Макрон вече не иска армия на ЕС
Европейските въоръжени сили се оказаха сън в лятна нощ
/ брой: 45
Анета ЗАХОВА (Чехия), Давиде БАСО (Франция)
Руската инвазия в Украйна накара френския президент Еманюел Макрон да признае необходимостта от укрепване на европейския стълб на НАТО, вместо да натиска за създаване на обща армия на ЕС.
"Европейската отбрана не означава да декларираме, че имаме армия на ЕС", каза новоизбраният президент на Чехия Петр Павел. Бившият натовски генерал даде да се разбере, че е говорил с Макрон по темата. Според Павел ЕС е водещ фактор в подкрепата на Украйна, но все още не е в състояние да поеме водеща роля в отбраната на Европа.
"Европейската отбрана - говорих за това в Мюнхен с президента Макрон - не означава да декларираме, че имаме европейска армия или армия на ЕС", каза Павел пред журналисти в Прага, включително пред EURACTIV - Чехия.
"Вече има голяма промяна от страна на президента Макрон. От идеята за европейска армия, за която той говореше преди години, на фона на мозъчната смърт на НАТО, до това сега да казва, че трябва да изградим европейска отбрана върху европейския стълб на НАТО, което аплодирам. Това е разумна промяна", каза Павел.
Все пак в речите, които произнесе преди срещата с Павел, френският президент подчерта нуждата ЕС да има независимо командване в рамките на НАТО. По информация на EURACTIV Франция настоява да запази военното си оборудване и технологии в състояние на оперативна съвместимост с тези на САЩ. Това означава, че НАТО е ключов елемент за отбраната на Франция въпреки предишните коментари на Макрон.
САЩ може да се фокусират върху Тихия океан
И двамата лидери - Павел и Макрон - предупреждават, че САЩ много скоро може да насочат вниманието си не към Европа, а към Тихия океан. Павел е убеден, че за да може Европа да проведе мащабна военна операция, без да зависи от подкрепата на САЩ, тя трябва да има така наречените "стратегически средства". Такива стратегически фактори са стратегическите транспортни връзки, логистични възможности, стратегическа комуникация, включително сателити, както и стратегическо разузнаване.
"От тези способности Европа разполага само с минимума", добави Павел, който е бивш ръководител на военния комитет на НАТО.
В миналото Макрон публично се изказа за създаването на армия на ЕС, като идеята често бе подкрепяна от някои лидери на ЕС. От друга страна, източноевропейските страни - и по-дискретно Вашингтон и НАТО - работеха срещу подобен сценарий. Вместо това страните от Източна Европа подчертават необходимостта от укрепване на отбраната на ЕС като част от НАТО.
В края на септември 2021 г. Франция и Гърция подписаха военно споразумение за взаимна помощ, ако трета държава нападне една от двете страни. Мнозина видяха този ход като първа стъпка за създаване на военна сила на ЕС.
"Няма да защитим европейците, ако не решим да имаме истинска европейска армия. Изправени пред Русия, която е на нашите граници и показа, че може да бъде заплаха, трябва да имаме Европа, която да се защитава повече сама, без да зависи единствено от САЩ и по суверенен начин", каза Макрон.
През 2018 г. Макрон уверяваше, че ЕС не може да се защити без "истинска европейска армия". Той говореше за заплахата от Русия и за "авторитарни сили, които се появяват отново и се превъоръжават по краищата на Европа". Той дори говореше за "защитата от Китай, Русия и САЩ", имайки предвид решението на тогавашния американски лидер Доналд Тръмп да се оттегли от договора за ядрено разоръжаване от 80-те години...