Разкрития

Атентатът срещу Вълко Червенков

Ако западните сили не успяха чрез горянското движение да сменят системата в страната, ако ЦРУ не успя да убие министър-председателя и така да подкопае изключителните успехи на България тогава, главната причина е нашето силно разузнаване и мощната ни агентурна мрежа в чужбина

Разговаря Богдан Иванов

Добри Желев създава в края на 1941 г. нелегална организация в 8 дивизионен артилерийски полк в Стара Загора. Задържан е и тежко инквизиран, но поради липса на доказателства не е съден. Председател на ОФ комитет от май 1944 г. в днешния град Гълъбово. След Девети септември участва в Отечествената война, после заема редица ръководни длъжности на стопанския и военния фронт. Журналист, главен редактор на в. "Граничар", доктор на историческите науки. Автор на няколко книги (най-популярна сред тях е "Никола Гешев и неговите секретни операции") и на повече от 200 научни публикации.

- Колко години управлява Вълко Червенков, д-р Желев?
- 6 години 2 месеца и 15 дни е министър-председател на НР България (1950-1956). Отделно - министър и заместник министър-председател.

Първа стомана от металургичния завод в Перник

- Кои най-важни събития в биографията му бихте отбелязали?
- Той е виден антифашист, участва в Септемврийското въстание от 1923 г., после емигрира в СССР, член е на Задграничното бюро на БКП, преподава в Академията за подготовка на комунистически кадри към Коминтерна. По време на Съпротивата е главен редактор на радиостанция "Христо Ботев" в Москва, а в първите години след победата - член на Политбюро на ЦК на БКП и секретар на ЦК.
- Каква е оценката за работата му?
- За него на Априлския пленум на ЦК на БКП е казано: "Червенков представлява ценен капитал... Има знания и сили...удивителна трудоспособност и голяма култура".
- Защо тогава той е отстранен?
- Обикновено обяснението се изчерпва с клишето, което е твърде характерно за онова време : "култ към личността".
- Каква е истината?
- Нещата са по-различни. Не е само култът към личността. Когато Никита Хрушчов подготвя ХХ конгрес на КПСС, той решава, че ще бъде добре някой от държавните и партийни ръководители от социалистическия лагер да излезе със статия против Сталин. Точно с тази цел на 18 август 1955 г. Хрушчов идва в София и иска от Вълко Червенков да напише статия срещу Сталин...
- А Червенков?
- Той му отговаря така: "Сталин е голяма личност, аз съм много малък да пиша за него. Според мен въпросът за Сталин трябва да се реши на международна конференция на работническите и комунистическите партии".
- С тези думи сигурно вбесява Хрушчов?
- След като Червенков отказва, Хрушчов започва да търси начин как да се освободи от него. И това става на Априлския пленум.
- Червенков беше успешен министър-председател, нали?
- Вълко Червенков е най-успешният министър-председател след Девети септември. Ще дам само един пример: през всяка от шестте години на неговото управление годишният икономически ръст на страната е средно 22,8 на сто!!!
- Това е фантастично постижение!
- От международните анализи, които минаха през моите ръце, тогава България има най-високия икономически ръст в цяла Европа!
- Кои са големите успехи на страната по това време?
- Започва строителството на 30 големи промишлени предприятия. От тях 23 влизат в експлоатация още при управлението на Червенков. Това са : металургичният завод в Перник, химкомбинатите в Димитровград и Девня, завод "6 септември" в София, заводът за антибиотици в Разград, корабостроителният комбинат "Г.Димитров" във Варна, оловно-цинковият завод в Кърджали, обувният завод "Петър Ченгелов" в Пловдив, памукотекстилните фабрики в Габрово, Плевен...
- И язовир "Ал. Стамболийски".
- Най-напред хидромелиоративните системи - Свищовско-Беленската, Бръшлянската. Язовирите "В.Коларов", "Студена", хидровъзлите "Ал. Стамболийски", "Г. Димитров"... Започва мащабна работа и по укрепването и развитието на българското селско стопанство.
- В онези години е построен днешният център на София.
- В София се извършва огромно строителство - изграждат се стадион "В.Левски", Операта, Народната библиотека, бившият Партиен дом, Министерският съвет, Президентството, хотел "Балкан", ЦУМ, полиграфическият комбинат "Д.Благоев", много жилища...
- С това ли българите ще запомнят Червенков?
- Големите постижения в икономиката позволяват на Червенков да осъществи значителни социални мероприятия - той въвежда всенародна безплатна медицинска помощ, премахва купонната система за снабдяване, прави няколко намаления на цените на промишлените и хранителните стоки.
- Той ли ликвидира лагерите?
- Точно той. Със заповед щ 233 на Министерския съвет от 19 септември 1953 г. те са закрити.
- Този прогрес на страната предизвиква ли противодействието на Запада?
- След речта на Чърчил във Фултън, САЩ, на 5 май 1946 г., започва Студената война. Западните сили подемат борба за световно господство. Безспорно това дава отражение и върху социалистическа България. Тогава е създадено партизанско движение, така наречените горяни, с цел чрез въоръжена борба да се осъществи промяна на системата в страната. Но този замисъл не успява. След като действията на горяните постепенно заглъхват, САЩ на 20 февруари 1950 г., за да упражнят натиск върху България, скъсват дипломатическите отношения. И това обаче не дава очаквания резултат.
- Каква е тяхната следваща стъпка в така сложилата се ситуация?
- В тези години на подем се поражда и култът към Вълко Червенков - за него поети пишат стихове и певци пеят песни. Той ръководи с невиждан успех огромното строителство в страната, като се стреми да изпълнява повелята на Георги Димитров - България за 15-20 години да направи това, което другите страни и народи са постигнали за столетия.
- Но и хората участват с голям ентусиазъм.
- Народът наистина е окрилен и прави чудеса.
- Трябва да бъде прекъснат този подем?
- Това е целта.
- Какво замислят западните сили?
- Взето е решение да бъде убит Вълко Червенков и по този начин да се взриви из основи започнатото с толкова въодушевление.
- Какъв е планът?
- Най-напред малко предистория. На 5 ноември 1953 г. Вълко Червенков и Антон Югов, зам.председател на Министерския съвет и министър на промишлеността, откриват металургичния комбинат в Перник. На тържеството присъстват Тодор Антов и Ангел Чалев. Те са участвали в строителството на комбината. Двамата са противници на съществуващата власт и са решили да бягат в Гърция и оттам - в САЩ. На 11 ноември взимат месечните си заплати и тръгват от Перник за Пловдивско.
- Защо за Пловдивско?
- Идеята им е там да се свържат с горяните, но в Асеновград научават, че те вече са задържани, съдени и затворени. Тогава се насочват към Гърция, като на 16 ноември минават границата. Задържани са от гръцки граничари и са заведени в град Демирхисар. Разпитвани са от гръцки майор, който се интересува от металургичния комбинат в Перник. Когато Ангел Чалев му разказва, че той е открит от Вълко Червенков, майорът най-подробно разпитва по какви маршрути се движи Вълко Червенков, ходи ли сред хората, каква охрана има, може ли да бъде хвърлена бомба срещу него.
- Чалев знае ли всичко това?
- Той разказва, че Червенков и Югов се движат свободно сред народа и Югов е минал само на метър от него на тържеството в Перник. Разкритието предизвиква обрат в намеренията към задържаните и още следващият разпит вече се води не от друг, а лично от ръководителя на центъра на американското разузнаване в Гърция. Започват да убеждават Чалев да убие Вълко Червенков.
- И как ще го извърши?
- Сам той не е наясно как, но след дълги разговори дава съгласие да го направи и съобщава важна новина - че брат му работи в правителствения гараж.
- Каква е съдбата на Тодор Антов?
- Също както Ангел Чалев, Тодор Антов приема да работи за гръцкото разузнаване.
- Двамата са атентаторите?
- Да и щом се съгласяват, им е наредено на 27 ноември да се върнат в България, за да проучат и най-малките подробности около Вълко Червенков, да хвърлят бомба срещу него и на 8 декември да се върнат в Гърция.
- Нашите служби не подозират ли какво очаква министър-председателя?
- В този период от време българските тайни служби имат много силна агентура в чужбина. Когато подготовката на атентата е твърде напреднала, агентът на българското разузнаване в Центъра на западните разузнавания в Гърция Паскалев съобщава у нас плана за убийството на Вълко Червенков с подробности.
- Кой е този човек?
- При агентите всичко е най-дълбока тайна.
- Нашето разузнаване знае за предстоящия атентат. Как решава да действа?
- Обсъждат се два варианта:
а/ още на границата Тодор Антов и Ангел Чалев да бъдат ликвидирани;
б/ да ги пуснат да влезат в страната, да ги проследят и когато вече всичко е подготвено, да бъдат арестувани.
- На кой от двата се спират?
- На втория.
- Какво става?
- Чалев и Антов са прехвърлени в България между Ново Ходжево и Кулата. Въоръжени са с по един пистолет с по 30 патрона и с по три бомби на всеки. На гара Генерал Тодорово се качват на влака за София. Още щом той тръгва, Антов е задържан уж за нередовни документи. Замисълът на службите е той да бъде разпитан, за да се изяснят и най-малките подробности по плана.
- Чалев не го закачат?
- Чалев е оставен спокойно да пристигне в София и от гарата той веднага отива в дома на брат си Георги Чалев. След разговор с него го вербува да работи за гръцкото разузнаване и иска веднага да събере най-пълни сведения за Червенков. Обещава му след завръщането си от Гърция да му даде 10 000 лева и костюм от английски плат.
- Оправдава ли Георги Чалев очакванията?
- Той дава писмени сведения за Вълко Червенков и неговата охрана. После двамата с брат си се разхождат около Партийния дом, където е кабинетът на Червенков, и правят оглед, за да определят как и къде точно да бъде хвърлена бомбата. И когато най-сетне всичко е готово и атентаторите решават да действат, те са арестувани.
- Това ли е цялата история?
- Не. Планът предвижда, ако атентатът срещу Вълко Червенков не успее, извършителите да се върнат в Гърция на 8 декември. Замисълът е там те да бъдат обучени в специална школа да боравят с най-модерни взривни устройства и щом овладеят новите бомби, отново да бъдат прехвърлени в България.
- Тоест да се направи втори атентат.
- Идеята е те да бъдат снабдени с много мощно и много модерно взривно устройство с часовников механизъм. Георги, който е телефонист в правителствения гараж, трябва да го сложи в колата на Червенков и когато той се качи и автомобилът потегли, бомбата да бъде взривена.
- Каква е съдбата на атентаторите?
- С присъда щ 15 от 27 януари 1954 г. Ангел Чалев е осъден на 20 г. строг тъмничен затвор, Тодор Антов на 15, а Георги Чалев - на 20.
- Не са ли малки тези присъди за онова време?
- След края на процеса един от съдиите ми разказа, че Вълко Червенков пожелал да се срещне и да разговаря с атентаторите. После казал на прокурора, който предвиждал и за тримата смъртни присъди: "Не отивайте до крайност - това са млади хора!"
- Вие разкривате голяма мистерия, д-р Желев.
- Не аз, а българското разузнаване. Ще повторя още веднъж: ако западните сили не успяха чрез горянското движение да сменят системата в България, ако ЦРУ не успя да убие Вълко Червенков и така да подкопае успехите на страната, главната причина беше нашето силно разузнаване. Тогава България имаше голяма, мощна мрежа от агенти в чужбина и те известяваха за всеки замисъл на врага, за да бъде предотвратен навреме. Тогава...

16.12.2006

 

Мнения по темата: