Датата
9 ноември
1864 - в Котел се ражда полк. Атанас Раковски (1864-) - внукът на сестрата на Георги Стойков Раковски - Неша Раковска, е първият началник на Противовъздушната отбрана на България. На 28 септември военното командване приема План за противосамолетна отбрана на столицата, който със заповед от 9 октомври се възлага на сборна батарея от шест оръдия. На 27 октомври първият взвод с две скорострелни оръдия заема позиция в Лозенец, а след три дни по две оръдия са монтирани на Слатински редут и в Коньовица. Полковник инженер Атанас Раковски пък е определен за "завеждащ въздушната отбрана на царството". На 30 октомври 1915 г. той подписва "Инструкция за артилерийските взводове, картечни постове и команди, пехота по отбрана срещу въздушни нападения".
1869 - в Калофер е основано читалище "Напредък".
1888 - в провинция Коняк се ражда един от бащите на евроинтеграцията - френският икономист Жан Моне (1888-1979). Синът на търговец на коняк не успява да влезе от първия път в университет и затова заминава за Лондон, където две години учи език. През 1906-а баща му го изпраща по семейни бизнес дела из Европа, Северна Америка и Египет. Участва по особен начин в Първата световна война, тъй като заради здравето си е освободен от действителна служба - благодарение на бизнес контактите си предлага план за обединяване на действията на Франция и Англия. Не е известно дали той изиграва някаква роля, но Моне получава висок авторитет в определени кръгове и на 31 е назначен за генсек на създадената Лига на нациите (1919-1923). Междувременно станалият международен финансист се връща към семейните дела, помага за следвоенното възстановяване на икономиките на няколко централноевропейски страни и за стабилизирането на полската злота (1927) и румънската лея (1929). Участва в създаването и дейността на Bancamerica-Blair в Сан Франциско, а от 1934 до 1936 г. по покана на Чан Кайши помага за реорганизацията на жп мрежата в Китай. Като член на британския съвет за военни доставки от САЩ става един от най-доверените съветници на президента Рузвелт (1940). През 1943-а става член на Националния комитет за освобождение - правителство на Франция в Алжир, и още тогава, на 5 август 1943-а, казва пред него: "Европейските страни са недостатъчно силни поотделно, за да гарантират процъфтяване и социално развитие на своите народи. Държавите в Европа са длъжни да създадат федерация, която да ги обедини в единна икономическа сила." След войната осъществява план за модернизацията на Франция. На 9.V.1950 г. със съгласието на германския канцлер Аденауер подготвя заявление от името на френското правителство, с което се предлага обединението под общо ръководство на германско-френското производство на стомана и въглища, оставяйки този съюз отворен и за други европейски страни - първата крачка към европейското обединение. На 18.IV.1951 г. в Париж ФРГ, Франция, Италия, Белгия, Люксембург и Холандия подписват договора за създаването на Европейското обединение за въглища и стомана, а негов пръв президент става Моне. Основава и комитет за съединени щати на Европа, който става движеща сила за формирането на структури като Общия европейски пазар, общата парично-кредитна система, Съвета на Европа, влизането в съюза на Великобритания, изборите за Европейски парламент и т.н. Почетният гражданин на Европа (2.IV.1976) умира на 16.III.1979 г., оставяйки след себе си изречените през 50-те думи: "Ние не създаваме коалиция на държави. Ние обединяваме хората."
1942 - американският военен радист Хари Търнър поставя рекорд за ръчно предаване на текст чрез морзовата азбука - 175 знака в минута.
1965 - най-голямата енергийна авария в историята на Северна Америка оставя за 13 часа без ток седем северноизточни американски щати и провинция Онтарио в Канада (засегнатата територия е над 207 хил. кв. км и в нея живеят 30 милиона души). Причина за срива, оставил например в капан в нюйоркското метро 800 000 души, е претоварване и изключване на високоволтовите електропроводи от централите на водопада Ниагара за Ню Йорк, довело да свръхнатоварване и на останалите снабдители на Голямата ябълка, които, за да запазят оборудването и мрежите си, просто ги изключват.
1985 - 22-годишният Гари Каспаров слага шахматна корона като 13-ия световен шампион, печелейки с 13:11 мача срещу Анатолий Карпов.
1989 - пада Берлинската стена - отворени са граничните пунктове между Федерална република Германия и Германската демократична република (1989), а часове след това хиляди източногерманци пеша и с коли пристигат в Западен Берлин - започва и разрушаването на символа на студената война, разделял от 13.VIII.1961 до 9.XI.1989 г. Западен Берлин на две.