Увеличава се търсенето на частни уроци след 7 клас
Индивидуалното обучение струва между 30-50 лв. на час, а в школа - между 1000-1500 лв. годишно.
/ брой: 76
Скок в търсенето на частни уроци след 7 клас, отчитат образователните школи два месеца преди изпитите за външно оценяване. Изискванията за резултати, от които зависи и приемът в елитните гимназии, засилиха сериозно интереса към допълнителната подготовка през последните години. В същото време уроците са поне с 20% по-скъпи от миналата пролет.
На 13 юни ще се проведе изпитът за външно оценяване по БЕЛ, а на 16 - по математика. Национално изследване показва, че 50% от родителите на ученици от 5 до 7 клас са принудени да плащат за частни уроци по един или повече предмети.
Най-сериозно е търсенето на частни уроци сред учениците от 7, 10 и 12 клас. Поне половината родители смятат допълнителната подготовка за задължителна, за да бъде прието детето им в желаното училище, показва проучване сред 400 български родители, учители и ученици.
През последните две години на пандемия частните уроци са поскъпнали с между 20 и 50 %, показват офертите в образователните школи. Индивидуалните уроци вървят средно между 30-50 лв. на час, а разходите в школа варират между 1000-1500 лв. годишно.
Според образователния експерт Марияна Банчева истерията с частните уроци е породена именно от изпитите за национално външно оценяване. Те са едновременно оценка на резултатите на седмокласниците и от тях зависи приемът в т.нар. елитни гимназии. Някои от школите дори организират интензивни курсове буквално месец преди матурите и външното оценяване.
За Мартин Стоянов това е най-важната година в клас. Само след месец му предстои матура, а от оценката от нея ще зависи къде и как ще продължи образованието си след 12 клас. Уроците в училище обаче не се оказват достатъчни, за да се справи с изпитите, смята зрелостникът. И затова през последните месеци залага на допълнителна подготовка в частна школа. След повече от две години редуване на уроци пред компютъра и уроци в класната стая, за Мартин справянето с материала за матурата става още по-трудно. И усеща пропуски в подготовката по български език.
"Заложените часове по учебна програма са по-малко от необходимото. Материалът в училище не се изучава така обширно и не се обяснява толкова добре, а индивидуалното обучение е нещо, което аз предпочитам", твърди Стоянов в тв-интервю.
"Напрежението е по-високо и от страна на родители и на ученици. Зрелостниците могат да започнат и самоподготовка в къщи. Организираме пробни матури и подготвяме и самите кандидат-гимназисти за пробните изпити, които се организират в училищата. Много от учениците усещат несигурност в знанията си, които са получили при онлайн обучението", пояснява Таня Тодорова - управител на школа за частни уроци.