Медицинските бележки за отсъствие стават електронни
/ брой: 177
Медицинските бележки за извиняване на отсъствия в училище вече ще се издават само по електронен път. Лекарят ще ги изпраща към системата на предучилищно и училищно образование, а оттам - към електронния дневник на класа. Нововъведението тръгва от 1 октомври за всички ученици . Дотогава ще важат и хартиени, и електронни бележки. До училищата ще достига само необходимата информация, без да се нарушават личните данни на детето.
Е-бележките ще доведат до значителни икономии, твърдят от правителството. По този начин отпада нуждата бележките да се заверяват, няма да е необходимо да се издават наново, ако бъдат изгубени, родителите няма да се тревожат, че детето ще ги залее или смачка, изброи ползите министърът на е-управлението Александър Йоловски.
Ще имаме и по-добра статистика колко медицински бележки се издават през годините и колко боледуват децата, допълни министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков. Той подчерта, че електронните бележки няма да заменят необходимостта от преглед при лекаря. Вероятно обаче с хода на облекчението ще се стигне до отпадане на необходимостта да се ходи повторно при личния лекар за бележка, че детето е здраво.
Според министъра на образованието проф. Галин Цоков извинените отсъствия са фактор за отпадане на децата от училище и с електронизацията на бележките ще може да се следи по-добре този процес и да се вземат навременни мерки.
