
В БНР искат 7 млн. лева за по-високи заплати
Работещите в националната медия блокираха движението по ключов булевард в знак на протест
/ брой: 93
Работещите в Българското национално радио (БНР) излязоха вчера на протест в страната, а в София блокираха бул. "Драган Цанков". Исканията им са за увеличение на заплатата с около 25 на сто, тъй като основната им в момента е между 1000 и 1400 лева. Протестът е организиран от синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа". Според протестиращите заплатите им не са променяни от 2020 г.
Необходими са 10 млн. лева повече в бюджета на БНР, каза генералният директор на медията Милен Митев, който също се включи в протеста.
От тази сума 7 млн. лева са необходими, за да се увеличат заплатите, а другите средства ще бъдат за обновяване на техниката и други капиталови разходи.

"От една страна, съжалявам, че се стига до ситуация, в която журналисти, музиканти и въобще работещи в радиото са взели решение да излязат на протест, защото това показва дълбочината на проблемите с нашето финансиране. От друга страна, трябва да отбележа, че в рамките на един много дълъг период от време финансирането на БНР е изоставало от инфлационните процеси, което прави работата все по-трудна", заяви още Митев.
Служителите на Радио Стара Загора също се включиха в протестната инициатива на синдикалните организации и професионалните обединения в БНР под наслов "За достойно заплащане на работещите в Българското национално радио".
От 2009 до 2011 г. бюджетът ни е намален с над 25%. До ден днешен той дори не се е върнал на нивата от 2009 г. Всички знаем каква е инфлацията, от тогава според Националния статистически институт тя достигна 52 на сто", каза председателят на синдикалната организация на КТ "Подкрепа" в Стара Загора Димитър Димитров.
Работещите във варненското радио не протестираха извън студиото, но във всички информационни емисии в ефира на Радио Варна водещият четеше следния текст: "Работещите в Радио Варна изразяваме своята категорична позиция, с която настояваме за достойни оценка и заплащане на положения от нас труд".
Екипът на Радио Пловдив се включи в протеста на работещите във всички структури на БНР за по-достойно заплащане. Те излязоха пред сградата на радиото и издигнаха плакати с надписи "Протест". По думите им повечето от работещите в медията съвместяват по няколко длъжности - журналистите са водещи, репортери и работят в сайта, тонрежисьорите са и музикални редактори, и водещи на предавания.
Служители на БНР в Радио Кърджали също излязоха на протест, с което се присъединиха и подкрепиха колегите си в столицата.