
Снимки БТА
България почете делото на Кирил и Методий
Хиляди се включиха в шествия и подеха химна "Върви, народе възродени"
/ брой: 98
Цяла България почете вчера делото но светите братя Кирил и Методий. Хиляди излязоха на шествия и подеха химна "Върви, народе възродени" по централните градски улици. Малки и големи развяваха българското знаме с лика на двамата просветители в празничния и слънчев ден.

Празничен звън на камбаните на столичния храм-паметник "Св. Александър Невски" възвести началото на тържествата за 24 май в София. Тържественото шествие в столицата тръгна, водено от десетки ученици и официални лица от сградата на Министерството на образованието и науката и се отправи към Националната библиотека. По пътя към тях се присъедини шествие на учени от БАН, а по-късно и преподаватели и студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Писателят и преподавател Георги Бърдаров произнесе празнично слово, в което перифразира Стефан Цвайг и заяви, че има две открития на човешкия ум, които са в първоосновата на всяко едно движение на човек - движението в пространството става възможно, благодарение на изобретяването на въртящото се около своята ос колело. Духовното движение - благодарение на писмеността.

Всеки желаещ можеше да тества знанията си по български правопис и пунктуация, включвайки се в кампанията "Написаното остава. Пиши правилно!"на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН.
По традиция празникът във Варна започна с благодарствен молебен в Катедралния храм в града. След това бе вдигнат националният флаг, а на площада се изви фолклорна композиция с участието на близо 600 ученици и студенти. В небето полетяха балони с буквите от азбуката, както и гълъби - символи на мира и разбирателството. Празничното шествие тръгна под звуците на химна "Върви, народе възродени", а в него се включиха 120 блока.
В Пловдив празничното шествие премина през главната улица в града, а концерт изнесе духовият оркестър към Националното училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков". Празничният ден продължи с фолклорен флашмоб с участието на Школата за народни танци "Луди Млади".

Хиляди деца, ученици, преподаватели и бивши възпитаници от бургаски детски градини, училища, университети и културни институти се включиха в празничното шествие в Бургас. Редом с настоящите гимназисти шестваха и бивши възпитаници на старите бургаски училища.
Специален поздрав за стотиците присъстващи на тържеството в Стара Загора беше драматизация по "Преспанските камбани" на актьори от Драматичния театър "Гео Милев".
В Кърджали шествието поведоха ученическият гвардейски отряд и фанфарният духов оркестър при Езиковата гимназия "Христо Ботев" и мажоретният състав при СУ "Отец Паисий".

В парада в Русе се включиха Общинският духов оркестър, барабанчиците от Националното училище по изкуствата, мажоретният състав "Екстрийм" и младежкият гвардейски отряд. Участниците, разделени в два лъча, се събраха на централния площад, където изпяха заедно общонародния училищен химн "Върви, народе възродени". "Този ден ни обединява. Това е най-българският празник, най-топлият и обичан от нас. Много малко са датите, на които всички заставаме без разделение един до друг, в които духът ни е обединен", каза кметът на Русе Пенчо Милков.
Парламентарната делегация, в която бе и депутатът от БСП Ирена Анастасова, беше приета от папа Франциск. Той се е обърнал към българските парламентаристи с думите: "Поздравявам ви за това, че, въпреки че сте толкова различни, сте заедно в името на вашата страна България!".