10 Октомври 2024четвъртък00:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

От редактора

Новото време разделно

/ брой: 211

автор:Борис Данков

visibility 3947

Навършват се 85 години от рождението на Антон Дончев - автора на емблематичния роман "Време разделно", който продължава да събужда противоречиви чувства сред читателите и ценителите на изящното слово. Веднаж - на положително отношение към тази художествена творба, изобразила един драматичен период от българската история, когато през XVII век в Родопите се осъществява масова ислямизация на българското население "с огън и меч", с неописуема жестокост и насилие от страна на османските поробители. Другото мнение за литературното произведение е на така наречената "демократична" критика, според която "романът е поръчков", написан, за да обслужи идеологическите цели на тоталитарната власт. Битува дори мнението, че Антон Дончев е "откраднал" романа от Фани Попова - Мутафова, че той бил мистифицирал историята (според печално известната французойка Мари Врина).
Истината обаче е, че големият български писател за пръв път документира художествено една от най-трагичните страници в българската история. Трагичен факт, за който (кой знае защо) днешните литератори-постмодернисти и платени историци на Сорос и сие продължават да си затварят очите. Още по-трагичен, като се има предвид, че в годините на прехода българските управници (без оглед на цвят и партийна принадлежност) непрекъснато се правят, че не забелязват какво се случва в страната ни. Няма да открием нещо ново и неизвестно, ако кажем, че в България върви пълзяща ислямизация, а едновременно с това - подмолно турцизиране на населението от Родопския край. Фактите: само за последните 20-25 години там са построени над 350 нови джамии, които са повече от училищата. От 2000 г. насам там турски емисари "учат" местните българи мюсюлмани на техния "майчин"... турски език. Тези дни стана известна и "анкетата" на Главното мюфтийство, според която на изконното българско население от Родопите се внушава, че то говори някакъв измислен "помашки език". На практика това означава, че там върви процес на систематичен сепаратизъм. Осъществява се нещо, което не е било постигнато дори през XVII век. Вярно е, че има българска държава, има дори и власт, а къде е законът?...

Урсула фон дер Лайен на съд за измама с ваксини

автор:Дума

visibility 798

/ брой: 192

Протестиращи в Тирана искат служебен кабинет

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 192

Влизаме в сухопътен Шенген?

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 192

Палестина преговаря за двамата ни заложници

автор:Юри Михалков

visibility 764

/ брой: 192

Реалност или химера

автор:Евгени Гаврилов

visibility 846

/ брой: 192

Бедните плащат повече за въглеродни емисии

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 192

Най-голямата ми радост е да помагам на хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 787

/ брой: 192

БЪЛГАРИЯ или Пеевски?

visibility 806

/ брой: 192

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ