Датата
23 юни
118 години от първото изпълнение на Интернационала (1888) - по време на празника на печатарските работници от Лил, Франция, е изпълнена песента, написана от поета комунар Йожен Поатие след разгрома на Парижката комуна.
Международен ден на детските SOS-селища - почита се паметта на техния основател Херман Гмайнер (1919-1986), който се ражда на този ден в малкото градче Танен, провинция Ворарлберг, Австрия.
Международен ден на олимпиеца - обявен през 1948 г. по решение на Международния олимпийски комитет. Годишнина от основаването на МОК (1894) от барон Пиер дьо Кубертен в Сорбоната, Париж, по верме на Първия олимпийски конгрес.
Ден на държавната служба - обявен от Общото събрание на ООН на 20.IX.2002 г., за да отбележи приноса на държавните служители в процеса на развитието.
Международен за борба срещу фалшификатите.
1757 - Робърт Клайв разбива войските на набаба на Бенгал и поставя началото на завладяването на Индия от Британската империя.
1775 - в Праиж се ражда френският физик и инженер Етиен-Луи Малюс (1775-1812) - откривателят на поляризацията на светлината при отразяване (1808) и при пречупване (1821). Учи за военен инженер в Мезиер, завършва Политехниката в Париж, служи в инженерните войски и участва в Египетската кампания на Наполеон (1798). От 1801-а оглавява строителствота на фортификационни съоръжения в Страсбург, Париж и Антверпен. През 1808-а изследванията му в областта на оптиката довеждат до формулирането на закона за изменение на интензивността на поляризираната светлина (закон на Малюс). Разработва теорията за двойното пречупване на лъчите в кристалите. Автор на няколко труда за свойствата на светлинните лъчи и оптиката. Умира в Париж на 23.II.1812 г.
1784 - 13-годишният Едуард Уорън от Балтимор става първият американски балонист, който се издига във въздуха с 10-метров балон с горещ въздух, конструиран от местния адвокат Питър Карнис. Уорън се качва в балона, който за сигурност е привързан с въже за земята, като доброволец вместо конструктора, който бил твърде тежък за апарата.
1848 - избухва Юнското въстание на работниците в Париж (24-26 юни), които се вдигат с оръжие срещу закриването на националните цехове (така се наричат обществените работи за безработните във Франция), зачисляването в армията на всички работещи в тях ергени от 18 до 25 години и изселването на останалите за селскостопанска работа в провинцията. В бунта участват около 45 хиляди души, които построяват по парижките улици близо 600 барикади. Разправата с въстаналите ръководи лично военният министър ген. Луи Кавеняк, който дори използва артилерия, а в боевете загиват няколко хиляди работници.
1848 - белгийският майстор на музикални инструменти Адолф Сакс (Антоан-Жозеф, 1814-1894) патентова своето изобретение саксофона, създаден в началото на 40-те години на XIX век.
1876 - английският в. "Дейли нюз" публикува първата дописка на своя цариградски кореспондент Едуин Пиърс, чрез който в Европа получават първите достоверни сведения за жестокостите на башибозукаи редовната турска армия срещу българските революционери и мирното население по време на Априлското въстание. Пиърс, адвокат и кореспондент на вестника в Цариград, праща дописката си на 16 юни, а сведения за материала си получава от професорите в местния американски "Робърт колеж" д-р Уошбърн и д-р Лонг. Специалният кореспондент на в. "Дейли нюз" американецът Дженюериъс Макгахан (12.VI.1844-9.VI.1878) пък посещава лично пострадалите във въстаналите области и публикува покъртителни статии за жестокостите на османските власти, с които предизвиква съчувствието на европейското демократично обществено мнение. Участва в анкетната комисия за разследване на турските жестокости заедно с генералния консул и секретар на американското посолство в Цариград Юджийн Скайлър (1840-1890) и руския княз А. Н. Церетелев. Скайлър пише подробен и обективен доклад, заради който е порицан от държавния секретар на САЩ.
1888 - построена е 223-километровата жп линия Цариброд-Белово (223 км).
1912 - в Лондон се ражда английският инженер и математик Алън Тюринг (1912-1954) - ученият, смятан за един от бащите на компютъра. Още на 12 публикува статия, доказваща, че математиката винаги ще съдържа констатации, които нито могат да бъдат доказани, нито пък да бъдат отхвърлени като погрешни. Разработва теоретичния модел на т.нар. машина на Тюринг, която може да извършва действия с всякакви цифри и извършва няколко основни действия: четене, писане или изтриване на символи върху лента и избутване или пренавиване на лентата. Завършва Кембридж и става доктор на математическите науки в Принстън. По време на Втората световна война работи по разбиването на германските кодове, шифрирани чрез машината "Енигма", и участва в конструирането на "Бомбата" - високоскоростен калкулатор, ускоряващ декодирането. През 1944 г. заедно със свои колеги създават "Colossus", един от първите в света програмируеми електронни компютри. След войната работи по създаването на голям компютър за университета в Манчестър и предлага известният "тест на Тюринг за изкуствен интелект", като предлага машината да се разглежда като мислеща. Обяснява понятието алгоритъм (1937), доказва редица важни за кибернетиката математико-логически твърдения. Загива в Уилмслоу при странни обстоятелства на 7.VI.1954 г. след отравяне с цианид, като няколко години преди това е арестуван за хомосексуализъм и подложен на лечение с естроген. Властите смятат смъртта му за самоубийство.
1913 - в Босилеград сръбска чета залавя и разстрелва щаба на VI конен полк.
1937 - дадена е обща политическа амнистия по повод раждането на престолонаследника Симеон за присъди до 3 години и намаляване на останалите.
1963 - открит е Химкомбинатът в Стара Загора.