2/3 от стопанските сектори - в риск от забавени плащания
Експерти съветват компаниите, които имат външнотърговски отношения, да са в повишено внимание
/ брой: 190
11 сектора от българската икономика са под чувствителен риск от забавени плащания и лоши вземания, показва регулярният рейтингов доклад на "Алианц трейд". В предупредителната "оранжева" зона попадат близо две трети от наблюдаваните общо 18 сектора. По-конкретно това са "Автомобилостроене", "Автомобилни части", "Строителство", "Транспорт", "Химическа индустрия", "Текстил", "Металургия", "Машиностроене и оборудване", "Транспортно оборудване", "Битови стоки и оборудване" и "Търговия".
Подобрение спрямо миналата година у нас се отчита само за сектор "Енергетика", който преминава към "жълтата зона" на умерен риск. Със същата оценка в България остават секторите "Електроника", "Производство на хартия", "Компютърни технологии и телекоми", "Фармацевтична индустрия", "Селско стопанство и хранително-вкусова промишленост". Единственият сектор в нашата страна, който попада в "зелената зона" на нисък риск, продължава да е "Софтуер и ИТ услуги".
На световно ниво оценката за риска от забавени плащания и лоши вземания по сектори показва, че най-обезпокоителна е ситуацията в строителството, което единствено попада в червената зона на "висок риск". Причина за това са динамичните промени в средата - лихвите по кредити, цените на различни пазари и сегменти, новите изисквания и регулации за зелена урбанизация, навлизането на "умни" сгради, недостигът на квалифицирана работна ръка и др. Анализаторите отчитат, че най-стабилно на световно ниво е положението с разплащанията при компаниите от двата сектора, които са в "зелената зона" - "Софтуер и ИТ услуги" и "Фармацевтична индустрия". На географски принцип най-висок към момента изглежда рискът в различните сектори в Латинска Америка.
"Въпреки че в България засега нямаме сектор, който да попада в "червената зона" на най-висок риск, ситуацията изисква повишено внимание от страна на бизнеса, особено за компаниите, които имат и външнотърговски отношения", обяснява Камелия Попова от "Алианц трейд". Според нея сериозните предизвикателства на макроикономическо ниво и забавянето на ръста в Европа, където са разположени голяма част от партньорите на българските фирми, е предупредителен сигнал те да обърнат още повече внимание на събирането на вземанията си.