31 Май 2023сряда03:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Във вторник отново на много места в страната ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. Очакват се и градушки. Почти без валеж ще бъде в западните и централните райони на Дунавската равнина. Ще духа слаб вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 22° и 27°, в София - около 22°. Във вторник отново на много места в страната ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. Очакват се и градушки. Почти без валеж ще бъде в западните и централните райони на Дунавската равнина. Ще духа слаб вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 22° и 27°, в София - около 22°.

Пак недоносено...

/ брой: 68

автор:Аида Паникян

visibility 134

Аида ПАНИКЯН


Електронното здравеопазване е отдавнашна мечта на българските лекари, фармацевти, пациенти. Мечта поне на 20 години за нас и действителност от 30 години за Европа и САЩ. Мечта, която криво-ляво започна да се осъществява преди 13-14 месеца. Все е нещо, нали? 

Една от често ползваните възможности е валидирането на КОВИД-сертификата. От месеци е налично и мобилно приложение. Но се оказва, че и днес хора, които ще пътуват в чужбина, не могат да се възползват от него. Носят разпечатания сертификат и с него трябва да минават. Е, все е нещо, нали? В XXI век, когато 75-80-годишни европейци и американци показват мобилните си телефони с удостоверението, 30-40-годишни българи вадят от джобовете си хартиения еквивалент.

Защо? У кого е причината за поредното недоносено българско нещо? Защо продължават да ни уверяват, че всичко е ок, като нищо не е направено както е обещано?

Защо нещо, толкова просто като бялата електронна рецепта, не работи както трябва? Въпреки уверенията, че е внедрено. Да не говорим, че точно тази електронна рецепта следва нормативно да бъде направена задължителна... Защо в аптеката с електронна рецептурна книжка се чака на опашката почти двойно повече, отколкото с опърпаната многогодишна хартиена книжка? Нали уж трябваше да улесним и пациенти, и аптекари? А електронното направление за изследвания?

Полуелектронизацията, вместо да успокои лекарите, започна да ги тревожи, че може да загубят личния контакт с пациента. Защо ли? Не пострадахме ли достатъчно от телефонното лечение по време на изолации и карантини? 

Нещата определено не се случват с магическа пръчка. Навярно всичко ще бъде наред с електронното здравеопазване до края на 2022 г. А дали и след осем месеца ще продължим с хартиени сертификати да минаваме граници и с хартиени рецепти да купуваме лекарства? Дано не е така!

Газът поевтинява с още 15% от 1 юни

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 101

Поне 1700 лв. за почивка на семейство с деца на море

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 101

ЕС забранява непродаденият текстил да се унищожава

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 101

Ердоган спечели изборите в Турция

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 101

Отново напрежение в Косово

автор:Дума

visibility 356

/ брой: 101

Русия обяви американски сенатор за издирване

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 101

Омерта

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 100

Хаос върху хаоса

автор:Иван Ченчев

visibility 3

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ