Поуката Берлускони
/ брой: 252
Докато в България наблюдавахме сцената по индианската книга "Винету", в която Съветът на старейшините провъзгласи своя вожд за "строител на съвременна България", в Италия италианските съдии осъдиха техния голям строител на съвременна Италия (и голям приятел на нашия строител) на 1 година затвор за данъчни измами. Става дума за фамозния Силвио Берлускони. А също така това е и името на най-голямото падение на Европейския съюз в неговата история. Времето, когато бе допуснато в обетованата земя на ЕС, в която основно верую е върховенството на закона, в една толкова голяма и важна за Европа страна толкова дълго време да властва подобна персона.
Ето защо добре е да припомним кой е Берлускони? Строителен предприемач, медиен магнат и собственик на компанията "Фининвест", собственик на футболният колос "Милан", основател на дясната партия "Форца Италия" и най-накрая министър-председател на Италия. През цялото това историческо време срещу Силвио Берлускони текат съдебни процеси, които се ровят в миналото му и в начина на натрупване на огромното му богатство. В книгата си "Сянката на Берлускони" английският разследващ журналист Дейвид Лейн пише: " Следователите антимафиоти, чието разследване е предизвикано от твърденията на един каещ се, че 20 млрд. лири на мафията са използвани за подсилване интересите на "Фининвест" в телевизията, не могат да установят откъде идва първоначалното финансиране на фирмите на Берлускони... Какъв е произходът на парите на министър-председателят на Италия? Прокурорите са любопитни защо министър-председателят на Италия взема във вилата си в Аркоре мафиота Виторио Мангано? Защо Берлускони набира домашната си прислуга от Сицилия, а не от някое по-близо до дама си място. Когато прокурорите най-после успяват да го извикат на разпит, Берлускони не полага клетва да говори истината. Възползва се от правото си да мълчи."
През 1996 год. Върховният съд на Англия нарежда в Италия да бъдат пратени поверителни документи за бизнеса на строителя на съвременна Италия. Лондонският съд научава, че "срещу Берлускони са представени категорични доказателства от италианските съдебни власти за участието им в голяма измама, в която поне 100 млрд. лири са изнесени тайно от "Фининвест" и са използвани за престъпни цели."Италия е единствената демокрация, където най-богатият човек е и премиер. Единствената, където политическият водач има монопол над телевизиите и в същото време е съден по обвинение за подкупване на съдии. През първия си мандат Берлускони остава в историята с правителствения декрет, който италианците наричат "Спаси крадците". Заложените в него текстове блокират магистратите и подпомагат престъпниците. Само за 7 дни след обнародването на скандалния закон от затворите излизат над 3 хил. души, заподозрени в корупция, измами, изнудване, незаконно счетоводство и пр.
През всичките години на управлението си Берлускони заедно със своите десни съюзници отправя към италианската магистратура забележителни по своята сила и злост нападки. Помага практически неограниченият му достъп до медиите, голяма част от които са негови собствени. (Да ви напомня на една мила родна картинка?)
"През 2022 г. ще се навършат 100 години от фашисткият преврат на Мусолини. Това със сигурност ще бъде време за равносметка за италианците и историците... Тогава ще могат най-добре да разберат как (Берлускони) е успял да измами хората през 90-те години и началото на ХХI век. Тогава много повече италианци ще питат защо са му позволили да установи такъв контрол върху средствата за масово осведомяване, защо този огромен сблъсък на интереси е бил търпян, защо са му позволили да клевети магистратурата и да застрашава институциите, които са особено важни за правилното функциониране на демокрацията." Така завършва разследването на Девид Лейн за италианската аномалия, наречена Силвио Берлускони. Една много поучителна книга. Защото виждаме, дори и съвсем близо около нас, че примерът на строителя на съвременна Италия е доста заразителен.