Гийом Лаган: Украинската драма - нова версия на инвазията в Ирак?
На 20 март 2023 г. се навършиха 20 години от войната между САЩ и Ирак. По този повод френският професор анализира пред в. "Фигаро" приликите и разликите между иракския конфликт и войната в Украйна
/ брой: 65
Нахлуването на САЩ в Ирак, което започна на 20 март 2003 г., има много прилики с конфликта в Украйна. За някои анализатори случаят е ясен: нарушаването на международното право от Вашингтон проправи пътя или дори позволи това, което сега извършва Русия. Двете войни обаче имат три забележителни разлики.
Първата разлика е свързана със законността на войната. САЩ не получиха разрешение от Съвета за сигурност на ООН да започнат конфликта в Ирак. Но, за разлика от Русия, те активно го търсеха. Последната резолюция на ООН (1441, от 8 ноември 2002 г.) изисква Ирак да разкрие оръжията за масово унищожение и заплашва със "сериозни последствия", ако Багдад не го стори. Американците обаче смятат, че изразът "с всички необходими средства", присъстващ в резолюция 678 (приета през 1990 г.), остава в сила и разрешава използването на сила в случай на отрицателен доклад от инспекторите по разоръжаването.
За да получи резолюция в удобна форма, Вашингтон, подобно на Русия днес, се отказа от правото си на самоотбрана, гарантирано от член 51 от Хартата на ООН. Иракските оръжия се оказаха несъществуващи, но това го узнахме, след като конфликтът приключи.
Втората разлика между иракската инвазия и войната в Украйна е, че разделението на международната общност бе по-слабо изразено през 2003 г., отколкото през 2022 г. Без подкрепата на ООН САЩ създадоха "Коалиция на желаещите" от около петдесет държави, три от които (Австралия, Полша и Великобритания) осигуриха войски за нахлуването, а 37, вкл. и Украйна - за окупацията на страната...
За разлика от иракския казус, Русия е единствената страна, действаща на украинска територия. На 23 февруари, по време на последното гласуване в Общото събрание на ООН, осъждащо "специалната военна операция", Москва бе подкрепена от шест държави (Беларус, Северна Корея, Еритрея, Мали, Никарагуа, Сирия), 32 се въздържаха и 141 осъдиха руската намеса.
Ето и последната разлика между двете войни: от позицията на Вашингтон балансът в Ирак не е напълно отрицателен. Кръвопролитието отне живота на 4000 американци и на много иракчани (около 100 000, може би пет пъти повече).
САЩ получиха и някои предимства - Ирак се върна в международната общност, стана член на Организацията за забрана на химическото оръжие и прекрати програмите за химически и ядрени оръжия. Икономиката след Саддам Хюсеин преживя експанзия, страната има демократичен режим, избиран на редовни избори, което е рядкост в региона. Но нека отбележим и това - Багдад, който се въздържа при първото гласуване в ООН на 2 март 2022 г., по-късно мина на другия лагер и осъди Русия...