09 Декември 2024понеделник17:39 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимки НАИМ - БАН

Наследство

Доспехите на тракийските воини показва изложба

Над 120 експоната разкриват богатството, многообразието и майсторството при изработването на едни от най-интересните предмети на тракийското въоръжение

/ брой: 86

автор:Дума

visibility 2929

Изложбата "Доспехите на тракийските воини" е подредена до 30 ноември в зала "Трезор" на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките в София. Тя за първи път показва на едно място артефакти, свързани със защитното въоръжение на древните траки. Осъществена е с подкрепата на Министерството на културата.

При представянето й директорът на НАИМ - БАН, доц. д-р Христо Попов отбеляза, че българските музеи имат най-сетне възможността да откриват изложби и посрещат посетители свободно след тези трудни две години и половина. За да разположим тази експозиция, се наложи да реорганизираме нашата зала "Трезор". Събраното в изложбата дава идея за това какво е културното ни наследство и какви са неговите параметри, обясни той. И добави, че като богатство на представения материал и формат, без преувеличение може да се каже, че изложбата е рядкост и в световен мащаб. За първи път в нашето музейно дело, а мисля и на съседните страни, е представена в такъв обем информация за тракийските воини и за тяхното въоръжение - близо 60 шлема, 10 брони, ризници, комплекти от наколенници, нагръдници, щитове, уточни доц. д-р Христо Попов, цитиран от БТА. А пред "Артефир" на БНР той разказа, че има експонати, които са съвсем актуално реставрирани и много често реставрирането на нагръдници, брони представлява сериозно предизвикателство за специалистите.

На територията на Древна Тракия, въз основа на предметите, които са открити, може да се твърди, че са функционирали не една и две сериозни работилници; това са поколения от традиции и майстори, които са предавали уменията. Вярвам, че темата ще е интересна за широката публика, не само за мъжете, които - в рамките на шегата - обичат да си играят на войници, но със сигурност темата за тракийските аристократи, тракийските владетели, за воините, които са били важна част от тогавашното общество, е интригуваща. И за нас беше добра възможност да я представим по един адаптиран начин на нашата аудитория, сподели още доц. Попов. Към края на изложбата предстои да бъде издаден каталог.

Доц. д-р Христо Попов открива изложбата

Над 120 експоната показват богатството, многообразието и майсторството при изработването на едни от най-интересните предмети на тракийското въоръжение. Изложбата включва и гробни комплекси с пълно въоръжение на тракийски воини. Предметите носят информация за военното дело на траките и за погребалните обреди на техния аристократичен елит, като демонстрират технологичното и ювелирното майсторство, отразяват вярванията, митологичните представи и естетическите възприятия и предпочитания на тракийското общество. Най-интересни сред тях са ризницата, шлемът и махайра от Златиница; шлемът и бронята от Руец; нагръдникът от Мезек; мечът с ножница от Голяма Косматка; наколенникът от Могиланската могила и други.

"Доспехите на тракийските воини" е продукт на съвместна инициатива на СУ "Св. Кл. Охридски" и НАИМ при БАН за комплексно изследване на тракийското защитно въоръжение с цел анализ и оценка на развитието на военното дело в Древна Тракия. Ръководител на проекта е изтъкнатият учен и дългогодишен университетски преподавател проф. Тотко Стоянов. Проектът изследва основните процеси и механизми във възприемането на водещи форми на гръцкото въоръжение, на развитието на типологията и технологията на този тип артефакти не само в Тракия, но и в класическия свят. В исторически план резултатите от проекта имат пряко отношение към проблемите на политическата история на Тракия от втората половина на I хил. пр.Хр. и развитието на основните държавни формации на одрисите, на юг, и на гетите на север от Хемус.  

Изложбата е осъществена и благодарение на партньорската подкрепа на 21 български и 2 румънски музея, които са предоставили находки от своите фондове: Националния исторически музей, Националния военно-исторически музей, регионалните музеи в Благоевград, Варна, Велико Търново, Враца, Кюстендил, Ловеч, Русе, Сливен, Смолян, Търговище и Шумен, регионалните археологически музеи в Пловдив и Силистра, историческите музеи в Асеновград, Гоце Делчев, Исперих и Нова Загора, музея "Искра" в Казанлък, Националния исторически музей на Румъния и Музея на историята на археологията в Тулча.

По материали от НАИМ - БАН

Снимки НАИМ - БАН

Ислямисти свалиха Асад

автор:Дума

visibility 55

/ брой: 235

Спират майчинските при сключване на втори трудов договор

автор:Дума

visibility 63

/ брой: 235

Жители на Плевен протестираха заради проблемите с водоснабдяването

автор:Дума

visibility 52

/ брой: 235

Кампанията "Безопасна Коледа" ще продължи до края на годината

автор:Дума

visibility 56

/ брой: 235

България ще бъде готова за еврото през януари

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 235

Въвеждат по-строги правила за пътуване до Великобритания

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 235

България отказала внос на турски плодове

автор:Дума

visibility 55

/ брой: 235

300 млн. лв. повече приходи за туризма след Шенген

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 235

Румъния изпадна в президентска криза

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 235

Педро Санчес предложи промени в Конституцията

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 235

904 нелегални мигранти задържани в Турция

автор:Дума

visibility 46

/ брой: 235

Накратко

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 235

Заслужена победа

автор:Александър Симов

visibility 48

/ брой: 235

Демократичен преврат

автор:Таня Глухчева

visibility 45

/ брой: 235

Русия и Иран грешно подцениха спокойствието в Сирия

visibility 47

/ брой: 235

Недоносени решeния в болничната помощ*

visibility 45

/ брой: 235

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ