Франция на бунт срещу пенсионната реформа
Блокирани са входовете на рафинериите, спряха три от четирите терминала за втечнен газ
/ брой: 46
Във Франция движението на повечето влакове спря, затворени бяха училища, работата на петролните рафинерии бе блокирана и производството на електроенергия - намалено, предадоха агенциите. Синдикатите организират шеста вълна на национални стачки срещу плановете за пенсионна реформа на президента Еманюел Макрон. Проучванията показват, че мнозинството избиратели отхвърля реформата, която би повишила възрастта за пенсиониране с две години - до 64, наред с други мерки. Профсъюзите ще засилят натиска, за да убедят законодателите да не гласуват за реформите. Стачките, особено в петролните рафинерии и в железниците, могат да бъдат удължени.
Стачкуващите блокираха входовете на всички нефтени рафинерии, съобщава France Info. От Общата конфедерация на труда (CGT) обявиха, че "изпращането на горивото е блокирано от всички рафинерии за нефт". От CGT отбеляза, че "макар стачките да се провеждат във всички рафинерии, броят на участниците варира в различните предприятия".
Работници в три от четирите терминала за втечнен природен газ спряха работа за седем дни в знак на протест срещу реформата, съобщи телевизия BFM. Газ няма да се доставя до разпределителната мрежа на френския газов оператор GRTgaz, танкерите за втечнен природен газ няма да се разтоварват и транспортните резервоари няма да се пълнят.
По-рано синдикалният лидер Филип Мартинезе в интервю за седмичното издание "Журнал дьо диманш" обеща, че на 7 март "Франция ще въстане", за да изрази несъгласието си с пенсионната реформа. Според него се подготвят над 260 протеста с "милиони участници". Телевизия BFM представя данни за очаквания брой протестиращи - между 1,1 и 1,4 милиона.
Пожарникарите във Великобритания приеха предложението на кабинета за увеличение на заплатите, което отменя планираните за този месец стачки. Възнагражденията им ще бъдат увеличени със 7% със задна дата от миналия юли и с още 5% от юли тази година.