Съдът потвърди над 340 000 лв. глоба за "Кауфланд"
/ брой: 68
Върховният административен съд (ВАС) потвърди окончателно решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), с което е установен недобросъвестен модел на поведение от страна на Кауфланд, съобщават от комисията. През септември 2020 г. КЗК установи злоупотреба с по-силна позиция при договаряне от страна на "Кауфланд България ЕООД енд КО" КД и наложи имуществена санкция в размер на 343 417 лв.
Става въпрос за случай, в който "Кауфланд" е преустановил реализацията чрез търговските си обекти на немалка част от асортимента на един доставчик с цел да му наложи определени неизгодни търговски условия. В резултат е постигнато намаление на доставните цени, което обаче, обезпечава единствено печалбата на Кауфланд, без това да води до намаление на крайната продажна цена на стоките. Това не е в интерес на потребителите и ги уврежда, посочват от КЗК.
По този начин за предприятието, намиращо се в по-слаба позиция при договарянето, са настъпили негативни имуществени последици в резултат на поведението на "Кауфланд". Чрез постоянно изискваните от страна на търговската верига намаления на доставните цени (чрез различни бонуси, рабати и отстъпки), както и чрез блокирането на голяма част от този асортимент, доставчикът е бил поставен във финансова зависимост от търговската верига, поради генерираната в процесния период загуба.
Освен това системата от бонуси и отстъпки се използва от Кауфланд за максимизиране на печалбата му за сметка на финансовата загуба за доставчика, се казва в съобщението на КЗК.
