Датата

22 юни

813 - в сражението край крепостта Версиникия (днес село Маламирово, Ямболско), разположена северно от Одрин, българските войски начело с хан Крум (неизв.-13.IV.814) разгромяват византийските части на император Михаил I Рангаве. Последният предприема поход срещу България, след като отказва предложеният му мир, но накрая се спасява с бягство, а по-късно е принуден да се откаже от престола и да се замонаши. Победата отваря пътя на хан Крум към завземането на почти цяла Източна Тракия и стигането до стените на Цариград. Окончателното завладяване на византийската столица е провалено от внезапната смърт на българския владетел.

1837 - в Ню Орлиънс се ражда американският гросмайстор Пол Морфи (1837-1884) - един от най-силните шахматисти в света в средата на ХIХ в. и един от първите неофициални световни шампиони (1858-1862). Научава се да играе сам, демонстрирайки невероятна памет още от детските си години. По-късно възпитаникът на Юридическия факултет на Луизианския университет печели през 1857-а първия американски шахматен конгрес. След това преминава като шахматно торнадо през Англия и Франция. Именно там през 1858-а разбива смятаният за най-добър европейски играч германец Адолф Андерсен със 7 победи, две загуби и две равенства. Шахматната игра обаче губи един талант, след като той отказва да играе повече. Следва неуспешен опит да направи адвокатска кариера, която пропада тъй като при избухването на Гражданската война отказва да се бие за южняците от родния щат. Морфи се разболява от параноя и депресия. Умира на 10.VII.1884 г. в родния си град. Открит е във ваната, а според аутопсията смъртта му е причинена от удар, след като е влязъл в леденостудена вода след разходка в жегата на Ню Орлиънс. И досега партиите му се смятат за ненадминат пример за открита игра.

1898 - в Оснабрюк, Долна Саксония, се ражда известният германски писател Ерих-Мария Ремарк (Ерих Паул Ремарк, 1898-1970) - авторът на "На Западния фронт нищо ново" (1929), последван от продължението на хрониката за "изгубеното поколение" след Първата световна война "Обратният път", "Тримата другари", "Обичай ближния си", "Триумфалната арка", "Черният обелиск", "Време да се живее и време да се мре", "Спирка на хоризонта", "Нощ в Лисабон", "Сенки в Рая", "Обетована земя", "Живот на заем". Синът на католици пее в църковен хор, учи в университета в Мюнстер, но отива в армията и участва в Първата световна война, където е раняван неколкократно и прекарва дълго време в болница. След войната кара учителски курс за ветерани, финансиран от държавата, работи като прогимназиален учител, счетоводител, кореспондент, амбулантен търговец, посредник на фирма за надгробни паметници, свири и на орган в черква. През 1920-а излиза първата му книга малкия роман "Мансардата на бляновете", последвана от есетата "За размесването на скъпи питиета" и "Ръководство за декаденти". Обикаля Европа (влючително посещава България) като редактор на хановерския рекламен в. "Ехо континентал" и започва да снима и пише като спортен журналист в "Шпортбилд". Появява се и "Спирка на хоризонта" и идва успеха на "На Западния фронт нищо ново" - първата година са продадени 1,2 млн. екземпляра". През 1930-а обаче книгите му са забранени в Германия, 8 години по-късно е лишен от гражданство, а през 1943 г. по-малката му сестра Елфрида е осъдена и екзекутирана от нацисткото правителство. Заминава за Щатите, чийто гражданин става през 1947-а, жени се за втори път за актрисата Полет Годар, но се връща в Швейцария година по-късно и остава там до смъртта си на 25.IX.1970 г. в Локарно, Швейцария.

1960 - официалният разрив в съветско-китайските отношения става факт след размяната на оскърбления между лидерите на двете държави - Хрушчов нарича Мао "сталинист", а последният не остава по-назад и го квалифицира като "ревизионист".