Пътят бе дълъг, работихме здраво

С присъединяването ни към ЕС успешно приключи петото разширяване на съюза

Последният за годината Европейски съвет прие вчера единодушно решението, с което България и Румъния стават пълноправни членове на ЕС от 1 януари 2007 година. Премиерът Сергей Станишев отбеляза пред журналисти, че в текста, който е бил гласуван, пише, че ЕС горещо приветства България и Румъния и с тяхното присъединяване успешно приключва петото разширяване.

Решението на Европейския съвет е формален акт, тъй като сред страните членки има консенсус за присъединяването. Премиерът Станишев отново потвърди принципната позиция на управляващата коалиция - усилията и след 1 януари 2007 г. ще продължат. България доказа, че когато сме достатъчно амбицирани и единни, можем да направим много, за една година оборихме скептиците, изтъкна още той. На този етап е важно, че доказахме, че можем да се справим въпреки многото трудности и кратките срокове, допълни премиерът. Това ни амбицира да дадем максимума от себе си и да се справим и сега - в рамките на ЕС. Ние се учим да сме по-сплотени като нация и да намираме мястото си в общността, защото никой не може да се справи сам в глобалния свят, каза още премиерът Сергей Станишев. Той открои като предстоящи приоритети и предизвикателства работата в сферите на икономиката, образованието и модернизацията и развитието на инфраструктурата, като подчерта, че България трябва да се поучи и от добрия опит на другите страни членки.
Пътят бе дълъг и българите работиха здраво, за да се реинтегрират, но важно и за Европейския съюз е, че той ще стане още по-силен и конкурентен в глобалното съревнование, заключи премиерът Сергей Станишев. Той бе категоричен - ние искаме да допринесем за успеха на Европейския съюз. В отговор на журналистически въпрос относно затварянето на блокове III и IV на АЕЦ "Козлодуй" премиерът подчерта, че България има договор, който е подписала и ратифицирала, както и останалите 25 страни членки на ЕС. Договорите са, за да се спазват, категоричен бе той и допълни, че това не означава, че сме се отказали да търсим по-добро решение пред различните европейски институции. Още миналия декември на срещата на върха подчертах, че България трябва да бъде третирана равноправно с Литва и Словакия и да получи финансово обезпечение за затварянето на двата блока на АЕЦ, припомни позицията си премиерът Сергей Станишев пред медиите.
И докато България и Румъния ликуват въпреки предприетите строги мерки на Еврокомисията, над съдбата на останалите кандидати за членство в ЕС продължават да витаят въпросителни. Бъдещето разширяване на Евросъюза бе една от основните обсъждани теми през втория ден на срещата на върха. Това ще бъде процес, който ще е много по-труден за всички бъдещи кандидати. Дискутирани бяха конкретните условия за присъединяването на бъдещите страни. Лидерите се обединиха около мнението, че за да бъде ЕС по-ефективен са необходими промени на вътрешните правила, институционални промени, промени в начините на взимане на решения и други. "От следващите страни-кандидати ще се изискват много повече усилия", каза пред журналисти в Брюксел премиерът Станишев.
Председателят на Европейската комисия Барозу все пак подчерта, че вярва в реален прогрес на съюза по време на германското президенство. В същото време той обяви, че съюзът е разбрал нуждата от съобразяване на стратегическата визия за разширяване с възможностите си да приема нови членове.

16.12.2006

 

Мнения по темата: