ГЕРБ прокара свой закон за борба с корупцията
С подкрепата на ПП-ДБ и ДПС Антикорупционната комисия беше разделена на две
/ брой: 118
Юлия ВУТОВА
Борбата с корупцията ще се води по нов закон, който ГЕРБ-СДС успяха да прокарат с помощта на ПП-ДБ и ДПС. Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) се разделя на две - Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество и Комисия за противодействие на корупцията, която ще бъде изцяло нова. Предложението беше подкрепено от 142 депутатите от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.
За разделянето на КПКОНПИ имаше внесени три законопроекта - на Министерския съвет, на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ като промените са заложени в Плана за възстановяване и устойчивост.
ДУМА припомня, че на първо четене правната комисия прие предложението на ГЕРБ, което беше и гласувано в пленарната зала вчера. Новата комисия за противодействие на корупцията ще се занимава с превантивна дейност чрез събиране, анализиране и проверка на информация и с разследване на престъпления. Служителите, изпълняващи оперативно-издирвателна дейност към настоящата КПКОНПИ, ще преминат към новата комисия. Задълженията на ДАНС по разузнаване финансови престъпления също ще се прехвърлят към нея. Правомощията на комисията са в няколко посоки - превантивна дейност чрез събиране, анализиране и проверка на сведения по повод на информация за корупция на лица, заемащи публични държавни длъжности, ще проверява сигнали за несъвместимост в подадените декларации, както и разкриване и разследване на корупционни престъпления.
В проектозакона са изредени 51 категории лица, заемащи публични длъжности, които ще бъдат обект на работа на комисията - от президента, депутатите и членовете на правителството, през висшите магистрати и членовете на регулаторни органи, до лидерите на политически партии, получаващи държавна субсидия. Те ще подават в комисията декларации за несъвместимост, за имущество и интереси, както и при промяна във вече декларираните обстоятелства. Комисията ще извършва периодични проверки на данните в документите.
Новата комисия ще се състои от 7 члена, шестима от които ще се избират от НС, а един ще се предлага от президента и ще се одобрява от парламента. Комисията ще е със седемгодишен мандат, като председателят ще се сменя на ротационен принцип, а членовете й трябва да са с поне 10 години юридически стаж.
Промени има и в подаването на имуществените декларации. Неподалите ще бъдат уведомявани за закъснението си и ако не се поправят, проверката срещу тях ще започва месец след крайния срок. Предвижда се и завишен размер на установеното несъответствие на имуществото за изпращане на материалите на НАП - от 5 на 10 хиляди лева. Увеличава се и глобата за несъответствие от 20 на 25 000.