Бюджетът продънен с близо 800 млн. лв.
/ брой: 191
Септември е първият месец, в който държавните финанси излязоха на значителен минус. По предварителни данни на Министерството на финансите консолидираният бюджет е на дефицит от 780 млн. лв. или 0,4% от прогнозния БВП. Месец по-рано той беше почти балансиран. В края на август финансите на държавата излязоха с 50 млн. лв. превишение на разходите.
От ведомството на Асен Василев посочват, че се очаква в оставащите три месеци до края на годината бюджетното салдо да достигне планирания дефицит от 2,5% от БВП или 4,6 млрд. лв. А това, според финансови анализатори, означава, две неща - първото е, че на държавата ще й се наложи да излезе на дълговите пазари, а второто - че числовият критерий за дефицит под 3% от БВП за еврото (поне засега) ще бъде спазен. Но и че за три месеца държавата ще изхарчи с почти 4 млрд. лв. повече отколкото е събрала.
Разширяването на дефицита през септември се дължи на планирани значителни по размер плащания в месеца, уточняват от МФ. Направени са лихвени плащания по държавния дълг за над 300 млн лв. Изплатена е и държавна помощ за земеделските стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействиe от войната в Украйна и други плащания към селскостопанските производители (близо 300 млн. лв.).
За първите девет месеца на годината приходите в хазната са в размер на 47,6 млрд. лв. (68,6% от годишния разчет). Данъчните постъпления като цяло нарастват спрямо същия период на 2022 г. с 3,4 млрд. лв. (9,9 на сто), а неданъчните приходи и постъпленията от програмите и фондовете на ЕС - със 700 млн. лв.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на България в бюджета на ЕС) към септември 2023 г. са в размер на 48,4 млрд. лв. (65,4% от годишния разчет) и нарастват с 10 на сто спрямо същия период на предходната година. Най-значително нарастване има при социалните разходи, както и в частта на разходите за персонал.