Д-р Огнян Алексиев:

Болниците са готови за евакуация при наводнение

Схемата за преместване на пациентите този път е перфектна, казва директорът на Националния медицински координационен център

Разговаря Силвия Николова

Д-р Огнян Алексиев е завършил медицина в Медицинска академия - София през 1976 г. Притежава и военната специалност "Организация и тактика на медицинските дейности", а също така и специалностите "Организация на здравеопазването и здравен мениджмънт" и "Клинична рентгенология". Работил е като военен лекар дълги години. Бил е преподавател в Катедрата по организация и тактика на медицинската служба, началник отдел "Кадри и мобилизация" на Правителствена болница във времето, когато тя беше военизирана. Сега е директор на Националния медицински координационен център, създаден през август 2004 г. с постановление на Министерския съвет.

- Д-р Алексиев, вече трета поредна година всяко лято страната ни е в наводнения. В някои райони хората оцеляват като в сървайвър. Докога ще е така?
- Дълготрайната метеорологична прогноза е за твърде обилни валежи до края на юли. Практиката в последните години показва, че те продължават и до септември. Независимо дали ще вали или не, Националният медицински координационен център има планове за действие при различни ситуации, включително и при наводнения, които влекат след себе си свлачища и опасност от епидемии. В тази връзка най-много отговорности имат кметовете, но и всички служби, действащи при природни бедствия. Част от комплекса мероприятия са укрепване на дигите и почистване на шахтите. Задължения имат още Гражданска защита, Противопожарната безопасност на МВР, нашият център и редица други организации. Съществува опасност от покачване на подпочвените води и тези на реките, в резултат на което могат да бъдат засегнати и обекти на медицинската инфраструктура, за която ние отговаряме. Като имахме предвид негативната картина на здравната мрежа в резултат на интензивните валежи през пролетта и лятото на 2005 и 2006 г., се разпоредихме плановете на лечебните и здравни заведения да се преразгледат незабавно и да се предприемат мерки за създаване на организация за недопускане или минимализиране на щетите по сградния фонд, техниката, апаратурата, системата за електроснабдяване и др.
- Имате ли информация дали болниците изпълняват тези мерки?
- Да, направили са всичко, предписано им от плановене.
- Миналото лято по време на наводненията се наложи да евакуирате психиатричната болница в Нови Искър. Какво е сега положението там?
- Миналата година се наложи да евакуирахме и пациенти на болницата във Видин. За да не повтаряме стари грешки, сега следим непрекъснато състоянието в потенциално застрашените лечебни заведения. Директорът на болницата в Нови Искър - д-р Герджиков, ми докладва всеки ден какво е положението при тях, тъй като едната част от нея е разположена на по-ниско ниво, а точно там е стопанският и хранителният блок, а също и трафопоста. Ако Искър се разлее, първо ще им спре токът. Ще останат без осветление, наводни ли се хранителният им блок, болните ще останат без храна и без вода. Случи ли се наводнение, по-тежките психиатрично болни ще бъдат настанени в психиатрията "Св. Наум" на 4-и км в София. Някои от тях ще са преместени в МБАЛ "Св. Анна" (бившата Окръжната болница), а по-леките случаи в диспансера в Карлуково. Ако обаче водата залее Искърското дефиле, ще бъдат пренасочени в Искрец, където отсега има празни легла за всеки случай.
- Има ли проблеми в останалите болници в София и тези в периферията към момента?
- Засега не. Но, за да нямат и занапред, е необходимо да направят отсега оглед и ремонт на покривите и "ВиК" инсталации. Да установят и връзка с органите на местната администрация и местното самоуправление, Гражданска защита и Пожарната за съгласуване на случаите на опасност или наводняване на обекти от медицинската инфраструктура. Отсега шефовете на болници трябва да се уточнят с колегите си от съседни лечебни и здравни заведения за приемане на техни пациенти при необходимост. Болните на хемодиализа, нуждаещите се от спешна хирургия и травматология, родилки, болни с инфаркти, с инсулти и другите спешни случаи също са включени в плана за действие и няма да останат без медицинска помощ.
- Миналото лято, когато пороите откъснаха Елин Пелин от света, карахте болни на хемодиализа с бетеери в болница "Св. Анна" в София. Пак ли ще бъде вдигана на крак жандармерията, ако водата залее селищата около столицата?
- Положението в Елин Пелин не е критично, разливът на вливащата се в Искър река Лесновска не може да се повтори.
- Незабележимата Лесновска, за чието съществуване разбрахме, едва след като тя направи маса поразии. Ако все пак се повтори, хемодиализираните и техните близки трябва да са спокойни. Създадена е перфектна организация за тях в няколко софийски болници, включително и за извозването им до там.
- Болниците обаче страдат от хронично недофинансиране. Откъде пари и за пациенти извън собствения им контингент?
- Няма място за безпокойство. Средства за извънредни ситуации са осигурени. Това е предвидено и регламентирано от Закона за управление на кризите. Ние в Националния медицински координационен център, като оперативен орган на министъра на здравеопазването, осъществяваме постоянен мониторинг на потенциално застрашените райони. Осигурили сме всички мерки те да бъдат евакуирани при нужда. В постоянна връзка сме с Министерството на околната среда и водите и районните инспекции. При наводнение, когато водоизточниците се замърсят, на пострадалите населени места ще бъде осигурена питейна вода - минерална и бутилирана. Водоноските на ГЗ и БКС са готови да доставят вода по всяко време на денонощието. Своевременно ще бъдат дезинфекцирани и хлорирани наводнените водоизточници.
- Болниците едва ли имат достатъчно лекарства и консумативи на склад, след като преди време министър Гайдарски им оряза списъка с мотива, че се презапасяват.
- Районните центрове по здравеопазване имат грижата за снабдяване с лекарства, когато в някоя болница бъдат евакуирани чужди пациенти. От докладите, които получаваме сега, се вижда, че засега няма проблеми с медикаментите. Знае се отсега чии пациенти къде и как ще бъдат евакуирани. Набелязани са най-близки здравни лечебни заведения, в които те ще бъдат преместени. Например, миналото лято МБАЛ "Св. Петка" във Видин бе евакуирана на три места, тъй като тя е в ниската част на града и бе залята 1 метър над кота 0. Болните бяха настанени в болниците в Кула, Белоградчик и Лом. Останаха четирима души на командно дишане, които нямаше как да транспортираме, но ги качихме на горните етажи и им осигурихме локален агрегат за електричество. Положението във Видин беше най-тежко и ни даде урок как се действа при такава ситуация.
- Чий е ангажиментът за обезпаразитяване, почистване и дезинфекцията на частната собственост след отдръпването на водата?
- Усилията са съвместни. Правим го заедно с ГЗ, БЧК, МВР, Противопожарната безопасност, Жандармерията, Министерство на отбраната, Военно-медицински отряд за бързо реагиране, Министерството на околната среда и водите, респективно районните инспекции за околната среда и водите, с Министерство на земеделието и горите, Националната ветеринарно-медицинска служба и кметствата. Профилактиката се извършва срещу опасност от възникване на епидемии. Имаме достатъчно препарати, за да я осъществим.
- Говорите в бъдеще време, но вече имаше наводнения. Прави ли се някъде почистване сега?
- Да, прави се в Пазарджишко, Враца, Чирпан. Без нея ще пламнат епидемии, на някои места разливът наводни външните тоалетни, удави доста животни. Техните трупове са потенциален източник за възникване на епидемии. Има обаче хора, които се хранят с тях. Болестите възникват няколко дни след това. Затова РИОКОС заедно с НВМС имат грижата да следят, доколкото им е възможно, дали някъде не се консумират удавени животни или отровена от наводненията риба. Следи се непрекъснато и положението със свлачищата.
- Кои са най-уязвимите райони около София, а и на други места в страната?
- Най-уязвими са Искърското и Кресненското дефиле, и пътят за Смолян. Миналата година две свлачища блокираха пътя Асеновград-Смолян, имаше и ранени, които се наложи да евакуираме с военни хеликоптери. Към момента свлачища на тези места все още няма, но съществува потенциална опасност.
- Кресненското дефиле е в силно земетръсен район.
- Да, попада в Крупнишкия земетръсен район, при това е много високо и почти вертикално. Горе има скални маси, които се свличат постоянно и когато няма дъждове. Затова препоръчвам на всички, които нямат належащо пътуване, да не си правят експерименти с екскурзии и пикници в лошото време.
- Вярно ли е, че малките реки са по-опасни при дъждове от големите?
- Да, от тях идват най-големите изненади. Има опасност от разлив на притоците на Искър, като Лесновска и Вит трябва да се държат непрекъснато под око. Наблюдава се и язовир "Искър". Водите от язовир "Панчарево" се изпускат своевременно, за да не прелее. Преди няколко дни имахме критичен момент в Кокаляне. Валежите блокирани къщи и хора, но обитателите им бяха евакуирани. Като потенциално опасни се наблюдават още поречията на реките Дунав, Искър, Янтра, Арда, Струма , язовирите, притоците на Дунав и Искър, рекичките на територията на общините Елин Пелин, Ихтиман, Горна Малина и поречието на Марица. Все още аварийните служби работят по прекъснат участък от магистралата "Марица" в продължение на 4 км. Предвидени са помещения за евакуация на хора, ако водата залее къщите. Това са най-вече училища.
- Какво ще препоръчате на населението в потенциално застрашените от наводнения райони?
- Да запази самообладание и да не допуска паника и хаос. Хората да имат на разположение минерална вода, дрехи, фенери, суха храна и най-необходимите лекарства, ако има хронично болен вкъщи. Това са необходими неща, като при земетресение.
- Има ли опасност от земетресения?
- Земетресенията не могат да се прогнозират, но човек трябва да е готов винаги. София една от най-силно земетръсните зони - 9 степен (разрушителна) по скалата на Рихтер. Кресненско-Разложкия разлом, Пловдивско и Чирпанско също са от 9-а степен. Разломи има още при Велинград. Опасни са и Шабла, Стражица, Попово и Свищов заради близката Вранча.

13.06.2007

 

Мнения по темата: