
Родните баровци по-богати от италианските и гръцките
Неравенствата в България се задълбочават, данъчното ни облагане трябва да стане прогресивно, призова учен от БАН
/ брой: 99
От 5% до 10% от домакинствата в България са богати, с потребление на средноевропейци и вероятно с образование на такива. Това са хора, които изпращат децата си в елитни университети в чужбина и водят хубав живот. Според данните за домакинските бюджети на Световната организация за изследване на неравенството, които се правят по международно утвърдена методика и са налични за десетилетия назад, най-богатите 5% от българите са по-богати от най-богатите 5% от италианците. От гърците категорично сме по-богати през последните години. Спрямо чехите се справяме доста добре, с австрийците и германците не можем да се сравняваме още. Но наистина това показват данните. Това каза пред "Блумбърг тв България" д-р Димитър Събев от Институт за икономически изследвания към БАН.
Това потвърждава тезата, че ножицата между бедни и богати се е отворила, коментира той. Събев каза, че при италианците има единици, които са мултимилиардери, каквито в България няма, но ако се вземат 5-те процента най-богати италианци и петте процента най-богати българи, "българите са по-добре". "Проблемът за останалите 90-95% е, че както го казва Христо Смирненски в "Приказка за стълбата", веднъж качиш ли се при тези 5-10%, изведнъж забравяш какво се случва там долу", даде пример експертът.
"Другите 95% малко са забравени по отношение на образователни институции, по отношение на достъп до здравеопазване и т.н. Нашето общество се ръководи от едни принципи, които не са типично европейски", подчерта Събев. Той добави, че принципът "да не изоставяме другаря си в беда", което го има дори и при англосаксонците, а присъства и в българския характер, не е отразено в нашата данъчна система.
Според него трябва да имаме данъчна система с прогресивно облагане. "В България данъчното облагане не е нито прогресивно, нито пропорционално, а е регресивно. Богатите плащат по-малък процент от своите доходи като данъци и осигуровки, отколкото бедните", коментира той.
"Хората, които са в тези 5% и се справят по-добре от тези 5% италианци, трябва да допринасят повече за развитието на българското общество, отколкото останалите. Хората, които се справят добре в живота и в кариерата си, не трябва да бъдат наказвани от държавата, но при всички случаи те използват по-голямата част от социалната инфраструктура, за да получат своите пари", посочи икономистът.