Пневмонията е болест на белия дроб, но страда сърцето
Предпочита есента и зимата, малчуганите и старците
"Нямаме много случаи на пневмония в резултат на прекаран грип за разлика от предишни години. Може би се дължи на повечето ваксинирани, а може би и новият щам "Соломонови острови" не е толкова страшен, както бе представен в началото на сезона. Въпреки това всичките ни легла са заети. Нашата болница е един вид "сезонна". Около 2-3% от пациентите ни с пневмония са прекарали грип. Малко вероятно е в началото на март да се появят усложненията от грипа, обикновено те са през януари и февруари", коментира доц. д-р Владимир Максимов, завеждащ катедра по белодробни болести в Медицинския университет в София и началник на клиника в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести "Св. София".
Допреди 85-90 години, когато още не са били открити антибиотиците, пневмонията е била една от първите причини за смърт. Въпреки наличието на съвременни противомикробни средства и сега е в световния Топ 5 на болестите, причиняващи смъртта на хора над 65 г. Само в САЩ близо 5% от 85-годишните напускат земния си живот заради нея, а според различни статистически данни всяка година няколко милиона души на планетата (около 1%) се разболяват от някакъв вид пневмония. Фатален е краят на по-малко от 15% от тях - твърде нерадостен факт за съвременната цивилизация.
Според данните на българския Национален статистически институт от 2006 г. и при жени, и при мъже болестите на дихателната система са на трето място сред причините за смърт на 65-84-годишните. Най-голям виновник за смъртта на мъжете са хроничните болести на долните дихателни пътища - 54%, следвани от пневмония, докато при жените смъртността от пневмонии има превес.
Освен старците пневмонията "предпочита" и малките деца, хората с отслабен имунитет, пушачите, пристрастените към алкохола. Студеният зимен вятър или ледената напитка в горещото лято помагат на болестта да улови жертвата си.
"И в наши дни важи правилото на старите клиницисти, че пневмонията е заболяване на белите дробове, но страда сърцето", категоричен е доц. Максимов.
Какво представлява?
Възпалителeние, което засяга различен по големина участък на белия дроб - поотделно или най-често заедно алвеолите (най-малките въздушни структури на белите дробове - своеобразни "сакчета", в които се извършва газообменът между вдишания въздух и кръвта) и интерстициумът (заобикалящата алвеолите белодробна тъкан, която съдържа кръвоносните съдове и има важна укрепваща роля). Възпалението им нарушава нормалното дишане на човека.
От какво се причинява?
От различни фактори - вируси, бактерии, гъбички (т.нар. инфекциозна пневмония). Може да бъде и застойна - проявява при възрастни хора, които след тежко боледуване се залежават и развиват пневмония. Различни химически и физични агенти вдишвани в газообразно състояние също могат да причинят болестта. Не е заразна!
Бактериалната пневмония може да се появи във всички сезони и се причинява от болестотворни микроорганизми, попаднали в белите дробове. Вирусната (обикновено след грип) е най-честа през зимните месеци. Проникването на вируси в дихателните пътища става по въздушно-капков път.
По-тежко протича пневмонията, причинена от стафилококи или гъбички, както и пневмонията при усложнени инфекциозни заболявания, какъвто е грипът.
Какви са признаците?
В зависимост от защитните сили на организма, придружаващите заболявания и възрастта на пациента, както и от това дали е открита навреме, може протича от почти безсимптомни форми до тежка дихателна недостатъчност с опасност за живота на болния!
Най-честите симптоми са
внезапно втрисане
изпотяване
температура до 39,5-40 градуса
учестено дишане и сърцебиене
умерен задух
болка в гръдния кош
кашлица, която отначало е суха, а след 2-4 дни става влажна с отделяне на храчки
отпадналост
мускулни и ставни болки
безапетитие
Как се диагностицира?
Преди всичко при преглед, макар че вирусните не се "хващат" при прислушване, а само с рентгенова снимка. Бактериалната може да бъде "чута" от лекаря със слушалките. За прецизиране на диагнозата идват на помощ и съвременните методи на образната диагностика, микробиологичните тестове и кръвните изследвания. Рентгеновата снимка открива наличието на възпаление, посявката на секрет (храчка) уточнява микроорганизма, предизвикал измененията, както и най-подходящия медикамент срещу него...
Как се лекува?
Преди всичко - с антибиотици. Те овладяват възпалителния процес, но подходящият хранителен и постелен режим, хидратацията (оводняването), лекарствата против температура и кашлица също са съществена част от лечението. Важно е поне в първите 5-7 дни пациентът да е в болница, за да бъде наблюдаван за евентуални усложнения. Особено ако е възрастен и има хронично сърдечно заболяване.
Наистина вече при мнозина заради безразборното вземане на антибиотици микроорганизмите показват устойчивост, но има и съвременни, за които все още успешно се справят с пневмонията. Такъв е моксифлоксацин, принадлежащ към групата на новите флуорохинолони и унищожава еднакво добре и грамположителните, и грамотрицателните бактерии, и атипичните, и резистентните. Лекарите по цял свят го прилагаме вече 4-5 години и хубавото е, че досега не са показани сериозни странични действия, нито резистентност (устойчивост на микробите). Приема се еднакво добре както при бактериална пневмония, така и при хламидиална. Както и при т.нар. застойна пневмония, която може да развие пациент, който дълго лежи с друго заболяване. Широкоспектърен е, курсът на лечение е кратък, няма странични реакции за пациента. Вече има и инжекционна форма, която ползваме при по-тежките случаи в болница.
Може би у нас има значение и цената - българинът обича да се самолекува и да си купува евтини антибиотици от аптеката без лекарско предписание. Това е огромна грешка и е сериозна причина за резистентност.
Тъй като пневмонията се лекува с много лекарства, хубавото на моксифлоксацина е, че се взема веднъж дневно в продължение на 5 до 7 дни, много рядко - при тежките случаи може да се дава 10 дни. Същото важи и за инжекциите.
След 7-дневното лечение в болница се прави т.нар. опашка (довършващо лечение) с антибиотик, физиотерапевтични процедури, дихателна гимнастика, хранителен режим...
Какви може да са усложненията?
При късно откритата или недоизлекувана пневмония е възможно септичното разнасяне на причинителите в други части на организма, възпаление на плеврата и други органи по съседство, токсична сърдечносъдова недостатъчност, тежка дихателна недостатъчност, чернодробна и бъбречна недостатъчност. Особено
опасна е вирусната
пнeвмония, в хода на която може да бъде засегнато сърцето. Затова хора с хронично сърдечно заболяване, или имали вече сърдечни атаки са под специално наблюдение. При пневмония е много важно да се следи пулсът, както и да не спадне прекалено кръвното налягане. Затова дори с лека пневмония дойде иде ли на лекар възрастен човек, веднага трябва да бъде настанен в болница. За жалост много хора не си обръщат внимание и "карат" дни с пневмония "на крак", което после усложнява и удължава лечението. Плевритът е друго възпалително заболяване (на плеврата - двупластовата тънка ципа, която с единия си пласт плътно обвива отвън белите дробове, а другият е плътно прилепнал до вътрешната повърхност на гръдния кош). Често той е вторично заболяване - усложнение на белодробен процес, сред които е пневмонията.
Нерядко се среща и хронична пневмония - хронично възпаление на белите дробове, което периодично се изостря. Обикновено тя се дължи на просъществувала повече от три месеца остpа пневмония. Затова трябва навреме и добре да се излекува острата пневмония. И тук е мястото на подходящо избрания антибиотик. При хронична постепенно се развива фиброзна съединителна тъкан в белите дробове (пневмофиброза), с нарушаване на белодробната функция.
Може ли да се избегне?
Може да се профилактира чрез закаляване на организма, укрепване на имунитета. Пушачите, хората, които са пристрастени към алкохола, са сред рисковите групи.
И Еминем пострада
Най-популярният бял рапър в света Еминем се възстановява от тежка пневмония, съобщиха неотдавна световните медии. Еминем е бил откаран по спешност в болница заради сериозно състояние на сърцето и тежка пневмония. "От дете той често боледува от пневмония. Гърлото му редовно се възпалява силно, има и астма", коментира майка му Деби Нелсън.
Заради пневмония са приключили земния си път немалко велики хора - писателят Лев Толстой, пълководецът Александър Македонски, композиторът Ференц Лист, тенорът Лучано Павароти, актьорът и танцьор Фред Астер...
22.02.2008
Мнения по темата: