12 Декември 2024четвъртък10:17 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Хоби

Автопортрети на... "фокус"

Те вече са 81 в сбирката на колекционера Николай Неделчев и оформят своеобразна капсула на българското изобразително изкуство

/ брой: 107

автор:Ирен Танева

visibility 5952

Николай Неделчев е роден в Пловдив. Живее в София от 1987 г. Тук завършва специалност международни отношения в днешния Университет за национално и световно стопанство. По-късно получава и степен магистър по същата специалност. Изпълнителен директор и основател е на най-голямата у нас структура за маркетингови комуникации "Публисис Груп - България". Член е на управителния съвет на Българската асоциация на комуникационните агенции, на борда на директорите на Българската асоциация на pr-агенциите и на "Джуниър ачийвмънт". Бил е първият маркетинг директор на "Apple" - България. От средата на август до началото на октомври 2015 г. в Националната художествена галерия беше подредена първата изложба от експонати от колекцията му. Автор е на статии по маркетинг в нашия и чуждестранния печат. Има двама синове.

 

Отначало като начинаещ колекционер, Николай Неделчев събира еклектично всякакви жанрове и техники изобразително изкуство. Колекционерството на художествени произведения обаче е процес на обучение: изграждат се вкус, критерии. И в един момент той решава, че в колекцията му има нужда от "фокуси", т.е. нещата да бъдат насочени и организирани по някакъв по-особен начин.
Автопортретите стават един от тези "фокуси". Извън това - в колекцията има и графика, фотография, видеоинсталации, скулптури, български авангард от 20-те до 40-те години на миналия век.
Автопортретите обаче са само от български живи автори. Идеята на един такъв проект е, че включва творци от различни поколения. Получава се своего рода капсула на българското изобразително изкуство. В колекцията има автопортрет на Любен Зидаров (най-възрастен сред авторите, на 93 години) и на Нора Ампова (на 27).
Бащата на Николай Неделчев е скулптор - Трифон Неделчев. Оттам, от средата, в която е израсъл, някак естествено идва интересът към изобразителното изкуство. Трифон Неделчев е от известния кръг художници: Георги Божилов-Слона, Енчо Пиронков, Йоан Левиев, Димитър Киров-Ди Киро.
Началото е поставено с триптих, три автопортрета на Вихрони Попнеделев, купени през далечната 1983 г., както и един на Свилен Блажев. Тогава Николай Неделчев си дава сметка, че колекцията му е еклектична и това отключва идеята за отделна колекция от автопортрети. До момента те са 81 на брой.
А иначе - колекционерството на картини и автопортрети, в частност, не е никак евтино хоби. Но не колкото да колекционираш скъпи шикозни автомобили или скъпи жени, например. Има една разлика и тя е особено съществена. Събирането на произведения на изобразителното изкуство е много по-благородно, носи удоволствие. Могат да му се насладят и други хора. Това е нещо, което не е само за теб - много важно обстоятелство, нали?
Питам Николай Неделчев как комплектува колекцията си. Казва, че основната част харесва и купува. Много малко са подарените му портрети от автори, към които има траен интерес и от дълго време колекционира техни творби. Сред тях са покойният вече Стефан Божков и Кольо Каранфилов, Атанас Хранов.
С някои от художниците се запознава лично. Интересно му е какви хора са, какво мислят.
Когато става дума кои от експонатите в сбирката си от автопортрети би откроил като най-интересни, кои са му любими и защо, Николай Неделчев споделя, че не може да отдели никой. Като деца са му, колкото и изтъркано да звучи. Но с времето (естествено вкусовете на човек се променят, търпят развитие) повече предпочита определени неща. Не може обаче да каже "това харесвам, това - не".
Колкото до това, изисква ли сбирката специфични грижи за съхранение, свое специално място - да, картините се пазят в депо при специфични условия. Температура 18-20 градуса например.
Има и забавни истории, свързани с колекцията. Ето една: изложбата гостува в Градската галерия в Пловдив. Сътрудници на г-н Неделчев, които товарят картините, натоварват и картини, в които просто присъстват човешки лица, пак от неговата колекция, смятайки, че всяко произведение на изобразителното изкуство, в което има човешки образ, е автопортрет.
А знае ли се и за други колекционери на автопортрети у нас? В днешно време в България на Николай Неделчев не са му известни други като него. Ако имаше, би трябвало да знае. След като той не знае, по всяка вероятност няма.
Запитан какви картини мечтае да има, колекционерът споделя, че би искал да има "Госпожиците от Авиньон" на Пикасо, картина или картини на Сезан, на Ван Гог, автопортрет на Рембранд. А от притежаваните сега като най-интересни и най-важни с цялата условност на тези думи отбелязва споменатите вече Любен Зидаров и Нора Ампова, Светлин Русев.
За Николай Неделчев е важно дали творбата му харесва. Дори някой да твърди, че е хубава и ценна, ако на него не му допада, не му е по сърце - не я купува. Осланя се на собствения си вкус, но понякога се консултира със Светлин Русев, Стефан Божков - художник-график, който е имал голяма колекция от автопортрети, а също и с баща си. Тези хора са не само авторитети в изобразителното изкуство, но и негови приятели.
Сред експонатите в колекцията има и изработени от по-специфични материали и с по-специфична техника. Такива са автопортретът от тел на Андрей Хамбарски и един, много интересен, направен от ламаринени плоскости. Негов автор е Райнис Гелов. А най-старата по време на създаване е картина от 90-те години на миналия век, най-новата е от 2015 г. Преди половин година Николай Неделчев купува и автопортрет на нашата бележита художничка Милена Йоич.
Накрая какво да пожелаем на г-н Неделчев?
Да осъществи мечтите си и да открие портретите, които ще го направят щастлив. И нека  нареди и тях до другите в бъдещите изложби, за да им се насладим всички ние, останалите, да опознаем по-добре родното изобразително изкуство.


Светлин Русев - автопортрет

Любен Зидаров - автопортрет

Алла Георгиева - автопортрет

България може да спре транзита на руски газ до Сърбия

автор:Дума

visibility 2120

/ брой: 237

БДЖ попадна в челото на европейска жп класация

автор:Дума

visibility 1533

/ брой: 237

Българската индустрия отново тръгна надолу през октомври

автор:Дума

visibility 1632

/ брой: 237

Енергийната борса купи старата централа на ОББ за 6 млн. евро

автор:Дума

visibility 1662

/ брой: 237

Сирийските бежанци в Турция се прибират

автор:Дума

visibility 1705

/ брой: 237

Нетаняху се изправи пред съда, обвинен в корупция

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 237

Швеция обмисля възрастови ограничения в Интернет

автор:Дума

visibility 1810

/ брой: 237

Тръмп покани Мексико и Канада за американски щати

автор:Дума

visibility 1764

/ брой: 237

Психодесний

автор:Александър Симов

visibility 1843

/ брой: 237

ТикТок за всичко: забавление, агитация и опасности

автор:Таня Глухчева

visibility 1833

/ брой: 237

Пациентът остава във водовъртежа на хаоса

автор:Аида Паникян

visibility 1517

/ брой: 237

Банките - светая светих

автор:Валентин Георгиев

visibility 1927

/ брой: 237

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ