България се преклони пред подвига на освободителите
България чества Националния си празник. Стотици хиляди българи се включиха в официални церемонии в памет на героите от Освобождението в различни градове на страната. Националното знаме развяха малки и големи, всички свеждат глави в поклон пред подвига на освободителите.
В София празникът започна с тържествена церемония за издигане на националното знаме пред Паметника на Незнайния воин. Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев прие почетния строй на националната гвардейска част. Под звуците на българския химн тържествено беше издигнат националният трибагреник. Президентът положи венец на признателност пред Паметника на незнайния войн в София. Сред присъствалите на тържествената церемония бяха началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, представители на ръководния състав на Министерството на отбраната и висши офицери от Въоръжените сили.
По-рано в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" бе отслужена Архиерейска Света литургия за Националния празник на България и за църковния празник Неделя месопустна. След литургията патриарх Неофит отслужи и молебен за Националния празник. В 12.00 часа по случай 3 март бе извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред Президентството.
![](../images/2019/03/8263.jpg)
Руският посланик у нас Анатолий Макаров се включи в честванията в столицата. Пред Паметника на Българския опълченец в София той призова: "Винаги трябва да помним великите страници на нашата обща история, огромните жертви на народите ни, дадени за свободата и независимостта на България. Нека не забравяме поуките на тази война и да бъдем достойни, благодарни потомци на загиналите герои".
В Хасково националният се отбеляза с ритуал по издигане на националното знаме. Пред паметника на Незнайния воин бяха положени цветя и венци.
С молебен за благоденствие на българския народ започнаха празничните прояви в Търговище. С тържествена церемония на централния площад „Свобода“ бе издигнато националното знаме и знамето на Европейския съюз, а след това празничното шествие до паметника на Българо-руската дружба бе поведено от ученици от II Средно училище „Професор Никола Маринов”, които носеха 15-метров български трибагреник. Пред паметника възпитаници на I Основно училище „Христо Ботев“ изнесоха музикално-поетичната композиция „Пред олтара на свободата“, разказва БНР.
С благодарствен молебен и поклонение пред паметниците на загиналите за Освобождението български и руски войни отбелязват беше честван националният празник в Ямбол.
Сливен отбелязва Освобождението със 140-метров национален флаг, опънат в близост до паметника на сливенските възрожденци и войводата Хаджи Димитър в центъра на града. В планината също бе сложен български трибагреник, който при ясно време се вижда от километри. По случай празника, паметникът на Хаджи Димитър от няколко дни е осветен в цветовете на националния флаг.
Стотици участваха в официалното честване на 3 - ти март във Враца с националния флаг в ръце.
В Пазарджик 141 бели, зелени и червени балони полетяха към небето, по повод годишнината от Освобождението на България. На площад „Константин Величков“ бе извършен ритуалът по издигането на националното знаме. Много жители от Пазарджик се присъединиха към изпълнението на петокласничката Ивана Фердова и изпяха националния химн. В словото си кметът Тодор Попов подчерта: "Ако днес искаме да сме горди наследници на онези българи, с чиято саможертва възкръсна България, трябва да положим усилия да съхраним нацията си, всеки от нас - всеки ден с мислите си, с делата си, със сърцето си".
С тържествена церемония пред Паметника на свободата в Русе бе отбелязана 141-вата годишнина от Освобождението на България от османско владичество.
В Кърджали имаше шествие на ученици и учители по
централната улица на града, водени от духовата музика и мажоретния състав.
За пета поредна година доброволци пренесоха националния трикольор от центъра на града до Паметника на бранителите на Стара Загора. Последните метри по стъпалата на паметника на Самарското знаме военни поеха флага под съпровода на духова музика.
Във Велико Търново националният празник беше отбелязан с военен ритуал и музей на открито пред паметника „Майка България“.
Кметът Петър Паунов, областният управител на Кюстендил Виктор Янев, представители на политически и обществени организации, граждани застанаха в минута мълчания в памет на загиналите за Освобождението. 14-те кандидатки за приза мис "Кюстендилска пролет" раздадоха над 1 000 национални знаменца.