06 Юни 2026събота14:26 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

... и си живеят като влюбени гугутки

Нежни, гальовни птички, те са олицетворение на мир, сговор, обич, здрав съпружески живот и често ни дават пример за това на нас, хората

/ брой: 154

автор:Петра Ташева

visibility 8594

Чуя ли нежното гърлено гукане на гугутките, знам, че съм си у дома - в България! И по-точно - в родния ми град Пловдив. Само там това силно, но и задушевно гу-гуууу-гу е така мило и гальовно. Само там то е съпровождало ранното ми ставане, изкачването на близкото тепе Бунарджика, където като студентка във ваканциите си посрещах първите слънчеви лъчи. Там се зареждах със свеж и прохладен въздух, с енергия, с която през деня прочитах, направо изяждах стотиците страници за поредния си изпит. Компания ми правеше тогава сладкото гукане на гугутките, свили рехавите си гнезда в клоните на дърветата по хълма. Слушах ги и не усещах как "превземах" височината, как неусетно серпантините на пътя свършваха и се озовавах горе, на върха на тепето, откъдето се виждаше любимият ми град в лека лятна мараня.
И в София имаше много гугутки, но последните десетилетия не се чува гукането им. Кой прогони тези красиви птици? Казват, че мобилните телефони им вредели. Не знам - винаги е тревожно, когато изчезнат обичайните за нас птици и насекоми, защото ние всички сме в една природна общност.
Това лято, на морето, в двора на къщата, в която бях отседнала, чух отново сладкото гу-гуууу-гу. Сърцето ми трепна, затърсих с очите и с душата си гнездото на птиците. Видях ги! Малките сивички птички с по-тъмни гръбчета, с белите оперения на връхчетата на крилете се суетяха около гнездото си - навярно се разменяха при мътенето на яйцата си. Знам, че тези птици са моногамни, помагат си в измътването и изхранването на своите дечица.
Заследих ги и всяка сутрин чаках песните им, наблюдавах ги с усмивка и с интерес. Бях "в добра позиция" - балконът ми гледаше право в тяхното обиталище. Тези красиви птички, тяхното гукане разнообразиха летния ми отдих. Те отново ме върнаха в Пловдив, в младите ми години, когато "концертът" на гугутките ми помагаше за изпитите. Казват, че и в София отново са се появили гугутки. Дано! Дано се е оздравил въздухът около нас, за да заживеем пак заедно ние, хората, и гугутките.
Гугутката е птичка, която нашият народ обича много, възпял я е в песните си като нежно, гальовно същество. Тя е дошла в Европа от Индия преди около 300 години. Имре Фривалдски я описва за първи път в България - видял я в покрайнините на родния ми град Пловдив. Птичката зимува тук, при нас, не отлита на юг. Търси си храна по парковете и градините, в селските дворове.
Слушам гукането на гугутките и в душата ми звучи песента, която пееше незабравимата Гюрга Пинджурова - "Гугутка гука в усои":
 
   Гугутка гука в усои, леле,
   невеста шета по двори
   и на гугутка говори:
   гукни ми гукни, гугутке.
   И аз съм така гукала,
   дорде съм била при мама,
   при мама, още при тато...
 
По-нататък в песента се пее за хубавия и спокоен живот на младото момиче в бащината къща, където снага, лице, коси - всичко у него е сияло в красота от спокойствието, което му е било осигурено в бащината къща и от родителската обич. За жалост хубостта на момичето е повехнала, след като се задомило. Либето не е осигурило същия спокоен и безгрижен живот на своята невеста.
Гугутките са за народа ни олицетворение на здравия съпружески живот. Когато двама млади свият семейно гнездо, когато в мир, сговор, в обич потичат техните дни, когато задружно отглеждат своите деца, нашият народ казва: "Живеят си двамината като две влюбени гугутки!" Тогава се чува нежният шепот на влюбената жена, закриляна от сигурните и обичливи ръце на своя стопанин. После идват и дечицата на младата двойка! И се чува бебешкото гукане, което е сигурният символ на семейно щастие!
Добре е майки, баби да учат младите си момичета, преди да се задомят, да се вглеждат в качествата на своите кандидати. Да опознаят  младежите, с които общуват, да разберат дали са грижовни, дали умеят да осигуряват спокойствие, комфорт на близките си. Могат ли да поемат с мъжка устойчивост житейските тежести, могат ли да бранят любимите си от удари.
Ако усещат колебания, да не бързат със сериозно обвързване. Бабата на нашата талантлива и самобитна писателка Бойка Асиова така предупреждавала своите дъщери и внучки:
"Лесно - гащовно, трудно - къщовно!"
На днешен език казано: Не само леглото, не само сексът правят доброто семейство! За здравия съпружески живот се иска голяма и сериозна подготовка и много добри човешки взаимоотношения.
Осъзнаваме ли ние, че птиците и животните ни дават пример за живот? Ние всички сме в една природна вселена, всички сме деца на Майката Природа. Всички живи същества, всички твари на земята сме свързани, зависими сме едни от други.
Хармонията в Природата, хармонията в нас се нарушава, ако не се зачитаме, ако взаимно не си помагаме, ако не се грижим един за друг. Животът ни е миг, частица от вселенския Космос и, ако не го живеем смислено и задружно, няма да усетим неговата същност, няма да чувстваме насладата от белия красив свят!
                                               

   
 

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ