08 Юни 2023четвъртък17:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Западна България облачността ще бъде разкъсана, предимно купеста. До обяд в отделни райони там, а след обяд на повече места, главно в планинските райони, ще превали и прегърми. В Централна и Източна България ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Вятърът ще е слаб, в Източна България след обяд умерен, от изток. Максималните температури ще останат без съществена промяна - между 23° и 28°, в София - около 24°. Днес над Западна България облачността ще бъде разкъсана, предимно купеста. До обяд в отделни райони там, а след обяд на повече места, главно в планинските райони, ще превали и прегърми. В Централна и Източна България ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Вятърът ще е слаб, в Източна България след обяд умерен, от изток. Максималните температури ще останат без съществена промяна - между 23° и 28°, в София - около 24°.

Васил Велев

Бизнесът иска 22% ДДС

/ брой: 59

автор:Дума

visibility 510

Сред бизнеса и икономистите у нас се надигат гласове да се увеличи данъчната тежест за гражданите, вместо тази на бизнеса, като мярка за спасяване на Бюджет 2023. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев и бившият зам.-министър на финансите Любомир Дацов предлагат 22% ДДС, вместо данък "свръхпечалба", стана ясно от техните интервюта в последните дни за Нова нюз и Нова телевизия.

България е една от малкото държави в ЕС, която облага много повече физическите лица, отколкото корпорациите. По данни на "Евростат" за 2019 г. държавата ни има най-ниското ефективно облагане на едрия бизнес в целия ЕС, а сдружение "За Земята" изнесе информация, че топ 10 на най-големите по приходи частни предприятия в страната са платили нищожните 71 млн. лв. данъци през 2020 г. Корпоративните данъци у нас играят твърде скромна роля в осигуряването на данъчни приходи, а основен принос за събирането на средствата в бюджета имат обикновените граждани - веднъж с данъка върху доходите си (през 2021 г. в България ДДФЛ носи с 42% повече средства от корпоративния данък), но още повече със солидните "невидими" данъци върху потреблението и вноса (ДДС и акцизи), при които България е европейски шампион с 50% от общата данъчна тежест. 

Служебният финансов министър Росица Велкова предложи през второто полугодие на 2023 г. да се въведе еднократен солидарен данък върху свръхпечалбите на фирмите, като една от мерките за свиване на дефицита в бюджета до 3% от БВП, какъвто е критерият за влизане в еврозоната. 

Велев и Дацов предлагат неравновесието да се задълбочи още повече тази година. "Дойде времето за вдигане на ДДС. Предпочитам лично да се вдигне ДДС на 22% и да не се занимаваме с останалите глупости, защото това би решило проблема, би намалило търсенето и не би навредило на предлагането, защото данъкът би обрал печалбите на бизнеса", смята Любомир Дацов. Според председателя на управата на АИКБ Васил Велев постигнатият ръст на печалбата през 2021 г. и 2022 г. не е резултат от правителствените стимули, а от "професионализма и свръхработата на мениджърите, предприемачите и служителите" в България. "Бихме предложили ДДС да се увеличи на 22%. Винаги сме били за единна ставка на този данък", каза Велев.  

КЕВР: Компенсации за абонатите за некачествен ток

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 107

Иска се забрана за внос и на укрйинско олио

автор:Дума

visibility 478

/ брой: 107

ЕК одобри 77 млн. евро за райони с висока безработица

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 107

Социология за мошеници

автор:Александър Симов

visibility 629

/ брой: 107

Низ от скандали

автор:Евгени Гаврилов

visibility 473

/ брой: 107

Конституцията не е просто хартия

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 107

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ