Палитра

Завръщане към битието

Седемнадесет рисунки на Христо Нейков са подредени в галерия "Българи"

Проф. Аксиния Джурова

Чрез подбраните седемнадесет пастели, акварели, рисунки с туш и монотипии на големия рисувач на отминалото столетие Христо Нейков галерия "Българи" се опитва да покаже света на един от най-добрите ученици на Илия Бешков и потомък на видна фамилия от същото столетие, дала плеяда от интелектуалци и художници - известния софийски адвокат Нейко Нейков, маестрото на българската живопис Дечко Узунов, рафинирания естет Атанас Нейков и жизнения, изпълнен с чувство за хумор, с природна и придобита образованост Христо Нейков.

Седемнадесетте рисунки, между които и няколко цветни монотипии, са от графичните листи, които невинаги са показвани в изложби, а и когато са ги включвали, те са били по-скоро съпътстващи литографските серии на революционна тема или езически и кукерски празници.

С тази извадка от голямото наследство, което Христо Нейков остави след близо половинвековно творчество, галерия "Българи" анонсира подготвящата се през 2008 г. изложба на "Шипка" 6, която ще представи развитието през годините на Ичо, както всички го наричахме, и на неговата спътница в живота и изкуството - Златка Дъбова. В експозицията на галерия "Българи" са показани рисунки от серията "Плас Пигал", "Монмартр", "Сен Дени", "Контаври", "Актове". В тях владеенето до виртуозност на рисунъка не е непознато за почитателите на изкуството, няма да ги учуди вероятно живописната експресия на неговите монотипии. Това, което е вече необичайно за нас, е светът и животът, които тези рисунки излъчват. Макар че това бе нашата реалност и то в недалечното минало. А именно усещането за загуба на тайния живот на чувствата, на силата на митовете, дошли от дълбините на времето, на яснотата в основните категории на човешкото битие, свързани с осмислянето на истината, с разграничаването на доброто и злото.

В тези седемнадесет рисунки се усеща привързаност към живота, към неговото истинско битие и природен свят, преди да се е налагало той да бъде спасяван от природозащитници. Тази изложба звучи като предупреждение от забравата на битието и света на живота, този, който можеш да усетиш със сетивата си, да докоснеш с пръстите и от досега до предмета и плътта да откриеш нещо, което се е таило вътре в теб като непознато. Това е свят, в който чрез овладяването на непознатостта се постигаше познание, свят преди изчезването на хуманността, преди девалвацията на етическите и морални ценности и същинския смисъл на думите, преди обезценяването на родината, преди народът да се е превърнал в етнос, преди човекът да е възприеман като индивид, преди господството на електронните технологии, т.е. преди светът на бързите и прости отговори, преди светът да е станал виртуален, преди "забравата на битието" (Хайдегер).
Една подобна жизненост, подкрепена с изключителен талант, си заслужава да бъде видяна, дори като контрапункт на сегашното ни битие.

"Кръг+" - пет години от началото

Обща изложба на Ангел Станев, Емил Попов, Иван Русев, Светлин Русев и Станислав Памукчиев се открива днес от 18 ч. в галерия "Кръг +" (ул. "Будапеща" 5). Изложбата продължава до 5 януари 2008-а. Галерия "Кръг+" работи с художествен съвет от петимата художници. Тя бе открита на този ден преди пет години с тяхната изложба "Начало". Оттогава са показани 58 изложби.
Това са самостоятелни и колективни експозиции на малко познатите художници от поколението на родените в края на 30-те и началото на 40-те години Никола Даскалов, Любомир Савинов, млади автори като Любен Генов, Нина Русева, Витали Халваджиев, Петър Наков, Павлин Радевски, на утвърдени автори като Йордан Кацамунски, Валентин Старчев, Николай Майсторов, Кирил Мескин, Милко Божков, Чавдар Петров, Йордан Парушев, на художници, които работят извън страната ни и чието творчество е слабо познато като Васил Симитчиев. Показването на колекции, част от колекцията на Иван Деянов, новите попълнения на колекцията-ателие Светлин Русев, наречени "Преминаване през времето", и изложбите на участници в пленерите от Каменния град в Илинденци са събития, които като че ли се превръщат в две различни традиции, отбелязват от галерията.
Най-неочаквано силните изложби като че ли са работени за пространството на галерията. Това са на Петър Дочев, Марина Маринова, Антония Ангелова, Надежда Карапенчева, Ивайло Аврамов и, разбира се, изложбите в т.нар. подземие, заспалите духове на което събудиха 50-те колони на Иван Русев, началата на Станислав Памукчиев и изложбата "Земя", която заема особено място в историята на галерията.

Картини за всеки дом в "Лоранъ"

В навечерието на коледните и новогодишни празници галерия "Лоранъ" (ул. "Ген. Паренсов" 31) организира голям базар на произведения на изкуството. В двете зали на галерията са подредени 99 творби на цени от 99 до 999 лв. - от днес до 12 януари 2008 г.
Картини, графики и рисунки на Владимир Димитров-Майстора, Васил Иванов, Владимир Рилски, Никола Танев, Генко Генков, Мара Цончева, Иван Матеев, Иван Тричков, Никола Кожухаров, Христо Йончев - Крискарец, Цанко Панов, Стоимен Стоилов, Любен Диманов, Евгени Босяцки и много други художници от миналото и настоящето могат да зарадват и най-критичния зрител. Произведенията са с разнообразна тематика и предлагат различни гледни точки към българската природа (морски, градски, архитектурни, планински пейзажи), към голото женско тяло, към жанра на портрета и натюрморта. Особен интерес предизвиква ескизът на Илия Петров, изпълнен с майсторска лекота и пестеливост, без излишни движения на четката и натрупвания на боята. Акцент поставя и творбата на неговия съименник - Илия Бешков, който с виртуозната си линия и типичния си хумористичен рисунък прави точна характеристика на селската народопсихология в "Селска кръчма". Не могат да бъдат подминати и лаконичните, но изящни рисунки на Васил Стоилов. За познавачите на българското изкуство ще е интересно да се срещнат с две ранни творби на Йоан Левиев от времето на неговото завършване на академията (1959 г.). Жест към колекционерите е показването на акварела на Димитър Казаков-Нерон "Маски".
Съвременните автори са представени от Долорес Дилова и Станимир Желев (художници, с които галерията работи), както и от Кирил Майски, Тома Трифоновски, Христо Кърджилов и по-младите им колеги Валентин Георгиев и Петър Пиронков.

11.12.2007

Мнения по темата: