Брюксел предлага регулирани цени на тока при кризи
Те ще важат за битовите потребители и малките предприятия
/ брой: 56
Домакинствата и малките и средните предприятия ще имат право на регулирани цени на тока при кризи. Това предвиждат законодателни промени за преструктуриране на пазара на електроенергия в Евросъюза, предложени с изменения на два регламента и две директиви. Поне до края на 2025 г. възможността за връщане към регулирани цени не засяга българските домакинства, но ще важи за малките и средните предприятия.
По принцип Брюксел оценява държавната намеса в определянето на енергийни цени като изкривяваща пазара мярка. Поради това в сегашната директива регулирани тарифи се допускат само за енергийно бедни и уязвими домакинства и като преходна мярка за микропредприятията. Но заради енергийната криза от миналата година се допуска защита на домакинства и бизнес, ако ситуацията се повтори.
Ако при регулираните цени доставчиците продават под себестойността тока, те трябва да бъдат компенсирани. Прави се уговорката и че това подпомагане не трябва да е стимул за увеличаване на потреблението. Затова на регулирани цени ще са 80% от тока на едно домакинство, а за малкия и средния бизнес - 70 на сто.
Кога има криза на енергийния пазар ще определя Европейската комисия. Тя ще прави това, когато цените на тока на едро се окажат поне 2,5 пъти над средните през предходните 5 години и това се очаква да продължи най-малко 6 месеца, или пък цените на дребно скочат с най-малко 70%. Друго условие за обявяване на криза е, ако има икономика, изпаднала в рецесия заради скъпия ток. Уязвимите потребители също са защитени. Съгласно предложената реформа държавите трябва да им помогнат, ако има риск токът им да бъде изключен заради неплащане на сметките.
Разписани са правила за споделяне на енергия от възобновяеми източници. Потребителите ще могат да инвестират във вятърни или слънчеви паркове и да продават излишъка от фотоволтаици на покрива и на съседи, а не само на своя доставчик. За това обаче разпределителната компания трябва да осигури средство за измерване на споделената енергия. Потребителите трябва да могат да избират доставчика на ток, а според ЕК напредъкът в технологиите позволява да има множество доставчици за един имот.