Шест партии влизат в 49-ото НС
"Левицата!" и "Български възход" остават извън парламента
/ брой: 65
При обработени 99,58% от секционни протоколи на Районните избирателни комисии става ясно, че шест политически формации влизат в 49-ото Народно събрание.
ГЕРБ-СДС води с 26,54% или 667 550 души пред Коалицията "Продължаваме промяната - "Демократична България", която е с 24,61% или 618 868 човека. На трето място се подрежда "Възраждане" с 14,19% от гласовете или 356 782, а ДПС се нарежда на четвърто място с 13,55% или 340 760 гласа.
БСП заема категорично петото място с 8,96% от гласовете или за нея са гласували 225 292 избиратели. В парламента влиза и "Има такъв народ" с 4,12% от гласовете или 103 508 души.
"Не подкрепям никого" са отбелязали 108 667 души, съобщи Матева.
Напук на прогнозите коалиция "Левицата" остава извън парламента. Под 4-процентната бариера е и партия "Български възход".
Матева уточни, че все още не са обработени протоколите на всички районни комисии, за да бъде съобщен окончателният резултат на формациите.
Тя съобщи, че в ЦИК са постъпили 123 сигнала и жалби. В изборния ден 122 машини не са работили.
В ЦИК няма нито един сигнал за манипулация на вота или изборни нарушения, които са престъпления, нарушенията са в СИК, допълни Матева. "Има доста сгрешени протоколи. Основна причина е това, че СИК са попълвали и сумирали преференциите. Изрично решихме да не се сумират", подчерта тя и призна, че ЦИК все още не е направила анализ на грешките.
Тайната на вота е нарушена в редица секции по време на вчерашните предсрочни парламентарни избори, заяви вчера ръководителят на мисията от международни наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Тана де Зулуета. Тя представи на брифинг предварителния доклад за провеждането на вота. Де Зулуета отбеляза като притеснителен факта липсата на достатъчно изборни секции за хората с увреждания.
Според международните наблюдателите от ОССЕ изборите са били състезателни и добре организирани. Правната рамка е подходяща за провеждането на демократични избори, но честите промени подкопават доверието и ефективността, създавайки предизвикателства за навременната подготовка на изборите, подчертават от организацията.