Трима майстори разкриват съзвучието на своите занаяти с днешния ден
/ брой: 230
Изложбата базар "Съзвучия II" ще бъде открита на 28 ноември от 17,30 ч. в Националния етнографски музей. Майсторите Евгени Пенчев, Мила Милчева и Миглена Чаталова от Велико Търново ще представят близо 30 пана с дърворезба и бродерия, над 15 ефирни и пъстри тъкани шалове и 10 тъкани черги. Тези техни ръчно изработени произведения ще могат да бъдат закупени от посетителите, научи ДУМА от Юлия Попчева, връзки с обществеността на ИЕФЕМ при Българската академия на науките.
Идеята на тримата автори е със своите творби да покажат как автентичните занаяти дърворезба, бродерия и тъкачество може да се превърнат в неизчерпаем източник за нови идеи, кореспондиращи със съвремието ни. Старите похвати, мотиви и символи заживяват нов живот и дават душа на предмети, аксесоари и украшения, хармонично свързани със съвременния бит и култура. Чрез своята изложба тримата автори разказват приказки за извивките на дървото, закодираните символи в българската шевица и въздушните нишки на ажурните тъкани шалове.
В "Съзвучия II" Евгени Пенчев представя дърворезби от орех, липа, елша и други видове дървесина. Стилизираните рамки са повлияни от образци на българското дърворезбарско изкуство, включват орнаменти от флората и фауната, и геометрични композиции, а някои от фигурите са вдъхновени от търновската средновековна сграфито керамика.
Мила Милчева бродира традиционни български шевици, като им придава съвременно звучене в украшения и аксесоари. Част от мотивите, които вгражда в паната с дърворезба, са автентични образци, други са съвременни издържани интерпретации, пазещи самобитната красота на бродериите.
Миглена Чаталова вече 32 години тъче самобитни и оригинални черги и пана, които завладяват с приказното съчетание на багрите и със своите послания - поглед към миналото и полет към бъдещето. Ажурните й памучни шалове са тъкани по стара технология, но с включването на авторски, освен древните мотиви, те се превръщат в прекрасен аксесоар за дамския и мъжкия гардероб.
Изложбата може да бъде посетена до 22 декември.