Тихомир Стойчев:

Балканците познаваме най-добре проблемите си

Предлагаме да помогнем безвъзмездно и на страната си, и на региона, казва президентът на интернет общество "Национален антикриминален и антитерористичен форум"

Разговаря Лилия Томова

 

Тихомир Стойчев е роден в София през 1953 г. Завършил е история във ВТУ "Св. Кирил и Методий" и ВСШ - МВР "Георги Димитров". Има и дипломи за управление и овладяване на кризи с международно участие и за висши ръководни кадри по национална сигурност. Работил е в МВР, началник-отделение "Тежки престъпления", бил е началник-отдел, заместник на направление и директор на Централната служба за борба с организираната престъпност (ЦСБОП). Работил е и в Националната служба за сигурност. Участвал е в практически разработки по борбата с криминалната и организираната престъпност със службите от Белгия, Германия, Франция, Англия и САЩ. Бил е ръководител на екипа за договорите за сътрудничество между българските и спецслужбите от Германия, Македония, Чехословакия, Турция. В момента е член на Управителния съвет на Балкански изследователски център и президент на интернет общество "Национален антикриминален и антитерористичен форум". Джудист, ловец, кинолог. Женен, има дъщеря и син.

- Какво ще обсъждате днес, г-н Стойчев, нещо тревожно ли се случва на Балканите, та инициирахте тази среща?
- Няколко граждански, неправителствени структури стигнахме до извода, че ще е добре да заработим по-активно, в една координатна ос. Хора на различна възраст сме, с различни професии - учени, есперти, докторанти, между нас има и студенти. Искаме да търсим решенията за региона заедно с колеги и от другите балкански държави. Ще се придържаме към традициите и рационалното, особено държим на хората с биография и минало.
- Точно на тях? Акцентът вече се поставя върху младите...
- Някои от партиите, които участваха в управлението, направо обезсилваха изпълнителната власт, като безпринципно уволняваха кадри. Това се случваше и в органите за сигурност и обществен ред, в съдебно-следствения апарат, в дипломацията. И стана така, че купища подготвени специалисти в дееспособна възраст бяха подменени с нискоквалифицирани, при това дори невинаги специалисти. И няма невинни за тези действия - ето, сега търпим критики за несправяне с изискванията, които произтичат от приемането на България в НАТО и ЕС, чужди посланици също ни критикуват за нивото на престъпност и корупция. На фона на задълбочаващото се рушене на обществен морал и доверие в институциите самоорганизирането на обществото е особено важно. А нивото на организираната престъпност и корупция според нас се проявяват поради липса на достатъчен капацитет в институциите да се преборят окончателно с тях. Тук виждаме нашето място - да се самоорганизираме и заработим, като предложим безвъзмезден ресурс и продукт на държавата.
- Само че вече има, не може да не го знаете, достатъчно и даже предостатъчно подобни организации - асоциации на различните служби и служители, има и поне две организации на командосите. А вече има и Международен институт за сигурност.
- Уважавам инициативата на г-н Румен Петков, всяко добро намерение има и смисъл, и значение. А иначе "световните трансформации" ни завариха неподготвени, без рефлекси, даже без ценности и в търсене на нова идентичност. Лидери говорят за предизвикателства и заплахи, но от това не следват политики и решения. Някои пък от политическите субекти на Балканите понякога си служат с некоректни, взривоопасни практики, които пораждат конфликти и дори кръвопролития. Процесите на регионално ниво от края на миналия и първите години на този век извадиха на повърхността множество замразени конфликти, отново се проля кръв, прекроиха се граници и това не може да не предизвиква опасения за бъдещето.
- Ще "направите преглед" на всички конфликти ли?
- О, ние не се надценяваме, не ни надценявайте и вие. Да, имаме капацитет, който се надяваме да умножаваме. Ние, балканците, най-добре познаваме проблемите си и най-много сме страдали от кървави конфликти.
- С кои организации стартирате инициативата си?
- Твърдя, че екипът ни е с възможности. НАМО (Националната асоциация за международни отношения) съществува твърде отдавна и е позната не само на българската общественост. В нея членуват и работят хора, които не по слух познават международната политика и практики. Повечето от тях притежават висока образованост и култура, внушителен опит от работа зад граница. БИЦ (Балкански изследователски център) е по-нова структура, която има амбициозната цел да обедини специалисти по Балканите не само от нашата страна, за да дискутираме актуалната обстановка, да обменим опит, да привлечем в добронамерено партньорство специалисти от другите държави в региона. Към инициативата се присъедини и учреденото това лято интернет общество "Национален антикриминален и антитерористичен форум". В него са събрани основно експерти, които имат достижения в работата срещу различните форми на престъпност. Амбицията им е да разширят общуването с гражданите, да ги привлекат към свободна обмяна на информации и мнения. Отчитаме, че с разсекретяването на досиетата беше нанесена непоправима вреда на националната сигурност. Години ще минат, докато се възстановят гражданската съвест и съзнанието, че подпомагането на службите, сътрудничеството с тях не е предателство. Ще водим диалог с хората, за да ги убедим във възможностите за анонимност на интернет-мрежата, да покажем с тяхна помощ и най-скритите прояви на корупция и престъпност, който и да е техният извършител.
- Какви точно са проектите ви за работа с балканската общност?
- В развитието на международните отношения изпъкват няколко опасни моменти, и това не е само български проблем. Защото различните конфликти, отслабването на държавността, бедността и безработицата, социалните разслоения са "хранителна среда" за международната организирана престъпност. Конфликтите от национален, етнически и религиозен характер също са катализатор за тези опасности, допълнени от различните форми на тероризъм. В религиозните общности и техните водачи има огромен положителен потенциал, но трябва да си говорим, да се опознаваме, за да се разбираме. Нашите членове идват от различни професионални и социални общности, така че става ясно за какъв ресурс и влияние става въпрос.
- Как точно ще работите?
- Ще чуем участниците, техните оценки и изводи, ще обсъдим проблемите. Мултидисциплинарният подход за оценка и решения, мисля, винаги е давал по-добри резултати. Но никой не би следвало да се смята за непогрешим. Става въпрос за битка с престъпността, с опасни за съществуването и мира заплахи, за бъдещето ни. Когато залозите са големи, всеки трябва да е отговорен за това.

26.11.2008

Мнения по темата: