Българин ще спори за титлата на "Уимбълдън"

Григор Димитров излиза на финала срещу своя партньор на двойки Хенри Континен

Григор Димитров продължи и вчера силното си участие на кортовете в "Ол Ингланд Клъб", като спечели полуфиналния си мач срещу Филип Краинович. Българският 17-годишен талант, който е девети в основната схема на турнира "Уимбълдън" при юношите, не даде никакви шансове на непоставения сърбин Филип Краинович и го победи с 6-3, 6-3 за малко повече от един час. Във финала Димитров ще срещне своя партньор в турнира на двойки Хенри Континен. Финландецът спечели другия полуфинал срещу номер едно в схемата Бърнард Томич от Австралия със 7-6, 6-4. Така за първи път български тенисист ще играе финал на сингъл в турнир от Големия шлем. През 2000-а Тодор Енев направи същото, но на двойки с финландеца Ярко Ниеминен.
Димитров и Континен трябваше да изиграят снощи и мача си от втория кръг в надпреварата на двойки при юношите срещу Ерик Крепалди и Хироясу Ехара (Италия/Япония). По-късно обаче се разбра, че двамата са се отказали от двубоя. Вероятна причина е лека контузия на един от двамата, като те са решили да не рискуват преди днешния си финал
В първи полуфинал при мъжете пък световният номер едно Роже Федерер продължи безпогрешната си серия на трева, като победи руснака Марат Сафин с 6-3, 7-6, 6-4 за 102 минути. Така швейцарецът излиза за шести пореден път на финал на "Уимбълдън". В другия мач един срещу друг се изправиха номер две в света Рафаел Надал (Испания) и Райнер Шутлер (Германия). Испанецът взе набързо с 6:1 първия сет срещу уморения си противник.
Късно в четвъртък вечерта германският ветеран успя да спечели с 6-3, 5-7, 7-6, 6-7 и 8-6 мача си срещу французина Арно Клеман, проточил се близо два дни заради спиранията поради дъжд.
Така ще се повтори финалът в последните две години, когато на него се срещат първите двама в световната ранглиста.
При дамите пък за титлата ще спорят сестрите Уилямс. Четирикратната и настояща шампионка от "Уимбълдън" Винъс стигна до последния мач след успех с 6-1, 7-6 срещу рускинята Елена Дементиева и все още няма загубен сет на турнира. По-малката й сестра Серена, която е двукратна победителка в турнира, пък късно в четвъртък отстрани китайската изненада Жи Женг с 6-2, 7-6. Така сестрите излизат за трети път една срещу друга във финала на "Уимбълдън", като последната им среща на този етап през 2003-а бе спечелена от по-малката Серена. Тя води с 8:7 и във всички досегашни турнирни мачове между тях.
Вчера в полуфинал на женските двойки двете Уилямс победиха Натали Деши - Кейси Делакуа (Франция/Австралия) с 6:3, 6:3. Техни съпернички за титлата ще бъдат Лиза Реймънд - Саманта Стоусър (САЩ/Австралия), които победиха в другия полуфинал с 6:3, 6:3 световните номер едно Кара Блек - Лизел Хубер (Зимбабве/САЩ).