12 Декември 2024четвъртък09:23 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Скандали тресат сръбския кабинет

Отношенията в коалицията са нажежени, националистическата опозиция организира масов протест

/ брой: 37

автор:Божидар Бориславов

visibility 6680

През уикенда сръбските медии се надпреварваха да правят прогнози кои са министрите, които евентуално ще трябва да напуснат коалиционното правителство. Спрягаха се различни имена и бройки. Причината за тези прогнози е, че отношенията сред управляващата коалиция в Сърбия през последните дни се нажежиха сериозно, а същевременно страната е раздирана от социални протести и стачки на служители от различни сфери. Конкретният повод за раздора в кабинета беше даден от министъра на икономиката и лидер на Партия Г-17 плюс Младан Динкич по време на гостуване в нишката TV5. Динкич нападна остро премиера Мирко Цветкович, като заяви, че той е човекът, който би трябвало да взема решения, но нищо не решавал. "Решава президентът, кой друг да решава", каза в интервюто вицепремиерът и заяви, че това е известно на всички. Според лидера на Партия Г-17 плюс в управляващата коалиция има по-голяма опозиция, отколкото в истинската опозиция, а същевременно вътре се карали за глупости и правителството е изгубило авторитета си. Динкич заяви, че се опитва да говори с президента Борис Тадич, за да му каже "да не се представят нещата в бяло, когато са в черно". Според вицепремиера партньорите от Демократическата партия вместо да изкарват напред най-способните си фигури, изкарвали "неспособни хора" и затова нещата вървели бавно. Министърът на икономиката каза също, че колегите му от правителството не знаели как да решат проблема със стачките. Динкич каза, че докато е говорел за това, без да му дава гласност, не е имало ефект, затова е решил да постави проблемите публично.

Криза в коалицията
 
Разбира се, изявлението на Динкич предизвика сериозни трусове в управляващата коалиция, в която водещата сила е Демократическата партия, но участват и сръбските социалисти. В отговор на нападките премиерът Цветкович заяви, че не планира да подава оставка и визирайки Динкич, каза, че "който по този тежък път се е уморил или се притеснява, че гражданите могат да видят, че не е постигнал резултати в своя ресор, може свободно да си тръгне от правителството". Премиерът обяви, че е пълен с енергия и планира до края на мандата да бъдат реализирани големи държавни цели. На свой ред заместник-председателят на Демократическата партия и председател на правителството на Войводина Боян Пайтич пред новосадския в. "Дневник" определя изявлението на лидера на Г-17 плюс като "крайно арогантно" и "некоректно", защото идвало от заместник-председателя на правителството, в което е вече от три години. Пайтич също отбеляза, че партиите от коалицията, които са недоволни, имат правото да намерят друг политически път. Заместник-председателят на Социалистическата партия на Сърбия Славица Джукич-Деянович определи, че не одобрява начина, по който актуалният министър на икономиката е извадил в публичното пространство проблемите около координацията на кабинета. Според нея това поведение било функция на предизборната кампания, започната от Г-17 плюс, а подобни неща следвало да бъдат говорени вътре в коалицията.
Все пак в медиите вече се пусна слухът, че премиерът Мирко Цветкович е подал оставка, макар това да се отрича енергично. За евентуален нов премиер сръбската преса спряга военния министър Драган Шутановац, който е и заместник-председател на водещата в коалицията Демократическа партия. В интервю за телевизия Б92 Шутановац коментира, че кабинетът "ще преживее" проблемите и че отношенията в коалицията са коректни. Същевременно добави, че е необходима "промяна на ритъма и нова енергия", без обаче да се ангажира с конкретни имена и срокове.

Националистите в атака

Трусовете в управляващата коалиция идват в крайно изострен момент. В началото на февруари опозицията, водена от националистическата Сръбската прогресивна партия, организира митинг. Няколко десетки хиляди протестиращи пред сградата на сръбската Скупщина поискаха оставката на кабинета и предсрочни избори. Според данни на полицията протестиращите са били 55 000 души, но неофициални данни в сръбската преса спрягат и до 100 000 участници. Лидерът на партията Томислав Николич обяви пред множеството, че дава на правителството срок от два месеца. "Ако откажат да ни чуят, през април ще ме видите седнал тук, на площада", каза Николич.
Анализатори са на мнение, че напоследък влиянието на Сръбската Прогресивна партия се увеличава заради силното социално недоволство, което обзема все повече хора в страната. Националистите яхнаха вълната от протести, която заля Сърбия през зимата, и издигнаха социални искания. От Сръбската прогресивна партия дават щедри обещания за повече работни места, увеличение на заплатите и икономически напредък. Освен това националистите са недоволни и от прозападния курс, който пое сегашното правителство, и твърдят, че кабинетът е пропит от корупция.

Зима на недоволството

Икономическата криза без съмнение обхвана и Сърбия. Рецесията обезцени националната валута и динарът има все по-малка покупателна способност. Според официалната статистика, цитирана от Франс прес, средната заплата в страната през декември м.г. е била около 390 евро, като инфлацията е малко над 10 на сто. Според сръбски икономисти обаче в провинцията положението е значително по-тежко. Там не са малко хората, които живеят с малко над 100 евро месечно. Сърбите са разочаровани от неизпълнените обещания за повече работни места и европейски перспективи, с които дойде на власт сегашното мнозинство. В момента заплатите в публичния сектор и пенсиите са замразени. Причината за това е стенд бай споразумение с МВФ, според което правителството пое ангажимента да държи бъджетния дефицит през 2011 г. до 4 на сто от БВП. Същевременно новата година посрещна сърбите със сериозно увеличаване на цените на електрическата енергия и редица храни. Кризата удари и бизнеса. Всекидневно по-малки фирми затварят врати.
През януари учителите от средните и основните училища се вдигнаха на национална стачка, като издигнаха искания за увеличаване на заплатите с 25%. Част от 1800-те училища намалиха часовете, а други ги прекратиха напълно. Премиерът Цветкович нарече претенциите на учителите "ирационални" и заплаши, че ако исканията им бъдат удовлетворени, това би довело до хиперинфлация. Междувременно обаче на протест се вдигнаха и полицаите. Около 70% от 13-те хиляди служители на реда поискаха заплатите им да бъдат увеличени с 40 на сто. Полицейският синдикат иска и нови униформи и обувки. Служителите от системата на здравеопазването също са крайно недоволни и техните синдикалисти също заплашиха със стачка. Здравните работници искат увеличаване на заплатите с 30 на сто. Със стачни действия вече заплашиха и синдикатите на служителите в енергийната система.
Данни от сръбската Търговска камара, цитирани от Франс прес, сочат, че в края на миналата година безработицата в западната ни съседка вече е обхванала повече от една четвърт от населението на страната.

България може да спре транзита на руски газ до Сърбия

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 237

БДЖ попадна в челото на европейска жп класация

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 237

Българската индустрия отново тръгна надолу през октомври

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 237

Енергийната борса купи старата централа на ОББ за 6 млн. евро

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 237

Сирийските бежанци в Турция се прибират

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 237

Нетаняху се изправи пред съда, обвинен в корупция

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 237

Швеция обмисля възрастови ограничения в Интернет

автор:Дума

visibility 570

/ брой: 237

Тръмп покани Мексико и Канада за американски щати

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 237

Психодесний

автор:Александър Симов

visibility 416

/ брой: 237

ТикТок за всичко: забавление, агитация и опасности

автор:Таня Глухчева

visibility 520

/ брой: 237

Пациентът остава във водовъртежа на хаоса

автор:Аида Паникян

visibility 351

/ брой: 237

Банките - светая светих

автор:Валентин Георгиев

visibility 444

/ брой: 237

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ