
Снимка Емилия Костадинова
Обедняването на българите продължава
Доходите са нараснали с 16,9% през миналата година, а разходите - с 19,1 на сто
/ брой: 74
Обедняването на българите продължава - доходите нарастват по-малко от разходите. Това става ясно от данните на Националния статистически институт (НСИ). Харчовете ни са скочили с 19,1 на сто през миналата година, а доходите - с 16,9%
"През 2022 г. годишният общ доход средно на човек от домакинство е 9008 лв. и нараства с 16,9 на сто спрямо 2021 г. За последните десет години (2013 - 2022 г.) общият доход средно на човек от домакинство се увеличава 1,9 пъти, съобщи Националният статистически институт. През 2022 г. българските домакинства са изразходвали 8389 лв. средно на човек, което е с 19,1 на сто повече в сравнение с 2021 г. За периода 2013 - 2022 г. разходите на домакинствата се увеличават 1,9 пъти", съобщава НСИ.
Годишната инфлация в България продължава тенденция, започнала преди шест месеца. През март средното поскъпване на кошницата от стоки и услуги, измервана от националната статистика, достига 14% - най-бавният темп от пролетта на миналата година. Охлаждането до голяма степен се дължи на по-високата база за сравнение, тъй като в началото на миналата година инфлацията тепърва набираше скорост. Пикът й пък беше през септември, когато тя удари близо 25-годишен връх от близо 19%. Цените сега обаче са значително по-високи спрямо миналата година и спрямо целта на повечето централни банки за "здравословна" инфлация от около 2%.
Официалните данни показват, че за пореден месец най-същественото поскъпване продължава да е при хранителните продукти - нещо типично за последната година. С над 35% поскъпват на годишна база млякото и млечните продукти, захарта - с 29%, с близо 25% месото и с около 15% рибата и хляба. Зеленчуците поскъпват с 19%, а плодовете - с 6%. Според статистиката, за първи път от януари 2020 г. олиото поевтинява след скоковете на цената му в продължение на месеци. Въпреки сериозните стойности на инфлацията при хранителните стоки, тя е най-ниската от месеци насам.
Извън зоната на храните, газообразните горива също поевтиняват през март - с близо 9%, като цените на газа през март са значително под тези от миналата година. Автомобилните горива също поевтиняват с близо 9%, но поддръжката и ремонтът на автомобилите остава с около 22% по-скъпа. Лекарствата поскъпват с 14%, а лекарските и стоматологичните услуги - с около 7%. С около една пета поскъпват и посещенията на ресторанти и други подобни заведения.
Същевременно данните на Националния статистически институт сочат, че поскъпването на стоките и услугите се забавя и спрямо предходния месец. За март тя възлиза на 0,5%, като най-сериозно поскъпва месото, захарта, самолетните билети и услугите в областта на културата.