"При тази ситуация на енергийните пазари през миналата година АЕЦ "Белене" би спечелила 7 млрд. евро", изчисли председателят на Българския атомен форум ("Булатом") Богомил Манчев пред журналисти. Той беше категоричен, че проектът не може да бъде наречен руски - само корпусът и първи контур са по руска технология, а всичкото останало оборудване, включително и машинната зала - по западна. "Можеше да говорим за промяната на горивото за реакторите, както се случва сега с АЕЦ "Козлодуй", коментира още Манчев.
Експертът смята, че изграждането на ядрени централи е от съществено значение за поддържане на ниска цената на електроенергията у нас през следващите години. Той обясни, че себестойността на електроенергията от въглищните електроцентрали е 200-220 евро за мегаватчас, а в съседните държави към 2035 година би била около три пъти по-ниска.
Възстановяването на добива на уран у нас би струвал около 100 млн. евро и няколко години, за да бъде внедрена нова, чиста технология и тя да премине Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС). След това България би изнасяла този уран за производство на гориво "на ишлеме", затова и Манчев не смята, че възстановяването на добива на уран в момента е икономически целесъобразно.
"По-добре да си плащаме и да си купуваме готово гориво", каза още той.