Наука

Алхимия ли?

Как компютрите се оказват компоти, а убиващите отрови се превръщат в бляскави метални покрития за колите

Велиана Христова

Медиите са непропускливи към другите изказвания, освен към сензационните. Така преди време един автор обясни защо в съзнанието на хората науката изглежда като низ от постоянни невероятни и шумни открития. И защо средствата за масова информация й обръщат внимание единствено, когато могат да я превърнат в сензационно съобщение.
В точните науки, каквато е химията, сензационни открития в днешно време не се правят често и обикновено минават години в проверки и трупане на доказателства от страна на различни лаборатории по целия свят, напомни миналата седмица директорът на Института по органична химия (ИОХ) при БАН проф. Божидар Чорбанов. Според него повечето от способните учени не са склонни да търсят шумни публични изяви, а хвърлянето на гръмки и впечатляващи лъжесензации е патент на неоценени и нереализирани хора с големи амбиции и малки възможности. Българската наука никога не се е радвала на истински интерес от страна на журналистиката. Напоследък обаче все по-често й се налага да излиза пред медиите, за да опровергава отчайващо нелепи "научни открития" или откровени измислици и клевети, които се лансират от некомпетентни и злонамерени люде, но са достатъчно прилепчиви в общественото съзнание. И изследователите от ИОХ дадоха пресконференция, защото някой си юрист хвърлил публично куп сензационни опашати лъжи - че в техния институт била създадена отровата, с която е убит писателят Георги Марков, при това не къде да е, а в лабораторията на председателя на БАН акад. Иван Юхновски. Отгоре на всичко в института и днес се създавали такива отрови, с които може да се убиват хора.
Най-малката беда е, че рицинът, който е погубил Марков, е природно вещество и не се синтезира изкуствено, както си е въобразил клеветникът. Всеки може да посети лабораториите ни и да види какво работят, те са напълно открити, предложиха учените. По-лошото обаче е, че е направен опит да бъде

очернена цяла държава,

цял институт и един от водещите ни учени - със световен авторитет, експерт по химия на Нобеловия комитет, при това достойна личност с неизтребима гражданска съвест и поведение. Прости на клеветника, Боже, той не знае какво върши, би казал всеки сериозен човек, зает с важна работа в днешната ни и без това трудна за градивна дейност действителност. И не би губил време, сили и нерви да се занимава със слепеца. Защото проф. Юхновски е работил в съвсем друга област на химията - инфрачервената спектроскопия, в която е световно признат. Публикувал е над 150 научни статии във водещи световни научни списания, получили около 700 блестящи отзиви в чужбина. Създал е заедно с двама свои колеги клас съединения за блестящи метални покрития на автомобилите, за които тримата стават лауреати на Димитровската си награда. Внедрил е 18-те си изобретения в десетки заводи у нас и в чужбина.

В една от лабораториите за органичен синтез

Очевадни неща. Но хайде да се замислим кой стои зад нелепите измислици? И защо сред пороя нечистотии, изплискани от въпросния юрист, бе намекнато и за един химически препарат, който навремето се е наричал ПТС-1300 - "противотуморно средство 1300 години България", рекламирано широко като спасение за болните от рак. А всъщност съдържащо голяма доза арсеник (мишеморка), с който са били тровени хиляди отчаяни хора. Нашият вестник има какво да каже по въпроса, защото през 1990 г. именно

ДУМА бе първият вестник,

който даде трибуна на акад. Юхновски в битката му за забрана на това опасно псевдо лекарство. Битка, започнала от 1983 г. и продължила 7 години, която е могла да му струва скъпо. Препаратът ПТС-1300 е разработван секретно и е бил закрилян от тогавашните силни на деня и от най-висши служители на КДС. Иван Юхновски е разбрал случайно за него от свой познат, чието болно от рак дете е било тровено с мишеморката. Единственият човек, който го подкрепил в борбата за истината, е бил акад. Атанас Малеев. По-късно ДУМА излезе с подробна публикация по случая. Дали сега не става въпрос за закъснял перверзен опит някой да отмъсти за проваленото "велико лекарство"? Въпрос за размисъл на прокуратурата. Още повече, че акад. Юхновски е и заплашен с физическа разправа.
Иначе покрай възмущението си от случилото се учените от ИОХ разказаха интересни неща за дейността на института си. Четири са направленията, в които той работи - строеж и активност на органичните съединения; химия на природните и синтетични горива - обезвреждане на вредните емисии при изгарянето и създаване на нови наноматериали и покрития; химия на природните вещества - изследване на мазнини и изолиране на активни вещества от билки, морски организми, гъби; химия на белтъци, ензими и пептиди - за подобряване на качеството на различни храни. ИОХ е сред институтите с най-млад състав у нас - 56 от учените са под 35 години, 27 са на възраст до 50 г. и 4-ма от професорите, член-кореспондентите и академиците в него са над 66 г. Преди повече от 20 години с подкрепата на ЮНЕСКО в ИОХ е създаден център за създаване на нови храни и лекарства от билки. Интересна ще да е работата в института, щом млади и способни хора вместо да търчат на Запад, се трудят в него със заплата 208 лв. и при недоимък на апаратура, химикали и оскъдни финансови възможности за абонамент на научна литература. Един от докторантите - Мохамед Чангалов, неотдавна е публикувал своя статия във водещо световно списание в областта на синтеза на белтъчни вещества. Това е

като да публикувате в "Таймс",

обясни образно на журналистите проф. Чорбанов.

Към стария 25-годишен апарат за ядрено-магнитен резонанс до края на годината ще се добави новият за 1,5 млн. лв.

Известно е, че младите бягат от попрището на науката и университетското преподаване заради ниските заплати и пренебрежението на държавата към тези дейности. Затова сред най-ценените международни договори на института са спечелените с конкурс проекти за подпомагане на докторанти в рамките на научната програма на НАТО. Принципът е, че младите учени по време на докторантурата работят две години в лаборатории в Европа и една - задължително в института си в България. Отпускат им се по 25 000 евро за 3-годишния период, половината ползва докторантът, другата половина - институтът, като с парите осигурява работата на младия учен. 1000 евро са за пътуване по конференции, 3000 евро се дават за научната работа в института и за електронен абонамент на научни списания. Четирима докторанти вече са участвали в такъв договор, двама са се върнали в ИОХ от Германия, един от Холандия и един от Англия. В Европа оценяват високо научната подготовка на българските докторанти. В ИОХ замислят да направят национален курс за 10-ина докторанти годишно, учените да им четат лекции и те да се явяват на изпита по специалността, който да се признава от всички вузове в страната.
Всъщност, парите за научна работа идват единствено от международни договори, от бюджета получаваме само заплати, суми за ток и парно и нула ститинки за изследвания, каза зам.-директорът на ИОХ Владимир Димитров. А в неговата лаборатория например работят 10 човека и само за химикалите са им нужни поне 4000 лв. на месец. Няколкото нови апарати учените са купили също само със свои средства от спечелени с конкурс проекти в чужбина. Така са се снабдили например с нов хроматограф за 40 000 евро от договор с фармацевтичния концерн "Джонсън енд Джонсън" за получаване на биологично активни съединения, които може да се превърнат в бъдещи лекарства. Учените от ИОХ са много търсени от западни фирми, но за съжаление българските производители засега не проявяват интерес.
Една от най-интересните области на химията, която се работи в ИОХ, е изследването на билки и извличането на активни вещества от тях, които могат да се включат

в състава на нови лекарства.

Оказва се, че нашият климат с много слънце и достатъчно влага способства лечебните вещества в билките ни да са по-активни от тези в растенията например в Румъния, където има повече влага, и в Гърция, където пък е по-сухо. Българските плодове неутрализират по-добре вредните вещества в организма и имат по-силно антиоксидантно действие срещу т.нар. свободни радикали в него. Това е било доказано при изследване на диворастящи плодове, билки, шипки, арония в чешка лаборатория в Бърно с участието на докторанта Петко Денев от филиала на института в Пловдив. Това означава, че можем да правим храни с по-висока биологична стойност, обясниха учените. И почерпиха със собствен натурален сок от арония, произведен в Пловдив.
За да се мери активността на веществата обаче е необходима модерна апаратура - т.нар. апарат за ядрено-магнитен резонанс. В ИОХ има такъв апарат, но е по-слаб и вече амортизиран. Голямата гордост на учените е, че съвместно с другите химически институти на БАН, с ХТМУ, Софийския, Пловдивския и Шуменския университет са спечелили проект във фонда за научни изследвания при МОН за закупуването до края на тази година на нов модерен апарат за ядрено-магнитен резонанс, който има широки възможности за прецизен химичен анализ. От фонда са отпуснати 1 млн. лв. за закупуването, още 500 хил. лв. трябва да вложат самите учени. Те очакват, че хранителни, фармацевтични, химически, енергийни фирми ще подкрепят делото. Това е най-голямата инвестиция за научна апаратура в последните 20 години, апаратът ще обслужва учени и фирми от цяла България. С него може да се разбере дори дали във виното е сложена захар и дали тя е от цвекло или от тръстика, обясни проф. Чорбанов.

18.04.2006

 

Мнения по темата: