Свиленски: Преди изборите всички подкрепихте увеличение на минималната заплата, за да излъжете избирателите си. Минаха изборите и свалихте маските
Говорим за жизненонеобходими средства, хората изнемогват и единствено БСП мислим за тях
„Парламентарната група на „БСП за България“ внесе този закон и настоявахме над 42 пъти да бъде гледан в зала. Интересно е, че той беше приет от всички преди изборите. Тогава нашето предложение беше повишаването на минималната работна заплата да бъде от 1 юли 2023 г. Само че на второ гласуване в зала 1 юли 2023 г. стана 1 януари 2024 г. Правилното беше от 1 юли 2023 г. и такъв закон сме внесли. И това гласувахме на първо гласуване в зала и това го гласувахте всички, само че го направихте преди изборите, за да излъжете избирателите си, че сте за минимална заплата. Минаха изборите и свалихте маските. Стана правителството и сега очаквам дори да го предложите от 2025 г.“ Това заяви зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Георги Свиленски по време на обсъждането на първо четене на промени в Кодекса на труда, внесени от БСП.
Социалистът обясни, че заинтересовани от тези промени са българските граждани: „Този спор можеше да го водим, ако ставаше въпрос за 2000 или 3000 лв. – дали да е 2000 или 3000 лв. и откога. Тук говорим за между 700 и 800 лв. Говорим за 500 хил. български граждани“, каза Свиленски.
Той даде примери в сектор „Транспорт“, където на минимална работна заплата работят, или от такава зависят, 12 хил. души в „Български пощи“ и над 10 хил. в БДЖ.: „И вие казвате на всички тези хора сега: „Чакайте януари месец, защото тогава ще се случи нещо“. Абе, хора, вие разбирате ли какво са 700 лв.? Срамувам се от тази трибуна да правя сравнения със заплатите. Тук говорим за жизненонеобходими средства, не за някакви екстри, не за някакви екскурзии – говорим, че тези хора не могат да живеят, изнемогват. И вие стоите и спорите дали да е 750 лв. минималната работна заплата или 850 лв., колкото предлагаме“, изрази възмущение социалистът.
От парламентарната трибуна той заяви: „Тук има много хора, които са загрижени за капитала. Само че капиталът на БДЖ, бордът на дружеството вземат 14 000 лв. заплата, а този, който кара влака - 700 лв. Може ли според вас капиталът да плаща? Според мен може. В “Български пощи”: капиталът - 10 000 лв., а тези, които работят на гишетата - 710 лв. Според вас не може ли да плаща капиталът? Тук въобще не говорим за няколко хиляди лева, а за 700-800 лв. – за 100 лв. разлика. До тези 100 лв. разлика ли опря българският капитал, българските производители, българските бизнесмени - да не могат да си платят на хората, които работят? Няма да има кой да работи в българските предприятия. С това, което правите, капиталът ще си остане с капиталите, но няма да има кой да му върши работа“, категоричен бе Георги Свиленски.