация София".

Георги Рогачев е роден през 1951 г. Завършил е топлоенергетика в Техническия университет в София, има и магистърска степен по стопанско управление. Специализирал е в Русия и Япония, участвал е в проектни разработки на GILBERT, TION, EKONO ENERGY и в програма ФАР за преструктуриране на топлофикационния сектор. Инж. Рогачев има 28 години стаж в "Топлофикация София" АД, където постъпва на работа през 1977 г. като монтьор. На 11 април 2006 г. е избран за изпълнителен директор на дружеството.
Инж. Рогачев е женен, има щерка и син.

Разговаря Лилия Томова

- Работите в "Топлофикация" от 28 години, г-н Рогачев, познавате я от А до Я - нямате ли нито едно възражение към проверката на Министерството на икономиката и енергетиката и Столична община, която очевидно доведе до размествания във "върховете на дружеството"?
- Съветът на директорите съзнава, че дадените в доклада на работната група препоръки са изключително съществени. Възприехме ги изцяло и ще вземем конкретни решения по тях - в полза на столичния град. Защото съзнаваме, че "Топлофикация" - София е единственият, за жалост - наистина единственият, доставчик на евтина и комфортна топлоенергия.

- Знаете ли, че много столичани вече се заканват да се откажат от услугите на "Топлофикация"?
- Знам това. Знам и друго - че вече и по Интернет хора или група от хора "насъскват" абонатите ни "как се краде топлоенергия". Но защо да се отказват от парното? Не им трябва да се топлят на ток, на въглища, на течни горива, след като имаме изградена инфраструктура с близо 900 км дължина. И след като системата през последните 3-4 години беше много добре доизградена, с много високи изисквания към преноса на топлинна енергия. А пък и тези "закани" са малко несериозни.

- Защо?
- Последният отоплителен сезон, който ще завърши до 2-3 дни, показа, че столичани продължават да се топлят на парно. Ние пък не допуснахме почти никакви пробиви, например спиране за повече от 48 часа. Това ще продължи да е съществената ни задача и отговорност към софиянци.

- Какви поредни ремонти ви предстоят?
- Винаги има по нещо за ремонтиране, но профилактика тази година няма да има, ще работим по европейски. Отоплителният сезон ще завърши след броени дни. За съжаление до края на миналата седмица не стана, в сряда, четвъртък и петък имаше застудяване със средни денонощни температури 6-7 градуса, а сутрин беше доста студено. Но на който му беше топло, можеше да си затвори винтилите, а цели сгради имаха възможност да поискат да им спрем топлоподаването. След като спрем отоплението обаче, се ангажираме да подаваме непрекъснато топлинна енергия.

- Т.е. в цяла София ще има непрекъснато топла вода?
- Точно така, тази година ще минем без нагреватели и бойлери.

- В четирите топлофикационни района ли?
- ТЕЦ "София-Изток" покрива близо 44 процента от столицата, ТЕЦ "София" - близо 30 процента. Ще има 4-дневни спирания само в два столични топлорайона.

- И вече знаете в кои?
- И кога: в район "Люлин" - от 0 часа на 10 юли до 20 часа на 14 юли, и в район Земляне - от 0 часа на 17 юли до 20 часа на 21 юли. През останалото време софиянци ще имат гореща вода, освен понякога в много малки участъци, където ще се подменят компенсатори и арматура, както и някои тръбопроводи с малка дължина. Но спиранията ще са епизодични.

- Нали свивате разходите, откъде ще намерите пари?
- По линия на Световната и на Европейската банка. Повтарям - спиранията на топлата вода ще са епизодични, 98-99 процента от столичани ще имат непрекъснато гореща вода. Надяваме се, че валежите са напълнили язовир Искър, а щом има студена вода, защо пък да няма и топла?

- А други радостни намерения имате ли?
- Не само намерения - имаме и решения. Ще подобрим диалога между потребителите и "лицата на "Топлофикация". Ще задължим нашите работници да се отнасят любезно, възпитано и с уважение към клиентите. Трябва да признават правата им, да уважават човешкото им достойнство. Длъжни сме да го направим. Ако не обслужваме с добро и човешки, потребителите също изгубват желание да си плащат.

- А ако не успеете? Знаете - от заповедта на шефа до изпълнението от работника понякога разликата е, както се казва, "от земята до небето".
- Всеки от нашите служители, който не се справи със задълженията си за лицеприятно отношение и добро обслужване, всъщност води потребителите до нежелание да си платят сметките. Не можем да си позволим това.

- Не само това е причина за неплащането или за нередовното плащане. Много хора доста задлъжняха...
- Апелирам чрез вас към читателите ви, към всички потребители, които имат затруднения - нека посетят топлофикационните райони, за да разсрочат плащанията си. Не се вслушвайте в призивите за неплащане, те са отправени от недобросъвестни хора. В най-студените дни около 30 процента от потребителите имаха сметки около 50 лева, от 51 до 100 лева бяха на около 32 процента от потребителите, от 100 до 150 лева бяха на около 20 процента. Т.е. около 80-85 процента от сметките са до 150 лева. Дали е много или малко - не го коментирам. Ще разсрочим сметките, но си плащайте.

- А кому да се оплачат хората от лошо отношение, от недобросъвестните "лица на "Топлофикация", както ги наричате, ако има такива?
- Шефовете на топлофикационните райони ще съдействат за това. За ДУМА припомням имената им: Петър Димитров - "София-Изток", Георги Нацков - "София", Петър Илиев - "Люлин" и Димитър Гунев - "Земляне". Нещо повече - те ще приемат нашите клиенти и потребители всеки петък от 14 до 16 часа в кабинетите си.

- Има социално слаби хора, те как да се оправят?
- В София 390 хиляди домакинства ползват парно, 13 хиляди са социално слабите семейства, но те пък получават подкрепа от държавата. А иначе водим 38 хиляди дела за несъбрани над 50 милиона лева.

- Има ли гаранции, че и догодина ще сме на топло?
- Гарантирам, че ще се подготвим достойно за следващия отоплителен сезон. И столичани няма да имат абсолютно никакви проблеми с централизираното топлоснабдяване.

- А цените страшни ли ще са?
- Цените на парното остават тези от 1 ноември 2005 г. Шоково нарастване няма да има. Изготвяме нов бизнес план, ще го съгласуваме с министър Румен Овчаров и с кмета Бойко Борисов. Ще настояваме и за нови общи условия между фирмите за топлинно счетоводство и нашето дружество, както и за санкции към некоректните топлинни счетоводители.

* * *
Всички искаме дружеството да бъде оздравено

Ще правим проверки заедно с Федерацията на потребителите, слагаме край на войната, твърдят инж. Стефан Дочев, директор "Външни отношения, връзки с обществеността и информационно обслужване", и Илко Йоцев, председател на Съвета на директорите

Както ДУМА първа съобщи, в средата на миналата седмица Валентин Димитров поиска да бъде освободен от длъжността изпълнителен директор на "Топлофикация София" АД. Съветът на директорите на дружеството прие оставката му, остави го заместник-директор, и избра инж. Георги Рогачев, човек с 28 годишен трудов стаж в столичните топлорайони и в централата, за шеф.
Новото-старо ръководство огласи, че започва съвместни проверки с Федерацията на потребителите, с което сложи край на "пуническата война" между двете институции. Ще проверим поне 10-15 сгради, имаме убеденост, че данните за подадената и отчетена топлоенергия са точни, съобщи инж. Стефан Дочев, директор "Външни отношения, връзки с обществеността и информационно обслужване". Имаме проблеми, призна той пред ДУМА, и обясни, че дружеството е имало предложение негови служители да събират парите и да плащат на топлинните счетоводители, но от ДКЕВР са ги "отрязали". Защото финансовият договор е между сградата и топлинния счетоводител, а "Топлофикация" обменя с него данни, но не и плащания, припомни г-н Дочев. Не можем да санкционираме некоректните топлинни счетоводители, и макар че нямаме право на законодателна инициатива, ще настояваме за промяна. Убедете хората - който краде, краде не от "Топлофикация", краде от съседите си. Закономерно е предложението на читателите на ДУМА да можем да правим проверки за свалени, и после отново закачени радиатори, но се разминаваме с правозащитниците, оплака се г-н Дочев. И допълни - трябва да има възможност за контрол, и затова и дружеството ни, и цялото общество трябва да убедим законодателите, че проблемите идват там, където няма прозрачност.
Обсъдихме доклада от проверката на Министерството на икономиката и енергетиката и Столична община, всички искаме дружество "Топлофикация" да бъде оздравено, каза пък Илко Йоцев, съпредседател на Съвета на директорите. Загубите ни по мрежата са 14,8 процента, това е средноевропейски показател, постигнат благодарение на усилията на служителите ни. Има какво да се направи - възложихме на новия изпълнителен директор например да предприеме доста непопулярни мерки, допълни г-н Йоцев. Забраняваме всички командировки, ограничаваме телефонните разговори, лимитираме мобилките, строга отчетност ще има и за автомобилите. Но ще продължим да преквалифицираме работниците си, за това пари няма да жалим, беше категоричен Илко Йоцев. Той се оплака от несправедливост в отношенията с "Булгаргаз" и каза, че дружеството ще се опита да се пребори с нея. Става дума за наказателната лихва, която плащаме за просрочване на задължения към "Булгаргаз, поясни г-н Йоцев. Тази наказателната лихва е неоснователна по няколко причини, смята той. Размерът й - основният лихвен процент плюс три процента, е определен тогава, когато кредитният рейтинг на България беше съвсем различен - не е редно той да се качи 12 пъти, лихвите на банките да паднат, а в същото време "Топлофикация" - София, най-големият потребител на газ в страната, да плаща едни от най-високите лихви за просрочие, затова Лихвеният процент трябва да бъде намален и да не е повече от основния лихвен процент,твърди председателят на Съвета на директорите. Не бива "Топлофикация" да е "социален буфер", товарен с допълнителни лихви. Държавата, като принципал на "Булгаргаз", трябва да вземе бързо, еднозначно и ясно решение и лихвите да бъдат намалени и към най-големия потребител на природен газ да има поне минимална преференция, беше категоричен председателят на Съвета на директорите. Ще се срещнем с ДКЕВР, за да обсъдим тарифната политика, решихме да разговаряме и със собствениците си - Столична община и МИЕ, за условията и начините за по-гъвкави действия, съобщи още г-н Йоцев.

Снимки Диана Милева

17.04.2006

 

Мнения по темата: